Tajomný spln

Doba, kedy Zem stojí presne medzi Mesiacom a Slnkom, má v sebe podľa ezoterikov niečo magického. Spln údajne ovplyvňuje psychiku a niektoré fyzické prejavy nášho tela. Počas spánku vraj jeho tajomná energie vyvoláva desivé sny. Ako je to možné? A možno sa toho nejako vyvarovať?

Legendy hovoria o tom, že v čase splnu vychádzajú zo svojich brlohov najrôznejšie netvory, prebúdzajú sa vlkolaci a na lúkach hlboko v lesoch tancujú lesné víly a žinky. Lenže mesiac vo svojom plnom tvare nie je len predmetom mnohých povestí o tajomných tvoroch tam niekde vonku. Stále častejšie sa hovorí o jeho vplyve na človeka. Podľa mnohých bádateľov vraj za splnu pribúda nehôd a katastrof, ľudské podvedomie sa automaticky zbavuje nazhromaždených strachov a negatívnych emócií. Ľudia sú častejšie skľúčení a v najhorších prípadoch sa prepadajú do depresií. Zároveň ale v mnohých rastie podráždenosť a agresivita. Môže za všetkým stáť vplyv splnu na naše sny?

Spln a sny

Ľudia z ezoterických kruhov sú presvedčení, že s splnom je spojená zvláštne energie, ktorá na človeka pôsobí, práve keď spí. Sny sú vraj počas splnu dynamické a veľmi živé a neumožňujú človeku tak dôkladný odpočinok, pretože nadmerne zamestnávajú náš mozog. Často v nich vraj vyplávajú na povrch potlačované emócie a negatívne čriepky našich duší. To je vraj hlavný dôvod, prečo sa hovorí, že spln spôsobuje zlé sny. Nie je to ale pravidlom. Druhou stranou mince je romantické či erotické snívanie, s ktorým sa počas splnu tiež stretne veľká časť ľudí. „Každý spln ovplyvňuje intuíciu, lásku a spiritualitu. Vzťahuje sa k nemu vodnej energie, ktorá pôsobí na pohyb a rytmus tela u žien, „vysvetľuje americká psychoterapeutka Mabel Iam s tým, že s energiou splnu možno veľmi dobre pracovať.

Čo na to vedci?

Mnohí vedci poukazujú na neexistenciu prieskumov, ktoré by jednoznačne potvrdili, že má spln skutočný vplyv na ľudské zdravie. „Napríklad rozsiahla analýza z roku 1985 neprišla so žiadnym presvedčivým dôkazom, že by splny viedli k vyššiemu počtu psychiatrických hospitalizácií, porúch, vrážd či iných trestných činov,“ hovorí americký publicista Charles Q. Choi (* 1977). Takéto tvrdenie ale mnoho iných bádateľov rozporom. Napríklad výskum chronobiológ Christiana Cajochena (* 1964) preukázal, že sa pri splne spánok skracuje v priemere o desiatky minút a jeho kvalita sa zhoršuje až o 30 percent. Za všetko vraj môže znížená hladina melatonínu, hormónu, ktorý v našom tele riadia rytmus dňa a noci a je zodpovedný za dobrý spánok. Čo ale za jeho znížením počas splnu je, sa presne nevie. Ide o väčšiu intenzitu svetla?

(Visited 675 times, 1 visits today)
Share