Omyly zdravej výživy

Myslíte si, že morské ryby neškodí v akomkoľvek množstve, olivový olej je ten najzdravší, alebo že ovocie na noc uškodí vašej štíhlej línii? Vyvraciame zažité mýty o potravinách. Uverili ste im aj vy?


Omyl 1: Olivový olej je najzdravší

Skúste sa pozeptat v okolí, ktorý olej je pre prípravu jedál najzdravšie. Väčšina ľudí bez zaváhania odpovie, že predsa ten olivový. Je to – aspoň v palete u nás bežne dostupných olejov – pravda? Zrejme vás prekvapí, že panenský olivový olej má menej nenasýtených mastných kyselín, než u nás bežnejšie repkový olej.

olivový olejOlivový olej je výrazne kalorický – polievková lyžica môže mať 500 kilokalórií. Ak porovnáme jeho zdravé stránky s repkovým, tak olivový olej obsahuje 75% mononenasýtených, 1% omega 3 a 9% omega 6 mastných kyselín, zatiaľ čo repkový olej 61% mononenasýtených, 9% omega 3 a 20% omega 6 mastných kyselín. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je repkový olej pridávaný do dojčenskej stravy. Je na tom v konečnom súčte 90% ku 85% lepšie. Pokiaľ vám ale viac chutí olivový, nie je dôvod kvôli tak malému rozdielu meniť svoje preferencie, prospešné sú samozrejme oba druhy.
Omyl 2: Čím viac morských rýb zjeme, tým lepšie

Aspoň 2x týždenne by sme si mali dať rybu. To nám ostatne odporučia aj väčšina lekárov alebo výživových poradcov. Veď morské tvory sú skvelou zásobárňou omega 3 a omega 6 mastných kyselín. Znelo by preto logicky, že telu len prospeje, keď si doprajeme hojnú dávku týchto rýb ideálne každý
deň.

rybyJenže aj tu je jedno riziko, ktoré z inak zdravej stravy robí strašiaka. Ťažké kovy (za všetky môžeme menovať ortuť) alebo polychlórované bifenyly. To sú aditíva z farieb či lakov, ale nájdete je potrebné aj v kondenzátoroch a transformátoroch. Írsko si v roku 2008 prešlo škandálom s ich vysokým obsahom v bravčovom mäse; obyvatelia Faerských ostrovov boli varovaní pred konzumáciou konzumáciou veľrybieho mäsa a tuku s ich zvýšeným výskytom; zamorenie týmito látkami sa nevyhlo ani našej krajine. Stačí si spomenúť na rok 2002 a kontaminovanú hydina neďaleko Spolany Neratovice.

Pravdou je, že ani vedci nedokážu presne určiť, od akého množstva začína prevažovať pri konzumácii darov mora chemická hrozba nad zdravotnými výhodami. Najrozumnejšie je preto zrejme rešpektovať odporúčania FDA (vládna agentúra USA pre kontrolu potravín a liečiv). Podľa neho je celkom bezpečné jesť množstvo rýb do 340 g týždenne. A ktoré ryby by sme mali vynechať? Za najviac kontaminované považuje FDA všeobecne žralokmi a mečúňa.
Omyl 3: Tmavý rožok so semienkami je vždy celozrnný

Odchádzate z obchodu s vrecúškom tmavého pečiva obaleného zrniečkami a v duši máte dobrý pocit, že robíte niečo pre svoje zdravie? Môže to byť práve naopak.

houskyVšechno, čo sa ako celozrnné tvárou, nemusí v skutočnosti celozrnné byť. Výrobcovia pečivo totiž často dofarbujú potravinárskymi farbivami alebo karamelom, aby vyzeralo tmavé. Namiesto zdravého kúsku si tak do tela zbytočne nalaďujú o trochu viac (hoci treba neškodné) chémie, alebo cukru. Vyhrané nemáte ani so semienkami na povrchu pečiva. Tie často nevydrží vysoké teploty pečenia a pri zahrievaní sa mení v karcinogény.

Nebojte sa preto opýtať na skutočné zloženie výrobkov a vyberajte tie žemličky a rožky, ktoré majú semienka vnútri. K zdravému stravovanie patrí aj umiernené porcie – a skutočné tmavé pečivo je energeticky výdatnejšie, môžete si ho preto dopriať menej.
Omyl 4: Nie je dobré jesť ovocie na noc – priberiete

Od večera uplynuli už dve hodiny, do spánku ešte aspoň dve zostávajú, a vás sa zmocňuje pomaly malý hlad, alebo skôr chuť. Prečo si nedať jablko? Rad žien si zaťuká pri tej predstave na čelo. Ovocie večer je predsa hrozné a priberiete z neho, pretože obsahuje cukor! Strach z priberania po ovocí patrí do ríše rozprávok. Na ovocí a už vôbec nie na zelenine nie je nič nezdravého. zjedzte
kľudne kilogram denne.

ovoceI tu ale platí pravidlo, že je lepšie jedlo dávkovať častejšie a po menších rozdeleniach. Ovocie obsahuje hlavne vlákninu a vodu. Trávia sa takmer samo. Pokiaľ hodláte ovocie maškrtiť skutočne pred spaním, potom ale predsa len vynechajte banány a čerešne. Prvý menované má 20,4 g sacharidov na 100 g ovocia a druhé 21,8 g sacharidov na 100 g ovocia. Skvelou alternatívou je potrebné avokádo. To má len 5,3 g cukru na 100 g ovocia.

(Visited 92 times, 1 visits today)
Share