Bylinky pre zdravé oči

Náš zrak je jedným z našich najcennejších zmyslov. Od chvíle, keď sa zobudíme a uvidíme budík, pozorujeme prírodu, oceňujeme umenie, sledujeme rôzne monitory a spájame sa s ostatnými ľuďmi. Až ich zatvoríme v noci, neustále používame naše oči, aby sme prispôsobili, pozorovali a oceňovali svet okolo nás. Trávime peniazmi na to, aby sme vyzerali docela pekne alebo aby sme im upriamili pozornosť prostredníctvom make-upu, farebných kontaktných šošoviek a dokonca aj proti vráskam!

Používame naše oči toľko a sú ochotné minúť naše ťažko zarobené peniaze na zlepšenie ich vzhľadu, takže nemá zmysel, že by sme mali chrániť aj naše oči? Môžeme to urobiť tým, že nosíme slnečné okuliare a klobúky, keď sme vonku na slnku, zvládneme stres, vyhýbame sa dymu a jedli zdravú a ekologickú stravu.

Môžete tiež zvážiť začlenenie niektorých liečivých rastlín do vašej stravy, najmä ak máte rodinnú anamnézu očných problémov, ako je makulárna degenerácia alebo katarakta. Či už hľadáte podporu zdravého zraku alebo pomôžete ho zlepšiť, máme 12 najlepších bylín na planéte, ktoré vám môžu pomôcť urobiť presne to.

1. Kanabis

Nuž, neočakával si to, teraz si bol ty? Pravdou je, že marihuana obsahuje kanabinoidy, ktoré medzi svojimi mnohými výhodami znižujú tlak v očiach. To je obzvlášť dôležité pre pacientov s glaukómom alebo ktorí majú v anamnéze glaukóm. V štúdiách uskutočnených na ľuďoch mali subjekty, ktoré fajčili marihuanu, výrazné zníženie tlaku v očiach, ktoré trvalo až 4 hodiny. Ďalšie štúdie vyskúšali okrem fajčenia iné metódy vrátane orálneho extraktu, inhalované inými metódami alebo intravenózne injekčne.

Hoci tieto metódy boli tiež úspešné, došlo k niekoľkým vedľajším účinkom, vrátane zníženého krvného tlaku, suchých očí, ružových očí a tiež, že zmenil stav mysle. (Nie každý by sa domnieval, že je to negatívny vedľajší účinok.) Identifikácia kanabinoidných receptorov pre oči však vyvoláva záujem o vývoj očných kvapiek.

2. Eyebright

Samotné meno vám o tejto bylinke veľa hovorí. V skutočnosti dostane svoje meno z kvety, ktoré vyzerajú ako oči. Táto bylina je silný liek, pokiaľ ide o zachovanie zraku. Štúdie ukázali, čo sa už roky verilo: že táto bylinka upokojuje svrbiace alebo červené oči, ako sú tie, ktoré trpia konjunktivitídou. Ďalšia štúdia používala 12 praktických lekárov a oftalmológov v Európe, ktorí podali jednorázovú dávku očkovacej látky v očnej kvapke tým, ktorí trpia konjunktivitídou. Úplné zotavenie sa vyskytlo u 81,5% týchto subjektov a došlo k výraznému zlepšeniu ďalších 17%.

3. Omega-3s

OK, tak technicky to nie je bylinka, ale táto látka rozhodne zaslúži tu spomenúť. Tieto esenciálne mastné kyseliny sú protizápalové a pomáhajú udržiavať tekutosť bunkových membrán a tiež chráni sietnicu pred oxidačným poškodením. Spotreba vyšších hladín rýb a rybieho tuku (EPA aj DHA) môže znížiť riziko makulárnej degenerácie. Štúdie ukázali, že konzumácia veľkého množstva omega-3 mastných kyselín môže pomôcť znížiť syndróm suchého oka.

Pokračujte na stránku 2
Foto kredit: bigstock.com

Foto kredit: bigstock.com

4. Gingko Biloba

Táto bylina bola používané po stáročia pre problémy s centrálnym nervovým systémom, rovnako ako nápravu pre problémy s očami. Ginkgo je selektívny vaskulárny dilatátor, ktorý zvyšuje obeh a prietok krvi do zadnej časti oka. Ginkgo bolo spájané so zlepšením u pacientov trpiacich glaukómom aj makulárnou degeneráciou. Výskumníci v Kórei zistili v štúdii uskutočnenej v roku 2012, že výťažky z gingko biloby aplikované na 332 jedincov s glaukómom s normálnym napätím, zlepšili víziu.

5. Goldenseal

Väčšina ľudí si myslí, že je zlatom ako prirodzené antibiotikum. Vedci nám ukazujú, že táto starobylá rastlina, ktorú používajú domorodí Američania po stovky rokov, má protizápalové, adstringentné a antibiotické zlúčeniny, ktoré môžu byť úžasné, pokiaľ ide o zlepšenie zdravia očí. Keď sa používa ako očné pranie, táto bylina je veľmi účinná pri liečbe podráždenia očí a pri zastavení infekcií, ako je staf a trachóm.

6. Mliečna bodliak

Táto bylina má toľko ponúknuť okrem podpory zdravého pečene. Avšak slabý zrak alebo rozmazané videnie je niekedy odrazom nášho pečeňového zdravia. To môže znamenať, že to, čo je pre vašu pečeň zlé, bude pre vaše oči zlé. Účinná látka v bodliaku, ktorý funguje tak dobre v pečeni, silymarín, je tiež dobrá pre oči. Vaša pečeň ukladá vitamíny rozpustné v tukoch a glutatión, ktoré sa používajú na opravu očí. Výskum ukazuje, že bodliak mliečny môže inhibovať zlúčeninu nazývanú reduktáza, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri ukladaní cukru v očiach tých, ktorí trpia cukrovkou. Takže konzumovaný mliečny bodliak pomôže vašej pečeni a vašim očiam, ktoré sa na seba spoliehajú.

(Visited 63 times, 1 visits today)
Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *