Nábytok na balkón a terasu

Balkón alebo terasa v mestskom byte je skvelá výhra. Aj keď záleží na umiestnení a veľkosti, môžete stráviť vonku veľa času nielen pri odpočinku, ale napríklad aj pri práci alebo kulinárskych orgiách s grilom. V každom prípade sa nezaobídete bez vhodného balkónového nábytku.

Typ a materiál balkónového nábytku si rozmyslite

 

Pri výbere materiálu a typu nábytku si porovnajte ceny a premyslite najčastejšie využitie balkóna. Skladisko kolies alebo sušiareň bielizne, nové vybavenie určite nepotrebujú. V tuzemských podmienkach musíte počítať aj s tradične vrtkavým počasím, ale záhradný nábytok ich spravidla znáša.

Malý balkón v paneláku oživia skladacie alebo závesné stolíky. Vyrábajú sa z rôznych materiálov a dokonale využijú stiesnený priestor. Najčastejšie budete zariaďovať balkóny s hĺbkou 90 až 120 centimetrov. Hodia sa tu skôr menšie a skladnejšie záhradné stolíky či sedačky.

Aby ste sa nepreklínali pri každom upratovaní, sú dobrou voľbou stohovateľné alebo závesné stoličky. V novších stavbách s terasami už môžete počítať s tým, že sa vojdete aj s jedálenským stolom, stoličkami či lehátkami. Proste si len prestrite a hodujte vonku!

Balkónový nábytok z dreva chce pravidelnú údržbu

Starosti vám čiastočne ušetrí krytý priestor. Môžete si pomôcť markízou, plachtami alebo slnečníkmi, ale drevený nábytok bez povrchovej ochrany bude trpieť a dlho nevydrží. Takmer bezúdržbový je naopak nábytok z hliníka, kovov v kombinácii s inými materiálmi alebo z plastov.

 

Záhradný a balkónový drevený nábytok väčšinou kvalitne ošetrí už výrobca. Ak je to na vás, musíte jeho povrch napustiť prípravkom, ktorý obmedzí účinky poveternostných vplyvov, a potom natrieť lazúrou alebo napustiť olejom. Štyri až päť vrstiev včelieho vosku vám pomôže k zamatovo lesklému vzhľadu nábytku, ale musíte ho mať v krytom priestore.

Efektnejší vzhľad, ale za vyššiu cenu, vám prinesie nábytok z exotického a tvrdšieho dreva. Má rád olejovanie teakovým olejom. Impregnáciu by ste mali vykonať väčšinou dvakrát ročne. Ľanová fermež zase pomôže oživiť zašlý vzhľad drevených záhradných zostáv, ktoré zostali dlho na daždi a vetre. Na údržbu nesmiete zabudnúť u mäkkého dreva, teda smreka a borovice, lepšie na tom budete s bukom, dubom alebo agátom.

Nábytok z agátu, smrekovca, borovice či smreku ošetrujú výrobcovia tlakovou impregnáciou. Tá ale vydrží len jednu sezónu a musí nasledovať ochranný náter. Vlhkejšie prostredie znesie nábytok z teaku a nemusíte s ním tak pri každom daždi bežať do krytu. Má ale sklon k farebným zmenám, bez ošetrenia ku striebrosivej patine. Dajú sa tu použiť špeciálne prípravky na báze živice a prírodných olejov alebo vosky.

Na drobné nečistoty a prach použite jemnú kefu s vodou. Po daždi nezabudnite sušiť obyčajnou handrou a na zimu uložiť do suchých a vetraných priestorov. Zakrývanie rôznymi fóliami prinesie len plesnivenie.

Plastový nábytok postupne šedne

Nie je to dlho, čo sa takmer všade objavili plastové stoličky a stolíky. Lákali jednoduchou manipuláciou, lacnosťou a ľahkosťou údržby. Na nečistoty totiž stačí teplá voda a neagresívny čistiaci prostriedok. Nábytok ale časom stráca farebný odtieň a šedne. Špeciálnou povrchovou úpravou sa preto niektorí výrobcovia snažia obmedziť budúci fádny vzhľad.

Slnko dokáže plast poriadne rozpáliť. Ak už sa pre plastový záhradný nábytok rozhodnete, nezabudnite na látkové sedáky a tiež na úložný priestor, kam ich budete schovávať.

Kovový nábytok na balkónoch je takmer večný

 

Najmenej údržby vyžaduje kovový záhradný nábytok, kde kontrolujete uvoľnené spoje a náter proti korózii. Vodou čas od času umyte aj nábytok z ušľachtilej ocele alebo hliníka. Špeciálnu starostlivosť potom chcú kovové materiály v kombinácii s drevom a plastom.

Ak máte na balkóne viac miesta, môžete si dopriať príjemné posedenie v kovových záhradných kreslách. Doplníte ich iba o vankúšiky a komfort máte zaistený. Materiál je pevný a odolný, navyše nemusíte kovové kreslá na noc schovávať.

Ratan je ľahký, ale trochu chúlostivý

Ľahko prenosný je nábytok z ľahkého ratanu, vyrábaný v rade tvarov a prevedení. Na balkóne uplatníte stolíky, kresielka i taburety. Obľúbený je aj v zimných záhradách alebo kúpeľniach.

 

Prírodnej surovine ale neprospieva mráz, dlhodobejší pobyt na daždi alebo prudké striedanie teplôt. Ak sa pre neho rozhodnete, počítajte s jeho zakrývaním a zimným upratovaním. Upratovanie s prachovkou alebo vlhkou handričkou je jednoduché, ale raz za rok by ste nábytok mali prelakovať.

Na údržbu nábytku z umelého ratanu môžete použiť aj vlažnú mydlovú vodu. Pred nákupom si ale radšej skontrolujte hrúbku výpletu a buďte opatrní pri horúčavách alebo veľkých mrazoch. Materiál totiž krehne a rád popraská.

Balkón môže zdobiť aj zásobovať kuchyňu

Milujete zelenú záhradku, kvety alebo si chcete vypestovať napríklad bylinky do kuchyne? Kúpte si závesné kvetináče alebo debničky. Vyrábajú sa z plechu alebo plastu a nezabudnite ich dobre upevniť. Zaliata zemina totiž váži neuveriteľné kilá. Populárne sú aj stohovateľné kvetináče, keramický petrželák alebo závesný vreckár na zábradlie či stenu.

Balkónových kvetín je celý rad druhov a s ich výberom vám poradia v záhradníctve. Nie každá totiž znesie celodenný slnečný úpal alebo naopak trvalejšie zatienenie. Starostí o zálievku u smädných rastlín vás potom zbavia samozavlažovacie hrantíky.

Nepáčia sa vám zvedavé pohľady susedov a máte radi súkromie? Existujú ľahké balkónové zásteny na zábradlie, ktoré môžete ľahko umyť a vydržia aj tuhú zimu. Keď na balkóne nechcete použiť materiál z plastických hmôt, využite na zakrytie výhľadu popínavé rastliny. Je to síce beh na dlhšiu trať, ale výsledok stojí naozaj za to.

Posvieťte si u grilovania na balkóne

 

Pri večernom posedení vás do tej pravej nálady určite dostane dekoratívne osvetlenie. Môžete si vybrať napríklad medzi nástennými alebo stĺpovými svietidlami. Drahú energiu vám ušetria úsporné solárne lampy, ktoré sa nabíjajú cez deň a vydržia svietiť okolo štyroch hodín.

Ak máte tolerantných susedov, vyskúšajte čoraz populárnejšie grilovanie. Klasické grily na drevené uhlie a k nemu sprievodná „vôňa“ teraz doplnili plynové a elektrické. Vyskúšajte si urobiť voňavú večeru na svojom balkóne! Receptov a návodov je nepreberné množstvo nielen na internete, ale aj v televízii.

Po vybavení balkóna nábytkom nezabudnite ani na podlahu. Skôr rozšírený umelý trávnik tej jedinej zelenej farby má dnes už na výber širokú farebnú škálu. Ľahko namontovať môžete zase vonkajšie drevené podlahy z dlaždíc.

 

(Visited 192 times, 1 visits today)
Share