Farby pre váš interiér

Vhodné farby na Vaše steny
Farby ovplyvňujú náš svet a do neho patrí aj bývanie. Správne zvolenou farbou svoj domov rozžiarite a privediete do harmónie, zlou sa nebudete cítiť najlepšie. Voľba farieb na vašich stenách vás môže ovplyvniť pocitovo, nie nadarmo sa hovorí, že celkový vzhľad a štýl bývania ovplyvňuje aj vašu náladu. Preto nezabúdajte pred maľovaním miestnosti všetko premyslieť a zvoliť farebnosť interiéru podľa funkcie, ktorú miestnosť má spĺňať. Nebojte sa farebných kombinácií a moderného nábytku a podk si práve nie ste úplne istí, poradíme vám pár cenných rád, ktorý váš domov krásne zútulnia.

Teplé a studené farby
Farby v interiéri sa rozdeľujú do troch hlavných kritérií – teplota, sýtosť a svetlosť. Podľa prvého kritéria – teploty sa farby a ich odtiene rozdeľujú na studené a teplé. Do teplých farieb patrí červená, oranžová, žltá a ďalšie odtiene ako je krémová, hnedá, ružová atď. Medzi studené farby radíme modrú, zelenú a ďalšie odtiene – fialová, sivá atď.

Studené farby vyvolávajú pocit chladu a uklidňujcím dojmom umožňujú nám sústrediť sa, hodí sa do miestností určených na oddych a na relaxáciu napr. Do spálne, pracovne alebo kúpeľne. Samozrejme môžete nakombinovať jednu stenou aj s inú farbu, ktorá naopak zahreje a potom môžete použiť modrú aj do děstkého izby.

Kým teplé farby na nás pôsobiace zahřívajícím pocitom, stimulujú a vyvolávajú emócie, zútulňujú miestnosť sa predovšetkým skvele hodí do spoločenských miestností ako je obývačka, kuchyňa, chodby i opäť do detskej izby. Jemné odtiene teplých farieb ako je potrebné krémová, lososová, marhuľová možno použiť aj do spálne alebo kúpeľne.

Potom čo sa rozhodnete pre farbu miestnosti je dôležité aj správne zvoliť a zladiť ladiť nábytok s funkciou miestnosti.
sýtosť farieb
Sýtosť teplých alebo studených farieb a ich odtieňa si zvoľte podľa svojich vlastných predstáv a pocitov, ako na vás pôsobia, nie modle módnych trendov. Vykúzlite svoj interiér, tak aby farebné steny s ostatnými doplnkami v interiéri navodili harmonickej a príjemné pocity, aby podlaha, koberce a nábytok vo vybranej miestnosti vytvárali priestor odpočinku, spoločenské miestnosti alebo hravého děstkého izbičky. Majte ale na pamäti, že príliš sýte farby v interiéri môžu pôsobiť na človeka rušivo, až agresívne, trávia ak v ňom dlhšiu dobu. Takúto farbou je napríklad červená, čierna i jedovato zelená!

svetlosť farieb
Svetlosť farby použité v danej miestnosti by sa mala riadiť podľa svetelných podmienok a i veľkosťou interiéru (veľkosť izby, okien, balkóna a pod.) Pomocou správne zvolené svetlosti farby možno zmeniť celkový vizuálny dojem celej miestnosti. Malé miestnosti, ktoré pôsobia tmavým dojmom možno opticky zväčšiť a rozjasniť svetlým odtieňom alebo aj zrkadlami, naopak príliš veľkej miestnosti s vysoký stropom opticky znížite použitím tmavších alebo tlmených odtieňov, ktorý použijete iba na steny nie na strop.

Ak stále váhate akú farbu zvoliť do svojich miestností, v rozhodovaní vám veľmi uľahčí váš nábytok aj dekorácie, ktoré už máte alebo si chcete zaobstarať. Predsa len farebných odtieňov je veľa, ale váš nábytok je predsa len obmedzený, potom si vyberte farbu, ktorú použijete na steny svojho interiéru.

Farby do vášho interiéru
Máme tu pre vás rozdelenie miestností a k nim zaradené farby, ktoré sa najviac hodia.

Farby do obývačky
Vzdušnejším a väčším priestorom pôsobí obývačka vo svetlých a teplých farbách. Ak ale chcete miestnosť zmenšiť a zútulniť, použite tmavšie odtiene.

Vhodné farby pre obývaciu izbu:
Biela (s kombináciou farebných doplnkov, nábytku a dekorácií, ktoré vyniknú), svetlo zelená, levanduľová, šedobéžová alebo oranžová, kakaovo hnedá.

Nevhodné farby:
Výrazná červená, jedovato zelená, čierna, všetky ostré farby, ktoré môžu pôsobiť skôr agresívne.

Farby do vašej spálne
Spálňa by mala pôsobiť útulne a príjemne, jedná sa o odpočinkovú miestnosť a je potreba voliť jemné tóny studených alebo i teplých farieb.

Vhodné farby do spálne:
Voľte jemné odtiene nie výrazné, zelená, piesková alebo béžová, vínová, broskyňová, ružová.

Nevhodné farby:
Výrazné a ostré odtiene farieb, oranžová, žltá, červená.
Farby do kuchyne
Farbu do kuchyne môžete použiť akúkoľvek, tu sa vašej fantázii medze nekladú, len pozor na jedovato zelenú, stráca sa chuť k jedlu!

Vhodné farby do kuchyne:
Žltá, broskyňová, hnedá.

Nevhodné farby:
Svetlo modrá a svetlo zelená.

Farby do kúpeľne
Vzhľadom k tomu, že pre kúpeľne nie je dobré voliť tmavé farby, väčšina miestností sú malinké a tým, by sa priestor ešte viac opticky zmenšil. Klasikou vo farbách pre kúpeľne je biela, svetlo modrá, ale opäť tu neplatia žiadne veľké obmedzenia, môžete sa rozhodnúť na základe vášho nábytku alebo dekorácií, ktoré chcete použiť.

Vhodné farby do kúpeľne:
Všetky svetlé farby – biela, ľaliová, modrá, krémová, svetlo hnedá.

Nevhodné farby:
Tmavé farby pre celé steny.

(Visited 170 times, 1 visits today)
Share