Ayuverdské byliny

Hlavným princípom Ájurvédy je život v súlade človeka s prírodnými zákonmi. Nielen preto predstavujú v ájurvéde byliny nezastupiteľnú zložku liečby. Podľa ajurvédy neexistuje bylina, ktorá by neliečila. Vždy je ale treba pamätať na to, aby bola použitá správne.

Ak chcete použiť bylinku podľa ajurvédy, mali by ste poznať Ajurvédske vlastnosti, najmä chuť na jazyku, chuť po vstrebávanie, vplyv otepľujúce a ochladzujúci na telo, tridóš, gamitva, atď. Ak sú známe tieto informácie, dá sa povedať, že je to bylinka ajurvédska .

Ajurvédske bylinky sú tie, ktoré sa ľahko vstrebú v tráviacom trakte. Veľmi často sa pre prevenciu i liečbu kombinuje viac bylín, čím sa znásobí ich účinok. Takou kombináciou je napríklad Triphala, ktorá sa odporúča pre detoxikáciu organizmu. Viac o nej až v budúcom článku.

Byliny podľa ájurvédyVitamíny a doplnky versus ájurvéda

Na trhu samozrejme existujú umelo vyrábané vitamíny a minerály, tie sú z hľadiska ajurvédy úplne nevhodné pre nežiaduce účinky a len veľmi ťažkú ​​stráviteľnosť. Dlhšie užívanie vitamínových prípravkov navyše znižuje schopnosť tela produkovať si tieto látky samo, pretože si zvykne na prísun zvonku.

V kapsuliach a tabletách sa navyše často nachádzajú umelo vyrobené chemické látky, ktoré majú nepriaznivý vplyv na myseľ, môžete sa tak cítiť viac unavení. Výnimku ale pochopiteľne tvoria sušené byliny v rastlinných kapsulách. Ak užívate umelé doplnky stravy či vitamíny a pozorujete na sebe zlé trávenie, budete sa cítiť unavene či bez chuti do jedla, potom by ste ich mali úplne vynechať. Ak si to zo zdravotného hľadiska nemôžete dovoliť, potom je aspoň skombinujte s vhodnými ájurvédksými bylinami, ktoré zlepšujú stráviteľnosť liekov.

Ajurvédske byliny nie sú lieky

Ajurvédske byliny vlastne nie sú lieky, ale potraviny, preto by mali byť zahrnuté do bežnej stravy ku každému jedlu. Byliny sa dajú podávať v nápojoch, olejoch, môže sa z nich vyrobiť pasta či roztok. Zapíjať by sa mali vždy teplou vodou. S jedlom byliny podporujú trávenie a lepšie sa vstrebú. Pre zrýchlenie metabolizmu je dobré konzumovať byliny medzi jedlami. V takom prípade tiež najlepšie pôsobí na močový a nervový systém.

(Visited 69 times, 1 visits today)
Share