Hypnoterapia je forma psychoterapie používaná na vytváranie zmien pacienta v stave spánku alebo bezvedomia, známeho ako hypnóza. Slovo hypnóza pochádza z gréckeho slova „hypnos“, ktorý jednoducho znamená „spánok“. Terapia samotná používa sprievodné relaxačné techniky od vyškoleného hypnotizanta, ktorý vyvoláva pocity intenzívnej relaxácie, koncentrácie a / alebo zamerania na dosiahnutie zvýšeného stavu uvedomenia alebo stav podobný tranzu.
Terapia sa bežne používa ako pomôcka pre psychoterapiu v dôsledku uvoľnenej povahy vyvolanej hypnotickým stavom, ktorý umožňuje ľuďom preskúmať bolestivé a potlačené pocity a emócie alebo spomienky, ktoré sú často skryté z ich vedomých myslí. Táto zmena vedomia môže často viesť pacientov k tomu, aby skúsili veci inak mimo hypnózy, ako sú kritika v práci alebo doma, férové strach alebo dokonca bolesť.
Byť pod hypnóza je povedal, aby dovolil človeku byť otvorenejší pre obidva návrhy a diskusie, keď pacient dôveruje hypnotherapist. Hypnóza bola použitá na liečbu širokej škály stavov alebo nežiaduceho správania, ako napríklad:
fóbie
Porucha spánku
úzkosť
depresie
Posttraumatická stresová porucha
Smútok a strata blízkych
Odvykanie od fajčenia
Strata váhy
Tí, ktorí majú psychotické príznaky, ako sú bludy alebo halucinácie, by mali hovoriť s kvalifikovaným hypnotherapeutom, aby zistili, či je táto liečba pre nich vhodná alebo nie.
Metódy používané v hypnoterapii
Hypnoterapia sa bežne používa jedným z dvoch spôsobov: návrhová terapia a analýza.
Navrhovaná terapia sa opiera o schopnosť pacienta reagovať na návrhy od hypnotherapistu v tomto stave podobnom trance. Táto metóda sa bežne používa na kontrolu alebo zastavenie nežiaduceho správania, ako je fajčenie, hazardné hry, hryzenie nechtov alebo nadmerné stravovanie. Bolo tiež preukázané, že je zvlášť užitočné pri liečbe bolesti alebo pri zvyšovaní príznakov pozitívneho správania, ako je samo-motivácia alebo dôvera.
Táto metóda hypnoterapie je bežne prospešná pre hypnotherapistov pri objavovaní psychologického koreňa problému alebo symptómu, ako je sociálna úzkosť, depresia alebo trauma z minulosti. Tieto typy traumy sú často skryté v bezvedomí a zabudnuté na vedomej úrovni. Použitie hypnoterapie pre analýzu sa ukázalo ako zvlášť účinné pri kopaní do podvedomnej pamäte, aby sa pokúsili získať potlačené spomienky alebo včasné vývojové traumy, ktoré by mohli viesť k širokému spektru psychických stavov alebo problematického správania.
Analytická metóda hypnoterapie, niekedy označovaná ako regresná terapia, je viac prieskumná a súvisí s odhalením koreňa problému, poruchy alebo symptómu. Hypnotherapist hypnotizuje pacienta tým, že ho uvedie do uvoľneného stavu a objaví minulú udalosť vo svojom živote s cieľom preskúmať podvedomú a nevedomú pamäť človeka.
Táto metóda hypnózy nie je určená na liečenie alebo priamu zmenu správania pacienta. Je to spôsob, ako nájsť príčinu a liečiť ju prostredníctvom psychoterapie.
Prečo si najme hypnoterapu?
Veda za hypnoterapie sa práve začína objavovať v správach o jej prospešnej povahe. Vedecká komunita sa začína vyjadrovať k potenciálnym prínosom hypnózy a čo môže urobiť pre pacientov, ktorí hľadajú novú možnosť liečby. Hypnóza sa môže ukázať ako cenná zbraň v boji proti množstvu psychologických, fyzických alebo behaviorálnych problémov.
Hypnoterapia, hoci je niekto považovaný za niečo vedeckého, je regulovaná, legitímna forma terapie, ktorá dokáže preskúmať a používať podvedomie človeka na to, aby mu lepšie pomohla prostredníctvom psychoterapie, a tiež pôsobiť ako metóda terapie, ktorá pomáha zbaviť sa osoby príznakov a problémov, s ktorými sú postihnutí. Hypnoterapia sa ukázala ako mimoriadne účinná v prípade pacientov trpiacich bolesťou a závislosťou.
Pri použití v kombinácii s inými formami terapie sa dokázala hypnóza pomerne cenná v boji proti celému radu psychologických problémov, ako je úzkosť, stres a depresia, ako aj problémy s behaviorálnou činnosťou, ako je fajčenie, strata hmotnosti alebo hrýzanie nechtov.
Hypnóza môže tiež pomôcť pacientovi rozvinúť hlbšie pochopenie seba samého. Či už je to obeť traumy z minulosti, alebo niekto, kto zápasí s depresiou, ktorá úplne nerozumie príčine, hypnóza môže byť odpoveďou, ktorú ste hľadali.
Čo hľadať pri hľadaní Hypnotherapist
Hypnotherapists, ich metódy, a miery, v ktorých dosahujú úspech sa líšia podľa prípadu. Hypnoterapia je cvičenie založené na dôvere, ktoré vyžaduje veľké ponorené zo strany pacienta. Najlepším postupom by bolo spraviť rozhovor s niekoľkými kandidátmi a zistiť, s ktorou máte najväčšiu spojitosť. Nechajte sa vnímať k svojim myšlienkam, nápadom a popisom, keď sa pokúšajú vysvetliť, čo robia a ako vám môžu pomôcť.