Aromaterapia sa radí medzi obľúbené a dostupné druhy alternatívnej medicíny. Vďaka dostupnosti kvalitných esenciálnych aromatických olejov môže domáci aromaterapiu prevádzkovať prakticky každý, to je tiež jedným z dôvodov popularity tejto metódy. Vychádza z faktu, že každá rastlina obsahuje v niektorých svojich častiach isté množstvo éterických olejov, ktoré sa líšia vo svojej vôni a rôzne pôsobí na náš organizmus po psychickej aj fyzickej stránke. Poďme si predstaviť základné korenie, ktoré sa v aromaterapii využíva.
éterické oleje
Éterické oleje sú rastlinné silice, ktoré sa nachádza v čiastkových častiach každej rastliny. Môžu byť obsiahnuté v koreňoch, plodoch, listoch a ďalších častiach. Z častí, v ktorých sa tieto silice nachádza, sa éterické oleje získavajú rôznymi spôsobmi, pričom najčastejším typom je destilácia. Možno ich však získať aj extrakciou, rozomletím a ďalšími postupmi, podľa typu konkrétneho korenia. Na použitie v aromaterapii sa éterické oleje zvyčajne miešajú s bežnými rastlinnými olejmi (slnečnicovým, olivovým atď.).
Použitie éterických olejov
V aromaterapii sa používa hneď niekoľko rôznych metód použitie olejov, ktoré vedú k rôznym účinkom na našu psychickú i fyzickú stránku. Najpoužívanejšie sú:
Inhalácia – najjednoduchšie a najobľúbenejší, aromaterapeutický olej možno nakvapkať na látku a inhalovať alebo jednoducho aplikovať do aromalampy.
Aróma masáže – vonnými olejmi možno tiež masírovať. Dochádza tak k celkovej úľave tela vďaka samotnej masáži, vôňa potom úľavu tela podporí a dodá pokoj pre psychiku.
Vonné kúpeľa – ak nakvapkáme niekoľko kvapiek aromatického oleja do vane, získame vonnú kúpeľ, ktorá je upokojujúce a relaxačné.
Aromaterapeutické korenie – použitie a účinky
aníz
Aníz, rastlina, ktorá sa pestuje po tisíce rokov, má v oblasti aromaterapie bohaté využitie. Po celom svete sa aníz rozšíril až v 9. storočí, dnes sa hojne používa v gastronómii pre ochutenia jedál a pečiva. Anízový éterický olej však obsahuje látky, ktoré pozitívne ovplyvňujú tráviace ústrojenstvo. Anízová aromaterapia sa obzvlášť odporúča ľuďom s častou plynatosťou či bolesťami brucha. Je účinným pomocníkom aj pri dýchacích problémoch. Možno kombinovať aj s inými olejmi, napr. S feniklom či rascou.
bazalka
Éterický olej z bazalky sa najčastejšie používa pre potreby zvýšenie bdelosti. Odporúča sa tým, ktorí potrebujú nahromadiť veľké množstvo energie a zostať v pozore treba celú noc. Bazalkový olej povzbudí, okrem iného podporuje stimuláciu mozgu a zlepšuje regeneráciu tela. Aromaterapia bazalkovým olejom sa tiež odporúča všetkým, ktorí trpia depresiami, celkovou únavou alebo poruchou pamäte. Použitie bazalkového oleja sa neodporúča u tehotných žien a malých detí.
čierne korenie
Aróma čierneho korenia pozná každý. Okrem kuchyne možno však použiť aj v aromaterapii, pretože pôsobí ako antiseptikum, antispazmatikum aj analgetikum. Odporúča sa pri ochorení dýchacích ciest a pri chrípkových ochoreniach. Má silné prekrvovací schopnosti, preto môže pri vyšších koncentráciách dráždiť pokožku.
estragón
Estragón je korenie, ktoré sa do Európy dostalo z Mongolska a Sibíri. Ako korenie slúži v mnohých svetových kuchyniach. V aromaterapii sa estragón používa aj ako stimulant pre povzbudenie, navyše podporuje imunitný systém. Je dobrým pomocníkom pri zažívacích problémoch, podporuje trávenie a pomáha pri nechutenstve.
fenikel
Éterický olej sa u feniklu získava extrakciou semien. Olej z feniklu má veľmi silnú vôňu, preto sa pri aromaterapii používa len niekoľko kvapiek a olej sa pomerne výrazne riedi. Jeho použitie sa neodporúča počas tehotenstva. Fenikel však pomáha pri celej rade ženských problémov. Podporuje tvorbu materského mlieka, pomôže pri najrôznejších tráviacich problémoch, od nechutenstvo po koliku či nadúvanie.
klinčeky
Zatiaľ čo v súčasnosti používame klinček predovšetkým v gastronómii, v minulosti bol účinným lekárskym prostriedkom. Liečivé účinky klinčekov možno využiť v aromaterapii. Silice sa získavajú parovodnou destiláciou pukov a listov, majú antibakteriálne účinky, zmierňujú bolesti zubov, uľaví namáhaným svalom a pomôžu aj pri nervovom vypätí.
jalovec
Éterický olej sa vyrába z plodov kríka borievky. Jalovec má typickú príjemnú, nie príliš silnú vôňu, ktorá svojimi tónmi pripomína vôňu borovice. Silice borievky sú známe pre svoju variabilitu a najrôznejšie možnosti využitia. V rámci aromaterapia sa jalovec obzvlášť odporúča pri ochoreniach močových ciest. Jalovec pôsobí antibakteriálne, odporúča sa pri infekciách rôzneho pôvodu. Neodporúča sa však v čase tehotenstva.
mäta
Mätový éterický olej má svetlo žltú farbu a získava sa extrakciou z listov mäty. Má výraznú až mentolovú vôňu a je veľmi silný, preto vyžaduje striedme a opatrné zaobchádzanie. V aromaterapii sa používajú mätové éterické oleje pri žalúdočných problémoch. Aj mäta má stimulačné účinky a pri vysokých dávkach vyvoláva až syndróm nespavosti. Mäta je vďaka svojim ochladzujúcim účinkom vhodná tiež pri zvýšenej teplote.
Materina dúška
Materina dúška je trváca aromatická rastlina, ktorá okrem prípravy čaju poslúži tiež v aromaterapii. Éterické oleje tejto rastliny obsahujú monoterpény, napr. Tymol, linalol či cymén. Éterické oleje sa získavajú destiláciou kvitnúce vňate a posilňujú imunitný systém, pomáhajú pri depresiách či bolestiach hlavy a tiež uvoľňujú hlieny.
medovka
Medovka je až 80 cm vysoká trváca bylina, z ktorej kvitnúcich vňaťou sa destilujú účinné silice. Medovka sa v prírodnom liečiteľstve používa už od čias antického Grécka. Je ideálnym prostriedkom aromaterapia pri prechladnutí, pomáha pri bolestiach hlavy a migrénach, podporuje trávenie a tiež znižuje krvný tlak. Medovka predovšetkým upokojuje, a to ako po stránke emocionálnej, tak fyzické.
muškátový kvet
Oleje z muškátového kvetu aj muškátového orieška podporujú sústredenie, zmierňujú slabosti a broja proti celkovej únave tela i mysle. Vzhľadom k vysokej koncentrácii účinných látok by sa muškátový kvet nemal používať terapeuticky bez odbornej konzultácie. Aromaterapia z muškátového kvetu nie je vhodná pre tehotné, malé deti a epileptikov.
rozmarín
U rozmarínu sa esenciálne oleje získavajú extrakciou z listov. Olej je priehľadný. Éterické oleje z rozmarínu sa užívajú ako stimulanty, majú povzbudzujúce účinky, pozitívne ovplyvňujú nervový systém, podporujú pamäť a cibrí zmysly. Olej tiež pomáha zmierňovať bolesti kĺbov a svalov, pozitívne ovplyvňuje pečeň a žlčník.
škorica
Éterické oleje sa získavajú z lístia alebo kôry škoricovníka, pričom silice z kôry sú účinnejšie. Škorica stimuluje nervy, má antibakteriálne vlastnosti a patrí medzi prírodné afrodiziaká. Vzhľadom k svojim prekrvujúcim schopnostiam sa hodí do kúpeľov a masáží.
šalvia
Éterický olej zo šalvie sa používa pri náročných stresových situáciách. Účinné látky upokojujú, vyvolávajú pocit pohody a zaháňa depresívne stavy. Šalvia upokojuje nervový systém, preto sa radí medzi mierna sedatíva. Z toho dôvodu sa neodporúča bezprostrednej riadenie dopravného prostriedku po vykonaní šalviové aromaterapie.
tymián
Silice tymianu obsahuje množstvo liečivých látok. Rastlina bola pre svoje blahodárne účinky známa už oddávna. Účinkuje ako prírodné antidepresívum, odbúrava pocit únavy, ale tiež mierni kašeľ a celkovo zlepšuje stav imunity. Odborníci sa však zhodujú, že aj cez rad účinných látok je tymian za určitých okolností jedovatý. Pre aromaterapiu sa hodí, neodporúča sa však na domácu liečbu.
vanilka
Vanilku nemusíme používať len v gastronómii, vďaka výraznej príjemnej vôni má svoje uplatnenie aj v aromaterapii. Silice obsahujú vanilín a získavajú sa extrakciou kapsúl. Pôsobí ako prírodné antidepresívum, upokojuje, zmierňuje pocity úzkosti. Vanilková aromaterapia sa odporúča pred plánovaným stresovým obdobím.
vavrín
Éterické oleje z vavrínu pôsobí antidepresívne, mierni kašeľ, dezinfikujú a čistia ovzdušie.