Kľúč k rovnováhe medzi pracovným a životným prostredím je naozaj harmónia medzi prácou a životom

Mali by ste teraz odísť, aby ste sa dostali na čas na rodinnú večeru, alebo budete neskoro pracovať, aby ste dokončili posledný projekt? V určitom okamihu si väčšina z nás pravdepodobne musela vybrať medzi požiadavkami práce a našich osobných
životy.

Výskum nepretržite ukázal, že zdravá „rovnováha medzi pracovným a súkromným životom“ je nevyhnutná pre udržanie spokojnosti s prácou a predchádzanie vyhorenia. Nová štúdia však naznačuje, že myšlienka „rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom“ môže byť problémom.

Štandardná koncepcia rovnováhy medzi pracovným a osobným životom sa často považuje za hru s nulovým súčtom, kde práca a život sú úplne oddelené oblasti, ktoré neustále konkurujú časom a energiou.

Na rozdiel od toho pojem „harmonizácia pracovného života“ zobrazuje pracovné a životné úlohy ako navzájom prepojené a navzájom závislé, a nie samostatné a súťažiace.

V nedávnej štúdii sa psychológovia He Lu Calvin Ong (Nanyang Technological University) a Senthu Jeyaraj zamerali na účinky rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom a štýlmi harmonie pracovného a pracovného života na produktivitu pracovníkov. Výskumníci použili kreativitu ako ukazovatele produktivity zamestnancov a kognitívnej disunity ako opatrenie, ktoré zamestnanci trpia stresom pracovného života.

Pre štúdiu vyplnilo 100 účastníkov sériu online dotazníkov. Účastníkom sa podával typický problém týkajúci sa pracovného života – požiadal šéfa o voľno, aby sa postaral o chorého člena rodiny. Výsledky ukázali, že účastníci, ktorí dostali odpoveď od „manažéra“, ktorý využil prístup „work vs. life“ (podľa rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom), hlásili vyššie úrovne kognitívnej disunity. Výskumníci predpokladali, že to vyplýva zo stresu, že sa musí rozhodnúť medzi prácou a domovom. Táto skupina tiež zaznamenala pokles kreativity po reakcii na problém týkajúci sa pracovného života.

Na druhej strane účastníci, ktorí dostali odpoveď, ktorá odzrkadľovala integrovanejší prístup pracovného života (v súlade s harmonizáciou pracovného života), nezaznamenali zmeny v ich úrovniach tvorivosti ani kognitívnej disunity.

Výskumníci však varujú, že budú potrebné ďalšie dôkazy na dokázanie, či existujú významné rozdiely medzi dvomi prístupmi k riešeniu požiadaviek na život v kancelárii a mimo nej.

„Tieto zistenia majú praktický význam pre organizácie, ktoré prijímajú prax iniciatív pracovného života,“ píšu v časopise Sage Open. „Prostredníctvom lepšieho pochopenia týchto prístupov môžu odborníci v oblasti ľudských zdrojov efektívnejšie rozvíjať strategické intervencie pracovného a životného štýlu zamerané na zmiernenie stresov pracovného a životného štýlu.“

(Visited 46 times, 1 visits today)
Share