Najlepší jarný detox

Ako si s detoxikáciou poradiť v bežnom živote? Vyskúšajte jednoduché rady, ktoré vám pomôžu zbaviť sa únavy, posilní vašu imunitu a prirodzeným spôsobom upraví váhu.
1. Jarné upratovanie môže trvať len týždeň, ale aj dlhšie

Záleží na vás, ako sa budete cítiť. Po túto dobu sa vyhnite vyprážaným jedlám, mäsu, mliečnym výrobkom, alkoholu, údeninám, kofeínu, cukru, príliš veľkému množstvo soli a pšenicu. Naopak vo svojom jedálničku dajte priestor ovocí, zelenine, celozrnným (ideálne bezlepkovým) obilninám, strukovinám, semienkam, kľučkuje, listovej zelenine, vode a čerstvým ovocným či zeleninovým šťavám.
2. Dýchajte!

Väčšina ľudí dýcha príliš plytko a pripravuje tak bunky aj orgány o potrebný kyslík. Do svojho jarného upratovania preto zaraďte aj jednoduché cvičenie. Ľahnite si na zem na chrbát do polohy, ktorá je vám príjemná. Jednu ruku položte na brucho. Pomaly sa nadýchnite a predstavte si, ako sa váš dych rozteká po pľúcach, rebrách a bokoch. Predstavte si, že nafukujú balón, ktorý pri výdychu zase spľasne.
3. Listová zelenina pre imunitu aj očistu

Listová zelenina obsahuje chlorofyl, ktorý pomáha čistiť. Jedzte preto všetky potraviny bohaté na chlorofyl, čím posilníte imunitu a zbavíte telo nežiaducich látok. Vysoký obsah vykazujú aj superpotraviny, ako je spirulina alebo chlorella.
4. Správna motivácia

Spíšte si všetky dôvody, prečo chcete začať s jarnou očistou. Keď pripíšete aj to, čo vám týždenné snaha prinesie (napr. Zlepším svoje stravovacie návyky, budem lepšie spať, nezaskočí ma chute na sladké, dostaví sa viac energie i lepšia nálada), úspech bude oveľa lepšie dosiahnuteľný.
5. Do kuchyne kúpte mixér

Vo vašej kuchyni by rozhodne nemal chýbať mixér, vďaka ktorému budete môcť zaradiť do každodenného jedálnička aj lahodné smoothie nápoje pripravené kombináciou zelenej listovej zeleniny a ovocia. Dodáte tak telu nielen vlákninu a vitamíny, ale aj prospešné enzýmy. Smoothie nápoje navyše môžu slúžiť aj ako praktická desiata, ktorú si môžete vziať so sebou napríklad do práce alebo na cesty. Pripraviť je možné rozmixovaním namočených orechov a bobuľovitých plodov.

Skvele chutí tiež mango, banán, mandarínka alebo jablko. Vždy pridajte niekoľko hrstí zelených listov a ako extra výživnú a tiež sýtiaci ingredienciu napríklad konopný proteín.
6. Príklad denného jedálnička

Raňajky: pohánková kaša so škoricou a mandľami (pohánka lámanka, obilné mlieko, škorica, mandle) Olovrant: zelené smoothie (poháre vody, 2 hrste mladého špenátu, 1 banán, 1 jablka, limetková alebo citrónová šťava, kúsok zázvoru) Obed: celozrnná ryža s červenou šošovicou a zeleným šalátom (nelúpaná ryža, červená šošovica, panenský olivový olej, rímska rasca, sezamové semienka, mix tmavo zelených listových šalátov, citrónová šťava alebo umeocet) Olovrant: hummus s čerstvou zeleninou (varená cícer, tahini pasta, panenský olivový olej , rímska rasca, cesnak, citrónová šťava, čerstvá zelenina podľa chuti) Večera: brokolicová polievka s konopným semienkom a kokosovým mliekom (brokolica, panenský repkový olej, konopné semienka, kokosové mlieko, bylinky)
7. Vyhnite sa soli

Prizvite na váš detoxikačné týždeň do kuchyne ďalších pomocníkov, ako sú bylinky, citrónová šťava, korenie alebo umeocet, ktorý je prirodzene kyslo-slaný a navyše vie v tele neutralizovať toxíny.
8. Odolajte pokušeniu

Pokušenie v podobe sladkostí alebo tučných sladkých pochúťok na vás bude číhať všade. Preto je nutné, aby ste so sebou vždy nosili zdravé obedy a desiaty (ovocie, kúsky zeleniny s dressingom, polievky, šaláty, klíčky, orechy a semienka, ražnej pečivo, avokádo a tiež bylinné čaje).
9. Zamerajte sa na pečeň

V rámci jarného upratovania je vhodné zamerať sa aj na pečeň, ktoré fungujú ako naše „detoxikačné továreň“. Známym pomocníkom je v tomto prípade pestrec mariánsky, z ktorého si môžete pripraviť čaj alebo si ho kúpiť vo forme výživového doplnku. Do jedálnička zaraďte aj červenú repu – ideálne čerstvú šťavu, petržlen a kurkumu. Výborný je tiež púpavový čaj.
10. Pravidelný pohyb

Jednou z najdôležitejších detoxikačných metód je pravidelné cvičenie. To urýchľuje odstránenie toxínov prostredníctvom kože, pomocou potu. Nemusíte drieť v posilňovni. Počas vášho jarného režime voľte skôr pohyb, ktorý vás baví a totálne nevysiluje. Počíta sa takmer každý druh pohybu, od jazdy na bicykli po hrabanie trávy na záhrade.
11. Morské riasy

Morské riasy, ktoré môžeme označiť aj ako „morskou zeleninu“, pomáhajú pri detoxikácii tým, že mení toxické kovy na soli, ktoré dokáže telo eliminovať. Sú zároveň bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a proteínov. Dve polievkové lyžice suchých mletých morských rias si môžete denne pridať do misky s polievkou.
12. Nechajte sa namasírovať

Celý očistný proces zlepšujú napríklad aromatické esenciálne oleje z citróna alebo grapefruitu.
13. Dopoludnia patrí šťavám

Ovocné šťavy pite hlavne v dopoludňajších hodinách. Urýchľujú metabolizmus, majú alkalizujúci efekt na krv a vďaka vysokému obsahu vlákniny podporujú trávenie. Zároveň znižujú ukladanie tuku a minimalizujú chuť na sladké.

14. Pitný režim

Pravidelne pite čistú neperlivú vodu, a to aspoň šesť až osem pohárov denne.
15. Inšpirácia pre bežný jedálny lístok

Jarné detoxikácii môžete brať aj ako novú inšpiráciu pre vaše budúci stravovanie. Väčšina ľudí jej totiž viacmenej stále dookola rovnaké jedlá. V priemere je to asi desať až dvanásť pokrmov, ktoré konzumujú deň za dňom, týždeň za týždňom. Smutné je, že si ani neuvedomujú, že jedia stále to isté a navyše ešte nie príliš zdraviu prospešné.
16. kĽÚČ

Vedeli ste, že naklíčenie zvyšuje aktivitu enzýmov 6-20krát v závislosti na druhu rastliny? V kuchyni si môžete nechať naklíčiť takmer akákoľvek semienka alebo strukoviny. Najviac výživná je naklíčené quinoa.
17. Vyberte vhodný čas

Počas očistnej kúry si neplánujte žiadne veľké spoločenské akcie. Tiež venujte starostlivý výber doby, kedy budete detoxikáciu vykonávať. V čase pracovnej uzávierky alebo príliš veľkého stresu v práci je očista skôr kontraproduktívne.
18. Jedzte pomaly a riadne žujte

Pri pomalšom spôsobe jedenia a dôkladnom rozžutie každého sústa dávate totiž telu možnosť efektívnejšie spracovať živiny. Pri rýchlom spôsobe jedenia naopak často dochádza k nadúvaniu a nepríjemným pocitom a navyše toho zjete oveľa viac ako obvykle.
19. Choďte spať včas

To znamená do pol jedenástej! Pečeň a žlčník pre detoxikačnú činnosť potrebujú dobu medzi 23.00 a 2.00.
20. Vonkajšia očista

Toxíny sa nachádzajú aj v odumretých kožných bunkách, preto nezabudnite na peeling alebo v sprche použite kefu s prírodnými vláknami.

(Visited 129 times, 1 visits today)
Share