Čaj proti chrípke

Príprava bylinného čaju proti chrípke:

Dve polievkové lyžice zmesi vložíme do 1/2 l vriacej vody a prikryté necháme asi 15 minút vylúhovať. Čaj ochutíme medom a citrónom. Pijeme ho teplý až horúci, pred vypotením naraz jeden až dve šálky, potom ešte niekoľkokrát denne. Denné množstvo môžeme zvýšiť až na dvojnásobok. Intenzívnym potením, najmä na začiatku ochorenia, sa priebeh chrípky zľahčí a skráti, niekedy sa aj zabráni jej ďalšiemu vývoju.

Tento čaj odporúčame scediť cez bavlnené sitko. http://www.kouzlo-bylin.cz/darkova-baleni/bavlnene-sitko-na-caj.html
Bylinkové zmesi, ktoré obsahujú divozel kvet, šípky plod a pod. Sa musia veľmi starostlivo filtrovať, pretože jemné chĺpky prejdú aj nejhustějším sitkom a nepríjemne potom po dlhú dobu dráždi sliznicu úst i hltana. Ak je nálev zle prefiltruje, máme po vypití čaju, pocit piesku v hltane i ústach.

chrípka:

Chrípka je prenosné ochorenie dýchacích ciest (ale aj s celkovými príznakmi) vírusového pôvodu. Vyskytuje sa buď sporadicky, alebo ako epidémia, kedy môže byť postihnuté až 30% populácie. Epidémia sa veľmi často objavuje v zimných mesiacoch (december, január, február), kedy sú vytvorené vhodné podmienky pre jej šírenie, tj. Vlhké a znečistené ovzdušie, nedostatok vitamínov, organizmus oslabený nadmerným množstvom potravy, nedostatok pohybu a pod. Sú známe tri typy chrípkového vírusu: a, B a C. Rozvoj epidémií je najčastejšie spôsobený vírusom typu A. Vírus sa obvykle nachádza v malých kvapôčkach hmly a vlhkosti.
Prenáša si kýchaním, kašľaním, bozkávaním, infikovanými predmetmi (uterák, vreckovku, poháre a pod.), Rukami (do očí, úst).
Symptómy (príznaky) sa prejavujú asi 48-60 hodín po infekcii. Sú to zimnica, malátnosť, horúčka (39-40 ° C), bolesti hlavy, svalstva, chrbta i končatín, dráždivý kašeľ, nechutenstvo, pálenie očí. Všetky príznaky nepôsobí spravidla súčasne.
Po dvoch až troch dňoch najzávažnejšie prejavy choroby (horúčka, bolesti) väčšinou ustúpi. Vyčerpanosť, kašeľ a malá odolnosť však môžu pretrvávať dni i týždne.

liečba

Ak nedošlo k pridruženej bakteriálnej infekcii sa zhnisáním, neužívajte antibiotiká; neprinášajú žiadny efekt. Nezmyselné užívanie antibiotík je nebezpečné. Vedie k získavaniu odolnosti baktérií.
Je potrebné zvýšiť príjem tekutín. Odporúča sa 10 pohárov denne. Tekutiny pomáhajú udržať vhodnú sekréciu (vylučovanie), aby dochádzalo k čisteniu organizmu.
Niekedy bývajú s chrípkou spojené i bolesti v krku. Kloktajte 10 minút teplou vodou každé 2-4 hodiny.
Odporúča sa zvýšiť vlhkosť vzduchu odparovaním vriacej sa slanej vody. Dobre pôsobí ohrievanie tváre pod lampou sa 60W žiarovkou (5-7 cm od tváre).
Niektoré autority odporúčajú pre prevenciu proti chrípke vyplachovanie nosových dutín. Títo odborníci zdôrazňujú tiež dôležitosť vhodného oblečenia. Nedostatočné oblečenie môže viesť k prechladnutiu. Nadmerné obliekanie spôsobuje naopak potenie a zaparenie. (Najlepším prostredím pre vírusy je teplo a vlhko).
Horúci kúpeľ nôh pomáha odstrániť bolesti hlavy a zdurenie nosovej sliznice.
Predchádzajte vyčerpania a prechladnutiu. Počas akútnej fázy choroby používajte teplé, priliehavé nočné prádlo, ktoré po vypotením vždy vyperte.
Masáže chrbta celkovo povzbudzujú a aktivizujú imunitný systém.
Miestnosť, kde bývate, dobre vetrajte, ale vyvarujte sa prievanu.
Veľmi vhodný je pri prvých príznakoch klystír. Dbáme na pravidelnú stolicu, pretože respiračný vírus môže prechádzať tráviacim ústrojenstvom.
Vylúčte cigarety a tabak. U ľudí fajčiacich 20 a viac cigariet denne sa chrípka vyskytuje o 20% častejšie ako u nefajčiarov.
Vylúčte zo stravy jednoduché cukry (rafinovaný cukor, med, zákusky, koláče, čokoládu, zmrzlinu, cukríky atď.). Vysoký príjem cukrov zabraňuje imunitnému systému pracovať naplno. Obmedzte aj príjem tukov.
Dýchajte zhlboka. Pravidelné cvičenie správneho dýchania podporuje prekrvenie slizníc a vyplavenie škodlivín. Cvičiť môžete takto: zhlboka sa nadýchnite, zadržte na 20 sekúnd dych, nosom vydýchnite a zadržte dych znova na 10 sekúnd. Opakujte 30-50krát.
Pri prvých príznakoch je najlepšie ihneď prestať jesť a zaľahnúť na lôžko v tmavej a tichej miestnosti. Ďalej odporúčame piť bylinkové čaje, ktoré podporujú potenie, a pravidelne prezliekať prepotené prádlo. Neskôr je dobré pridať čerstvé citrusové šťavy. Keď dodržíte deň alebo dva tento prísny režim s pravidelnou stolicou a vyprázdnenie čriev pomocou klystíru, môžete za túto krátku dobu očakávať často aj úplné vyliečenie.

Čaj proti chrípke a nachladnutiu – zloženie čaju

Bez čierny kvet (Flos sambuci nigri)
Divozel kvet (Flos verbasci)
Hluchavka kvet (Flos Lami albi)
Lipa kvet (Flos tiliae)
Ibiš kvet (Flos hibisci sud)
Ruža šípová plod (Fructus cynosbati)

(Visited 60 times, 1 visits today)
Share