Zbavte sa bolesti bez Ibuprofenu

Ibuprofen je druh nesteroidné protizápalové látky, ktorá sa používa predovšetkým ako liek proti bolesti. Jeho účinky sú preukázané, ale existuje tiež široká škála vedľajších účinkov. Riziko týchto účinkov závisí na jednotlivcovi a tiež na množstvo dávok tohto lieku. Ako utíšiť bolesť, bez toho aby sme boli nútení siahať po pilulkách?

Kôra vŕby bielej

Vŕba biela sa využíva pre extrakt z kôry a jeho účinky, ktoré sú známe už od pradávna. Vo svojich spisoch sa o týchto účinkoch spomínal už Hippokrates. Kôra vŕby bielej stojí za vznikom najznámejšieho lieku proti bolesti, a síce vznikom Aspirinu. Obsahuje totiž účinnú látku kyselinu salicylovú, ktorá tlmí bolesť a zápaly. Ovšem samotná kyselina salicylová mala tiež množstvo nežiaducich účinkov. Preto vedci pokračovali vo svojej práci, až vznikla zlúčenina, ktorá je známa ako kyselina acetylsalicylová, čiže Aspirin. Extrakt z vŕby bielej obsahuje i ďalšie bioaktívne látky, ktoré spoločne so salicyláty tvoria účinnejšie zložku, ako Aspirin. Keďže ale tento extrakt obsahuje spomínaný salicyl, je nutné dodržiavať rovnaké odporúčania, ako je tomu u Aspirinu a ostatných liekov s kyselinou acetylsalicylovou.

chilli papričky

Možno vás prekvapuje, že sa tu objavujú práve chilli papričky. Ale rozhodne je vynechať nemôžeme. Obsahujú totiž dôležitú látku kapsaicín (capsaicin), ktorá je ich hlavnou pálivou zložkou. Pravdepodobne sme sa už všetci stretli s účinkami, ktoré má táto látka na naše chuťové bunky a ostatné zmysly. Aj preto je hlavnou zložkou obranných koreninový sprejov. Spôsobuje nám pálenie až bolesť. Čo teda robí v našom zozname? Kapsaicín podporuje krvnú cirkuláciu, pôsobí protizápalovo a tlmí bolesť. Využíva sa ho napr. Pri bolestiach chrbta či kĺbov v podobe náplastí. Kapsaicín zaisťuje hrejivý, zo začiatku až pálivý pocit, ktorý po chvíli začne odznievať a spoločne s ním odznieva i bolesť.

Kadidlovník (Boswellia)

Ako nám už napovedá názov, tento strom je známy pre svoju voňavú živicu (kadidlo), ktorá má liečebné vlastnosti. Má protizápalové účinky, tlmí bolesť a znižuje opuchy. Používa sa predovšetkým pri bolestiach kĺbov spôsobených osteoartritídou a reumatickú artritídu.

mačací pazúr

Mačací pazúr je často užívaný pri liečbe osteoartritídy. Je známy pre svoje protizápalové schopnosti, ktoré pomáhajú zmierniť opuch v kĺboch. Z tohto dôvodu je schopný výrazne znížiť bolesť, zlepšiť pohyblivosť a tiež zabrániť ďalšiemu poškodzovaniu postihnutých kĺbov.

Omega 3 – mastné kyseliny

Dôležité tuky, ktoré nájdeme predovšetkým v morských rybách, sú protizápalové a tlmiace bolesť. Tiež Omega 3 – mastné kyseliny majú výborné výsledky pri ochorení kĺbov.
Kurkumín (Kurkuma)

A na záver tu máme kurkumu, o ktorej sme sa už zmieňovali v predchádzajúcich článkoch, ale napriek tomu v našom zozname nesmie chýbať. Kurkuma obsahuje látky, ktoré sú podobné liekom NSAID (čiže nesteroidným protizápalovým liekom), ktoré tíši zápaly po celom tele. Má výborné analgetické a protizápalové vlastnosti. Pri jednej zahraničnej štúdii bolo dokonca zistené, že kurkuma dokázala stíšiť aj bolesť spôsobenú popáleninami, hoci táto bolesť je považovaná za jednu z najhorších.

(Visited 62 times, 1 visits today)
Share