domáci majster

Tri typy ľudí, ktorí uprednostnia samoinštalačnú klimatizáciu

Na trhu sa nám pred časom objavil nový typ klimatizácií – tzv. samoinštalačné. Ak už rozmýšľate, či si kúpiť klasickú klímu, alebo takúto samoinštalačnú, možno vám náš článok pomôže v rozhodovaní. Toto sú tri typy ľudí, ktorí najčastejšie volia samoinštalačné klimatizácie:

 

  1. Domáci majster. Bez diskusií – domáci kutil, teda ten, čo si všetko robí a opravuje sám, zapája si zásuvky, muruje prítavky a podobne – o inej klimatizácii možno ani nebude rozmýšľať. Človek, čo trávi voľný čas s vodováhou a vŕtačkou v ruke, si bude považovať za povinnosť nainštalovať si aj tento kus bielej techniky svojpomocne. Názov „samoinštalačná“ je trošku mätúci – samo sa to, samozrejme, nenamontuje. Budete k tomu potrebovať pár nástrojov a istú zručnosť. A preštudovať si návod. Nejde však o nič hrozného. Domáceho majstra si dnes môžete dokonca prenajať (hovorí sa mu aj hodinový manžel).

 

  1. Šetrný majiteľ. Ekonomické dôvody rozhodujú často skoro pri všetkom. Samoinštalačné klimatizácie majú svoje špecifikum – väčšinou bývajú menšie a lacnejšie (dajú sa zohnať už od zhruba tisícky eur). Pritom si zachovávajú väčšinu pomocných a bezpečnostných funkcií ako robustnejšie výrobky, rovnako ako princíp split zapojenia. A najmä odpadá odborná monáž – tzn. nepotrebujete firmu, ktorá vám klimatizáciu nainštaluje odborne – a za niekoľko sto eur. Ak by ste sa pokúsili sami zvládnuť klasickú klímu, padla by vám záruka kvôli neodbornej manipulácii. Pri samoinštalačkách záruka ostáva.

 

  1. Človek, ktorý klimatizáciu púšťa len príležitostne. Ako je naznačené vyššie, samoinštalačné klimatizácie nemajú toľkú mechanickú odolnosť ako drahšie prístroje. Pri klimatizáciách, ktoré sú pustené nonstop (aspoň v pracovnom čase a podobne), to môže byť problém a zákazník by sa mal zamyslieť. Ak však klímu používa len občas (pri tých najneznesiteľnejších teplách alebo z akéhoľkovek iného dôvodu), tak mu môže lacnejšia varianta prísť vhod a nemusí sa obávať príliš skorého opotrebovania.

 

Ako vidíte, všetko má svoje výhody a nevýhody. Pamätajte, že aj samoinštalačky majú vykurovací režim, bezpečnostné a tepelné poistky, diaľkové ovládanie, sú lacnejšie, ale tiež o čosi menej výkonnejšie a menej spoľahlivejšie pri nadmernom používaní, nemávajú servisný ventil, majú kratší vývodový kábel, niektoré súčiastky k nim treba dokúpiť. Na druhej strane, ako lacná varianta môžu byť pri správnej starostlivosti výborný kus domácej techniky.

(Visited 294 times, 1 visits today)
Share