feng shui bývanie

Bývajte podľa Feng shui

Feng Shui je čínske učenie, ktoré sa zaoberá vzťahom medzi človekom a jeho životným priestorom v čase. Základom je nastolenie harmónie a snaha umožniť plynulé prúdenie energie Čchi. Priestorom môžeme chápať celé mesto, záhradu, ale aj byt, v ktorom trávime veľa času.

Feng Shui pracuje s polaritou jinu a jangu a tiež s piatimi elementy – voda, zem, drevo, oheň, kov. Medzi týmito elementy sa snažíme nastoliť harmóniu, pretože niektoré spojenie spoločne súperia o energiu. Oheň napríklad taví kov. Pozrieme sa teraz spoločne na niekoľko základných pravidiel, ktoré by sme mali aplikovať na náš domov. Konkrétne sa zameriame na kuchyňa, obývacia izba a spálňu.

_______________________________________________________________________________________________________________

Feng Shui v kuchyni

Kuchyňa je miestom, kde skrze jedlo prijímame hŕbu energie. Či je dobrá alebo nie sa odvíja od kvality jedla, od nálady kuchára a ďalších faktorov. Kuchyňa je považovaná za srdce domova, pretože práve tu sa tvoria pokrmy, ktoré ovplyvňujú naše zdravie, kondíciu i náladu.

Kuchár / ka sa nemusí cítiť komfortne, ak má vstupné dvere do kuchyne za chrbtom, alebo stojí v takzvanom energetickom prievane (kuchyňa je priechodná a dvere sú oproti sebe). Ak máte možnosť, umiestnite túto plochu mimo tieto zóny.

Rovnako škodlivá je aj stagnujúci energie, ktorá sa nemôže v priestore voľne pohybovať, pretože je miestnosť preplnená nábytkom a kuchynská linka je plná robotických pomocníkov. Škodlivú energiu prijímajú aj potraviny, ktoré zbytočne dlho leží v špajze alebo v chladničke.

Poriadok a čistota je nutná. Nie je potreba usilovať o sterilné prostredie. Ide skôr o to, že by sme mali po varení linku upratať a nenechávať to na potom, keď sú všetky nečistoty už zaschnuté. Potrebné náčinie by malo byť uspořádené, aby sme vedeli, kam pre čo siahnuť.

Magický trojuholník by mali tvoriť tri základné predmety v kuchyni, a to sporák, drez a chladnička. Sporák totiž predstavuje oheň, drez vodu a chladnička kov. Neodporúča sa ich umiestňovať vedľa seba.

Feng Shui v obývacej izbe

Obývačka sa podľa Feng Shui zariaďuje tak, aby zodpovedal vašim požiadavkám a aktivitám, ktoré sa tu budú konať. Úplne inak bude zariadený obývacia izba, kam chodíte naozaj odpočívať, inak zase obývacia izba, ktorý má často hostí a schádza sa tu rodina. Iný bude aj obývacia izba, kde si chodia deti hrať a netrávi čas vo svojej izbe.

Komunikáciu medzi členmi rodiny veľmi ruší dnešný trend, kedy sú všetky sedacie priestory namierené k veľkému televízoru. Často si potom chodíme rozprávať do kuchyne, na balkón a podobne. Spoznávate to? Televízia značne narúša komunikáciu a ak sú všetky miesta namierená na ňu, dávame najavo, že je stredom pozornosti.

Skúste tvar sedenia zmeniť a namieriť ho viac do stredu, aby pripomínalo akési hniezdo, v ktorom si celá rodina porozpráva. Určite budete vnímať ten rozdiel.

Dobré je mať za sediacim človekom nejaké krytie. Ak teda nie je za sedačkou či kreslom múr, umiestnite tam aspoň menšie kus nábytku. Vyhnite sa ostrým rohom, ktoré mieria priamo na sedacie priestory. Túto silnú energiu môžete zmierniť napríklad kvetinou, soškou, lampou, alebo inou prekážkou.

Lampičky v rohoch pomáhajú rozprúdiť stagnujúcu energiu, ktorá sa tu zdržiava. Všetky dekorácie i obrazy by mali vyžarovať radosťou a príjemnou atmosférou. Obraz osamelé postavy či iného ponurého téme na nás priaznivo pôsobiť nebude. Hlavne túto hlavnú miestnosť nepřeplácejte. Energia musí prúdiť.

Feng Shui v spálni

K základným pravidlám Feng Shui v spálni patrí umiestnenie postele. Tá by nemala byť ani pod oknom, ani blízko dverí. Medzi týmito dvoma miestami totiž prúdi energia čchi, ktoré by sme sa mali počas spánku vyhnúť. Dôležitá je pevná opora za hlavou. Najlepšie je mať za posteľou múr.

Do spálne by ste určite nemali umiestňovať televízor, počítač, ani iné predmety, ktoré vám pripomenú prácu. Spálňu štylizujte skôr do jemných farieb i dekorácií. Nepreháňajte to s kvetinami. Spánok ovplyvňuje tiež smer postele. S nespavosťou vám môže pomôcť, keď smerujete posteľ na sever. Postele detí by zasa mali smerovať na východ. Táto strana podporuje ich zdravý rast. Posteľ smerovaná na juh zase podporuje vášeň. Je tu veľmi ostrá energie.

(Visited 175 times, 1 visits today)
Share