Meditácia odstráni stres

Čo spôsobuje stres

V dnešnej uponáhľanej dobe je naším najväčším nepriateľom stres. Potláčaný stres spôsobuje veľkú väčšinu zdravotných problémov, tento fakt neodmietajú ani lekári vyznávajúci iba klasickú západnú medicínu. Stres spôsobuje nielen bolesť duše, ale aj tela.

Existuje pritom jednoduchá metóda, ako sa tohto napätia zbaviť. Snažte sa relaxovať podľa jasne daných pravidiel a uvidíte, že odpočinok na úrovni jednoduché meditácie vám dobije energiu oveľa efektívnejšie ako rýchla káva medzi povinnosťami v domácnosti.
Kedy a ako meditovať

Meditačných techník je veľa a len vy sami si môžete vybrať z veľa pestrej ponuky presne to, čo vám bude vyhovovať, čo vás bude baviť a predovšetkým u čoho sa budete cítiť dobre. Neustále sa objavujú nové techniky, takže nikto nemôže povedať, že práve ten váš spôsob meditácie nie je správny. Nenechajte sa teda odradiť a hľadajte, ako sa vám relaxuje čo najlepšie.

Ideálna doba pre meditácie je ráno alebo za súmraku. Meditovať by sa ale malo iba vtedy, keď viete, že vás nikto nebude vyrušovať a naozaj budete mať chvíľku sami pre seba.

Ak máte deti, pošlite ich von s oteckom či starými rodičmi, uvarte si obľúbený čaj a nájdite si útulné a priestranné miesto.

Určite si zakážte myšlienky na to, že vám doma stojí práce. Tá vám totiž nikam neutečie. Naučte sa byť chvíľu sami so sebou.

Odporúčaná poloha pre meditácie je poloha lotosového kvetu (sed na skrížených nohách). Ak vám ale táto poloha nebude vyhovovať, môžete sa pokojne položiť na chrbát. Podmienkou ale je tvrdšia podložka, nie posteľ. Vyskúšajte si postupný pocit uvoľnenia a sústreďte sa na to, že každý centimeter vášho tela odpočíva a zbavte sa napätie.
Čo je mantra

Pri meditáciách sa hojne používa mantra. Vo východných náboženstvách, ako je budhizmus alebo hinduizmus slúžia k opakovanému recitovanie alebo k meditácii. Väčšinou sa jedná o sled slabík, ktoré nesú nejaký význam daný konkrétnym náboženstvom, ale tiež ide o ich zvukovú hodnotu a podporenie prirodzené schopnosti mysle upokojiť sa a sústrediť sa. Účelom väčšiny mantier je dosiahnuť vyslobodenie.

Mantru si môžete vymyslieť vlastný, alebo prevziať takú, ktorá sa vám bude páčiť. Sústreďte sa na svoj dych a postupne ho zklidňujte. Pokojné dýchanie a upokojená myseľ je prvým základom úspešnej relaxácie počas meditácie.

(Visited 95 times, 1 visits today)
Share