ako zdravo bývať

Ako zdravo bývať

Ako zdravo bývať

Samozrejme že prvé, čo nás napadne, sú zdravéí stavby. Ak však už bývame, nebudeme kvôli požiadavkám na bývanie opäť stavať. Potrebuejem si teda naše prostredie vylepšiť.

 

 

Čerstvý vzduch

Prvý dôležitou podmienkou pre zdravé bývanie je čerstvý vzduch. V nevetraných priestoroch sa objavuje pleseň, množia sa roztoče. Aby vetranie bolo účinné, mali by ste však držať dvoch hlavných zásad: vetrať rýchlo a krátko. Ide o to, aby sa pôvodný vzduch vymenil za čerstvý. Celodenné vetranie ventilačky nie je zďaleka tak účinné ako jedno päťminútové intenzívne vetranie. Podporou kvalitnému vetraniu je použitie čističky vzduchu, len samotné použitie čističky však nestačí. Kedy nevetrať: v zime v období inverzie a v lete v období intenzívnych horúčav iba ráno.
Rastliny

Zeleň je nielen lahodiace oku, ale tiež prináša do bytu pozitívnu energiu. Najdôležitejší prínos zelene však spočíva v tom, že čistí vzduch. Rastliny spotrebúvajú oxid uhličitý a vyrábajú kyslík. Väčšina rastlín si dokonca vie poradiť aj so splodinami z cigaretového dymu. Je však pravda, že v noci časť kyslíka rastliny zase spotrebúvajú – napriek tomu sa nemusíte báť, že sa vo svojej spálni udusíte, pokiaľ v nej máte kvetiny. Tak zlé to rozhodne nie je. Do spální sa iba neodporúčajú dávať rastliny kvitnúce, pretože ich peľ môže dráždiť alergikov a ich vôňa môže spôsobovať nespavosť či bolesti hlavy. Ak máte doma deti a zvieratá, pozor na rastliny jedovaté. Inak však vás pri správnej starostlivosti aj jedovatá rastlina môže odmeniť: napr. Jedna z najznámejších jedovatých izbových zvaná svokrin jazyk má výnimočne silné schopnosti v pohlcovanie škodlivín.
Nábytok

Kvalitným dreveným materiálom, ktorý je voči vašom telu šetrný, je všeobecne masív. Kým totiž drevotrieskové dosky bývajú doteraz často lepené formaldehydovým živicami (tento postup je na ústupe, ale stále sa používa). Keď sa začne z lepidla vo vašom nábytku formaldehyd uvoľňovať, pozvoľna a nenápadne zamoruje ovzdušie, v ktorom žijete. Naopak masívne drevo býva spájané polyuretánovými živicami, ktoré žiadny takýto negatívny účinok na ľudský organizmus nemajú. Zdravšie nábytok než ten drevotrieskový je teda ten z masívu.

(Visited 66 times, 1 visits today)
Share