Brečtan zaručí vernosť

brečtan

Z hľadiska magického potom brečtan zaručuje vernosť a vijí sa z neho svadobné venčeky. Používa sa na získanie šťastia, lásky a vernosti. Tiež sa podľa učenia starých Keltov brečtan používal ku korunovácii básnikov. Jeden z raných cirkevných koncilov sa dokonca pokúsil zakázať dekoratívne používanie brečtanu z dôvodu jeho pohanského pozadia …

Podľa súčasných i tých dávnych bylinkárov sa brečtanové listy prejavujú nespočetnými liečivými schopnosťami, podporujú odhleňování a uvoľňovanie sekrétov, majú protizápalové účinky, dokážu tíšiť bolesť, uvoľňujú kŕče a upokojujú. Dokázané sú aj brečtanové antibiotické schopnosti, pôsobí i antiviroticky a antimykoticky.

Z knihy o liečivých rastlinách Ursel Buhringové som sa dočítala aj zaujímavú skutočnosť, že táto rastlina pôsobí aj pri ošetrení celulitídy – brečtan dráždi pokožku a potláča hromadenie vody v tele!

Z dochované skúsenosti našich predkov možno zaznamenať aj použitia brečtanu ako odvaru na pranie, vzhľadom k vysokému obsahu saponínu. Sto jemne nasekaných lístkov sa nasypal do dvoch litrov vody a varilo približne 10 minút, potom sa lístky scedil, ale opäť hodili na ďalších 10 minút do odvaru. Takýto výluh určení na pranie mal schopnosť oživiť vyblednuté farby a skvele vyprať predovšetkým vlnené a hodvábne látky.

brečtan

Vrelo odporúčaný je aj brečtanový obklad na kurie oká, čerstvo odtrhnuté lístky sa dajú na dva dni naložiť do octu. Nasiaknuté lístky sa následne prikladajú cez noc na túto častú obtiaž, ráno sa odstráni a ďalšiu noc opakuje, kým Kurinca nevymizne.

Súčasťou pojednanie o liečivých účinkoch brečtanu je aj upozornenie, aby sme ho nedostávali vo forme čaju, ale iba ako hotový preparát od skúseného bylinkárov.

(Visited 157 times, 1 visits today)
Share