Investícia do zlata je spoľahlivou ochranou pred infláciou!

Nákup drahých kovov je čoraz obľúbenejší. Pre investora znamená investovanie do zlata, striebra alebo platiny ochranu osobných prostriedkov pred infláciou a umelými výkyvmi trhu a pre banky – zachovanie pracovného kapitálu alebo požičaných prostriedkov z dlhodobého hľadiska.

Najväčší dopyt je po nákupe zlata – dôvodom sú desiatky historických, trhových a dokonca aj špekulatívnych faktorov, ktoré potvrdzujú racionálnosť investovania do drahých kovov.

V tomto článku súkromní investori z webu uspesnynaburze.sk vysvetlia, prečo sa oplatí investovať do zlata.

Výhody investovania a nákupu zlata

Všetky drahé kovy patria medzi takzvané konzervatívne investičné nástroje. Bez ohľadu na výmenné kurzy na Forexe, rope, plyne alebo rôznych cenných papieroch, prirodzená hodnota zlata v priebehu rokov rástla.

Dôkazom toho sú tri jedinečné vlastnosti zlatých aktív:

  1. Obmedzené množstvo. Teoreticky je možné tlačiť doláre, eurá, cenné papiere či akcie koľko len chcete, čím sa ich trhová hodnota okamžite zníži na minimum. Zlato je nerastná surovina a jeho ložiská sa rokmi zmenšujú.
  2. Ochrana pred infláciou. V dnešnej dobe sa tlačia peniaze prakticky z ničoho a takto ich hodnota postupne klesá. Tým vzniká vyššia inflácia, ktorá nám navyšuje ceny produktov a služieb. Zlato si svoju hodnotu drží a väčšinou času aj zvyšuje.
  3. 3. Likvidita. Môžete predávať zlaté tehličky alebo mince, na hotovosť v takmer ktorejkoľvek krajine na svete. Hodnota zlata je uznávaná medzinárodnými organizáciami a označuje sa ako ochrana pred infláciou.

Ako začať investovať do zlata?

Existujú štyri hlavné typy investícií do drahých kovov:

  • Zlaté tehličky od 1 gramu do niekoľkých kilogramov. Často sú vyrobené zo zlata najvyššej kvality (999,9) a majú potvrdzujúce certifikáty.
  • Zlaté mince vydané centrálnymi bankami špeciálne pre investorov. Majú pevnú cenu, chránenú pred možnou infláciou.
  • Finančné deriváty – do zlata môžete investovať aj prostredníctvom futures alebo CFD kontraktov. Týmto spôsobom zlato fyzicky nevlastníte a nemusíte riešiť jeho bezpečné uloženie.
  • Akcie alebo ETF fondy – Pokiaľ kúpite akcie ťažobných firiem, investujete do zlata nepriamo. Väčšina cien akcií ťažiarov zlata koreluje s vývojom ceny tohto kovu.

Existujú aj ETF fondy, ktoré vydávajú svoje podiely, ktoré sú kryté fyzickým zlatom. Toto investičné zlato majú uložené v zabezpečených trezoroch.

Zhrnutie

Hoci je zlato aktívom, ktorého hlavným účelom je ochrániť peniaze pred infláciou, môže byť zaujímavým investičným nástrojom.

Zlato môže nielen ochrániť majetok, ale aj zhodnotiť tieto investície.

(Visited 32 times, 1 visits today)
Share