4 mýty a pravdy o opaľovaní a účinkoch opaľovacích krémov

Vystavenie sa slnečnému žiareniu je príjemné, hrejivé, no ak to s ním preženieme, môže na náš organizmus pôsobiť priam devastačne. Vybrali sme pre vás štyri mýty o opaľovaní a zaujali k nim správne stanovisko. Ak sa na slnku nechcete spáliť, tieto rady a myšlienky iste oceníte.

Mýtus: Sedím v tieni, nevystavujem sa priamemu slnku, nepotrebujem opaľovací krém

Pravda: UV žiarenie sa odráža od piesku, vody aj snehu, takže škodí aj keď sa človek nepohybuje na priamom slnku. Ochranu voči slnku musíte brať za každých okolností vážne a používať prípravky s ochranným faktorom 30 a viac. Pokiaľ ide o aplikáciu opaľovacieho krému, mali by ste s ňou začať zhruba 30 minút pred tým, než budete viac či menej vystavení slnku. Opakovane by sa mal nanášať zhruba po dvoch hodinách a ihneď po plávaní či intenzívnom cvičení. Množstvo krému je na vás, priemernému dospelému by malo stačiť množstvo rovnajúce sa asi 3 polievkovým lyžiciam.

amulety.sk_bioderma-sk_com_01

Mýtus: Výrobky odolné voči vode ma ochránia aj pri pobyte vo vode a nemusím ich opakovane aplikovať

Pravda: Ak sa pohybujete vo vode, treba počítať s tým, že opaľovací krém sa viac-menej zmije a definitívne sa stratí po tom, ako vyleziete na breh a utriete sa do uteráka. Jediným bezpečným odporúčaním je pravidelne opätovne nanášať krém na opaľovanie. Mnoho ľudí si pri plávaní ani neuvedomuje škodlivé účinky slnka – chladiaci účinok vody robí svoju robotu (do istej miery zmierňuje príznaky a pocity spálenia), ale dopad slnečných lúčov na kožu neznižuje.

Mýtus: Nikdy som sa na slnku nespálil(a), takže mi nehrozí dlhodobé poškodenie kože

Pravda: Riziko vzniku rakoviny kože úmerne vzrastá s časom, ktorý človek (nechránený) strávi na slnku. Ale aj epizódne pobyty na slnku môžu k prepuknutiu rakoviny prispieť. A nemusia sa ani prejavovať popáleninami – stačí, že sa človek vystavuje škodlivému UVA žiareniu, a už tým zvyšuje riziko dlhodobé poškodenia kože. Výskumy ukazujú, že nechránené vystavovanie sa slnku počas prvých 15 rokov života dieťaťa výrazne zvyšuje šancu objavenia rakoviny v neskoršom veku.

amulety.sk_bioderma-sk_com_02

Mýtus: V chladnom počasí nepotrebujem používať opaľovací krém

Pravda: Keď je chladno, ale jasno, stále to znamená veľké množstvo UV žiarenia, ochrana proti nemu je teda nevyhnutná. Aj v krajinách s relatívne málo slnečným počasím (napr. Británia) môže trvať menej než 30 minút, kým sa objavia prvé spáleniny. A to je z dlhodobého hľadiská vážna hrozba. Dôležité je tiež uvedomiť si, že aj vystavenie slnku, pri ktorom sa neobjavia na koži spáleniny, môže stále prispievať k poškodeniu kožných buniek a k zvýšeniu vzniku rakoviny kože. Kozmetika na opaľovanie je preto nevyhnutnosťou pre všetkých, ktorí sa vo zvýšenej miere pohybujú vo vonkajšom prostredí.

(Visited 41 times, 1 visits today)
Share