Farby do interiéru

Vybrať správnu farbu pre steny nášho bytu je niečo podobné ako vyhrať v lotérii. Ak nechcete ísť na istotu a natrieť všetky steny na klasickú bielu, budete pravdepodobne celé dni vyberať vo vzorkovníka. Pri výbere by ste ale nemali zohľadňovať len estetickú stránku, ale aj tú psychologickú. Odborníci totiž tvrdia, že každá miestnosť má svoje farebná pravidlá, ktorých by ste sa mali držať. Myslite na to, že vo svojom byte budete tráviť veľa času a nevhodne vybraný odtieň môže výrazne zamávať s vašou psychikou a náladou. Ktorá farba je pre jednotlivé miestnosti vhodná?

1. Spálňa
Odborníci sa zhodujú, že najlepšie farba pre kvalitný spánok je modrá. Tá je totiž úzko spojená s pokojom a odpočinkom. Len si predstavte ideálnu dovolenku – modré more a nebo. Držte sa ale skôr v tlmených odtieňoch, ideálne je studená a svetlá modrá. Ak by bola spálne príliš tmavá, zle by sa vám mohlo ráno vstávať.

Vyhnite sa: Zabudnite na tmavo fialovú, aj keď sa vám môže zdať, že je modré veľmi podobná. Fialová vedie podľa väčšiny výskumov k najmenej kvalitnému spánku.

2. Domáca pracovňa
Zelená farba je spojená s kreatívnym myslením a perfektne vás pripraví na prácu. Opäť to má súvislosť s prírodou a našimi myšlienkami. Väčšina z nás si chodia vyčistiť svoju myseľ do prírody, ktorá je plná upokojujúce zelené. Tá na stenách vo vás vzbudí pocit čistej mysle a vám potom pôjde práce jedna radosť. Opäť platí, že farba by nemala byť príliš výrazná a rušivá. Ideálne je svetlo zelená v odtieni šalvie.

Vyhnite sa: Červená vám prácu rozhodne neuľahčí. Väčšina z nás ju má spojenú so školou, kde sa červená objavovala na stoličkách a laviciach a to k pokojnému pracovnému prostrediu jednoducho nepridá. Navyše je veľmi agresívny a rušivá a zle sa pri nej sústredí.

3. Kuchyňa
Tu si môžete s farebnou škálou vyhrať. Kuchyňa je miesto, kde sa ľudia radi stretávajú, rozprávajú sa, organizujú večierky s priateľmi, takže výraznejšie farba jej rozhodne neuškodí. Teplejšie a sýtejšie tóny povzbudí chuť do jedla, studené tóny naopak chuť tlmí, takže je na vás, aký efekt požadujete.

Vyhnite sa: Zelenožltá farba kuchyni nesvedčí. Kým žltá je najobľúbenejšou farbou v kuchyniach, tá s nádychom zelenej vo vás bude akurát evokovať pokazené jedlo – a to nikto v kuchyni nechce.

4. Kúpeľňa

Biela farba je síce spájaná s čistotou, niekedy ale môže pôsobiť v kombinácii so studených osvetlením príliš ostro. Ak chcete čas v kúpeľni tráviť radi, skúste svetlú ružovú, ktorá je veľmi lichotivá pre všetky odtiene pleti. Dokonca sa môžete cítiť aj teplejšie, keď vyleziete zo sprchy.
Vyhnite sa: Zabudnite na neónové a výrazné farby, kúpeľne bývajú väčšinou malé a nikto nechce vstúpiť do miestnosti, ktorá ho pohltí. Takéto farby sú navyše veľmi nelichotivé, takže každý pohľad do zrkadla pre vás bude utrpením.

5. Obývačka
Ide o viacúčelový priestor, v ktorom odpočívame, jeme, pracujeme, stretávame sa s priateľmi, takže tu je výber najviac zložitý. Možno máte pocit, že práve tu si môžete s farbami vyhrať, ale opak je pravdou. Obývačka vyžaruje sám od seba veľa pozitívnej energie, takže výrazná farba by ju mohla zbytočne prebiť. Skúste jemné odtiene béžovej a farby obývačke dodajte na doplnkoch a nábytku.

Vyhnite sa: Čierna a tmavo šedá do obývačky nepatrí, ak nechcete upadnúť do depresií a melanchólie. Ak máte šedú predsa len v obľube, vymaľujte s ňou len malý kúsok steny,

(Visited 105 times, 1 visits today)
Share