Sen je iluzórne prežitok zložený z obrazov, hlasov a pocitov. Všetky tieto vnemy vytvára náš mozog počas spánku. Sny často ukazujú udalosti, ktoré sú v skutočnosti nemožné alebo nepravdepodobné. Vychádzajú z vonkajších i vnútorných podnetov, zo spomienok, predstáv a niekedy aj z priania spiaceho. Sen teda môže byť aj významná psychologická udalosť.
Niektorí vedci a tiež paravědci tvrdia, že sny majú svoj jasný význam, a ak ho nepochopíme, je chyba na našej strane. Iní odborníci sa naopak výkladom snov zaoberajú a pomáhajú ľuďom ich sny rozkľúčovať a pochopiť.
snár
Pre jednoduché a pohodlné určovanie významu snov vznikli špeciálne výkladové knihy – snáre. Na trhu je nepreberné množstvo snáre od českých a zahraničných autorov, musíme ale počítať s tým, že v každej knihe bude výklad trochu iný.
Nič zaručene spoľahlivého v tomto smere neexistuje, len na internete nájdeme nespočetné množstvo odlišných výkladov našich snov.
Dá sa potom teda snářům vôbec veriť, alebo je lepšie nespoliehať na nič okrem svojej vlastnej intuície?
Zlé a zlovestné sny
Niekedy ľudia zažívajú počas snenia veľmi silné emócie – väčšinou sa jedná o strach z niečoho alebo z niekoho. Tieto strašidelné, násilné, vražedné alebo inak znepokojujúce sny sa označujú ako nočné mory a nočné mory.
Môžu sa objavovať v dôsledku oslabenia organizmu v spojení s horúčkami, ak sa však objavujú u fyzicky zdravého človeka a zasahujú do bežného života tak, že ovplyvňujú psychiku a stav mysle, je dobré navštíviť odborníka.
Koľkokrát v priebehu spánku snívame?
Väčšina ľudí prežije za noc 8 až 10 snov. Niekedy o nich ani nevieme, nevnímame ich a potom tvrdíme, že sny nemáme. To ale nie je pravda.
Kedysi existovala domnienka, že činorodí a aktívni ľudia majú snov viac ako tí lenivejší, ženy viac ako muži. Tieto názory však boli postupom času vyvrátené. Dokonca bolo preukázané, že aj zvieratá prežívajú sny – ale o čom, to nikto nezistil.
Spomienka na sen môže byť po prebudení veľmi živá a vierohodná, ale väčšinou sa veľmi rýchlo vytráca. Myslíme si, že si svoj sen ľahko zapamätáme, a ajhľa – po ďalšom precitnutí nevieme nič.
Prevažná väčšina snov zostane bez vytvorenia výraznejšej pamäťovej stopy zabudnutá. Pokiaľ si chce človek svoje sny pamätať, je dobré si ich hneď po prebudení zapísať. Nie je tak od veci mať na nočnom stolíku pripravenú ceruzku a papier.
Ako dlho sen trvá?
Predtým sa súdilo, že sen trvá iba niekoľko sekúnd, hoci z nášho subjektívneho pocitu prebiehal pol noci. Od tejto domnienky sa dnes upúšťa a prijíma sa názor, že sny prebiehajú viacmenej v reálnom čase, to znamená, že trvajú tak dlho, ako ich vnímame.
Rovnako tvrdenie, že sny sú len čiernobiele, bolo už vyvrátené.
Náuka o snoch
Vedecká disciplína zaoberajúca sa sny sa nazýva oneirologie.