Prasa ako symbol sily a mužnosti

Prasa bolo vždy dôležitým zvieraťom pre človeka, sprevádza ho od počiatkov jeho existencie. Úplne prvé zmienky o spolužití človeka s prasaťom sú z oblasti Mezopotámie a rieky Tigris. Tu sa už pred 15 000 rokmi začalo prasa domestikovať. Prasa je inteligentným stvorením, ktoré sa vyvinulo z prasaťa divokého. Prasa má veľké zavalité telo, ktoré pripomína blahobyt. Jeho mytologický význam je zrejmý po celom svete. V Egypte bolo prasa spojené s bohom Setom. V očiach väčšiny uctievačov bolo zviera nečisté a nehodné obetovanie bohom, aj tak sa našli oddelené sekty, ktoré prasa v Egypte uctievali. Na našom území bola medzi Keltmi známa bohyňa Moccus, bohyňa v podobe divokého prasaťa, ktorá pomáhala uctívačům zabezpečiť kvalitnú úlovky.

V Indii bolo prasa rozšírené naprieč kultúrami. V Budhizme vystupuje ako dopravný prostriedok bohyňa Marici. V Hinduizmu boh Višnu prijíma často podobu čtyřrukého človeka s prasacou hlavou menom Varaha. V starovekom Grécku, jednom z hlavných pilierov našej kultúry sa najviac tešilo prasa popularite pri nástupe kultu bohyne Demeter, vtedy sa stalo najobľúbenejším zvieraťom, tento kult sa neskôr preniesol do Ríma, kde bolo prasa jedným z najposvätnejších zvierat. Ošípané však bola nečistá stvorenia nielen v Egypte, ale aj v Židovstvo a Islamu. Tu bola považovaná za nečisté bytosti na základe legiend o tom, ako ošípané jedia ľudské mäso.

Prasa je v Číne rozšírené zvířeV Ázii sa začalo prasa domestikovať zhruba pred 9 000 rokmi, najviac na území terajšieho štátu Goa. Tu boli nájdené prasacej toalety, tie sa šírili aj do Číny. Najvyššia popularity dosiahli v dynastii Han. Lebo je veľa Ázijcov vegetariánov, stalo sa prasa v priebehu času skôr spoločníkom, než zvieraťom úžitkovým. V Číne sa najviac vyskytuje bielej a čiernej prasa. V moderných ázijských krajinách je bežné uvidieť človeka, ako má na vodítku prasa, miesto psa.

Tiež sa dostalo do čínskeho zverokruhu a do mnohých mýtov, legiend a zvyklostí. V starovekej Číne, ak rodina vlastnila prasnicu, znamenalo to plodnosť a bohatstvo, ktoré príde do rodiny, išlo o trvalý príjem, pretože čím viac členov rodiny žilo, tým väčší príjem bol potreba. Preto sa stalo prasa symbolom trvajúcich veľkých príjmov. V Číne sa verí, že by dievčatá nemali jesť bravčové koleno, pretože to symbolizuje tehotenstva. Ak je žena tehotná, naopak sa jej bravčové koleno dáva, pretože je veľmi bohaté na prospešné živiny, ako pre matku tak dieťa. Čo je zaujímavé na spojenie prasaťa s tehotenstvom, je klasický čínsky eufemizmus „Jej bravčovej pečienky“ čo tradične znamená metaforu pre pohlavný styk.

Prasa je tiež spojené s takzvaným Festivalom božích ošípaných. Ide o každoročné oslavu, ktorá sa odohráva v Sanxia vždy okolo Čínskeho nového roku, väčšinou šiesty deň nového roka. Ošípané sú tu prekrmované a vážená. Festival má pôvod v 19. storočí v období dynastie Chin. Verí sa, že čím hrubšie prasa je, tým väčšia požehnanie od bohov rodina dostane. Tento rituál je zasvätený prasačími bohu Tsuhsihovi. Podobne tomu je aj v iných častiach Ázie. Za dynastie Song sa zaviedol sviatok, kedy je šiesteho dňa rovnako ako o Festivale božích ošípaných, uctievaný Prasačia boh. Songský mních toho dňa mal urobiť zázrak s vodou a tak je tento deň vyhradený umývanie a čistenie.

Prasa na tradičnej čínskej malběHistorie uctievania prasačích bytostí je oveľa staršia. Siaha až do prehistórie, kedy boli nájdené úplne prvé čínske sošky drakov. Tým najstarším je prasacia drak. Prvé nálezy sa datujú okolo 5000 pred Kristom. Kedy existovala kultúra Hongshan v údolí Žltej rieky. Tu sa v chrámovej oblasti našiel zhulong, čiže prasaciu drak. Honghsanský ľud podľa učencov uctieval prasa, preto je tento prototyp draka bližšie prasaťu než drakom tak, ako sú známi dodnes. Učenci sa teda domnievajú, že zobrazenie prasaťa stojí za neskorším vyobrazením čínskych drakov. O obrovskom význame ošípaných svedčí aj fakt, že boli v mnohých vykopávkach miest nájdené pozostatky ľudí spolu s pozostatkami ošípaných. Teda ošípané musela mať pre honghsanský ľud veľký význam, možno porovnateľný s tradíciou pochovávanie mačiek v Egypte. Niektorí archeológovia sa domnievajú, že išlo o duchovné ochranca. V meste xinglongwanského ľudu bol nájdený pochovaný muž so samcom a samicou dospelého ošípanej po svojich stranách. Podľa mnohých ide o spoločníkov šamana, ktorí ho sprevádza na jeho posmrtnej ceste. Podľa kapacít je teda pravdepodobné, že aj zhulongové boli znázornením spirituálnych zvierat šamanov, alebo v západnej terminológii ich Familiar, služebnými duchmi.

Prasa sa pre svoje kvality dostal aj do čínskeho kalendára. V čínskom zodiaku zastupuje dvanástej znamenie, teda posledná. Podľa tradície je brav nesmierne hodným a dôverčivým zvieraťom. Je dobromyseľný, galantný a vždy chce druhým pomôcť. Možno mu zveriť do rúk život, pretože nikdy nezradí priateľa. Z jeho dobrosrdečnosti pramení aj naivita, ktorú oplýva. Ľahko sa dá oklamať. Čo mu v živote tiež nepomáha, je jeho úplná úprimnosť, nedokáže pochopiť pretvárku. Je veľmi inteligentný, chce všetko vedieť a poznať, ale väčšinou nikdy neprenikne hlbšie do problematiky. Ak sa brav rozhodne niečo dokázať, ide si za tým a dá do toho všetko. Nemá príliš veľa blízkych, ale za to má s nimi extrémne silné puto a urobil by pre nich čokoľvek. Prasa má svoju hrdosť a pevnú morálku, je dobrým pracantom a darí sa mu v profesijnom živote, ale Keď mu má urobiť niečo, čo je proti jeho presvedčeniu, neurobí to, aj keby mal prísť o peniaze, alebo i zamestnanie.

Ako je vidieť, povaha prasaťa je skvele vykreslená aj v čínskom horoskope. Líči ho ako milujúceho, verného a vždy ochotného pomôcť. Preto sa stal v Číne populárnym symbolom blahobytu, šťastie, bohatstvo, ale aj plodnosti. Neskôr sa stal aj symbolom mužnosti, pre svoju zavalitú, statnú postavu a hrubé rysy.
Prasa v mytológii

Zhu BajiePrase vystupuje aj v mytológii. Je známych niekoľko prasačích bohov čínskeho folklóru. Napríklad Zhu bájí, Zhuzi Zhen, alebo Zhu Juan Shen. Je to napoly človek a napoly prasa. Vystupuje v čínskom príbehu z 16. storočia, Cesta na západ. Podľa tohto príbehu bol kedysi Zhu bájí, Nesmrteľný veliteľa Nebeského oddielu 100 000 vojakov Mliečnej dráhy, ale o oslavách bohov sa príliš opil a flirtoval s Chang E, bohyňou Mesiaca. Tento akt vyústil vo vyhnanie do sveta smrteľníkov. Mal sa zrodiť ako človek, ale došlo k chybe a Zhu bájí sa objavil v maternici kanca. Tak sa z neho stal napoly človek, napoly prasa.

Zhu bájí bol hamižný a nemohol prežiť bez jedla, utiekol z očí ľudí a usadil sa v jaskyni. Tam ho našla bohyne Guan Yin a poverila ho úlohou, aby sprevádzal mnícha Xuanzang do Indie. Lenže Zhu bájí mal slabosť pre ženy a tá ho dostala do dediny rodiny Gao. Tam sa začal vydávať za človeka a nahovárať si dievčatá. Lenže jeho prestrojení skoro dedinčania prekukli. Zhu bájí ukryl dievča, ktorú si obľúbil, lenže tá každú noc nariekala. Len pár dní potom dorazí mních Xuanzang sprevádzaný opiciam kráľom do dediny. Pomôže Zhu bájí poraziť a porazenému Zhu Bajieovi dá nové meno Zhu Wuneng. Zhu Wuneng sa pridá v ceste na západ.

Ďalšie postavou, o ktorej sa hovorí, že mala prasacej hlavu, bol zakladateľ Kitanského kmeňa Waihi. Waihi je predstavovaný ako ten, ktorý mal hlavu prasaťa a na tele prasacej koži. Mal skvelú schopnosť splynúť s prostredím, pretože sa akoby strácal pred očami. Podľa legendy mu potom manželka prasacej koži vzala a on ju za to opustil a zmizol, nikto nevie kam. Kitano bol ľud nečínského pôvodu, žijúci na území severnej Číny medzi rokom 910-1120. Pretože mal ich zakladateľ prasacej hlavu, bolo zakázané istý bravčové, to sa týka aj čínskych moslimov. Bravčové sa nesmie dávať ani bohovi Xuan-Tanovi. Väčšina bádateľov predpokladá, že Waiheova prasacia hlava je alegóriou na jeho mužnosť.
Využitie vo Feng shui

Prasa je milujúcim, verným a inteligentným tvorom, ktorý stál pri zrode čínskych drakov, je dôverčivé, priateľské a vždy chce pomôcť. V Číne sa stalo veľmi populárnym symbolom plodnosti a hojnosti, pre svoju zavalitú postavu a spokojný výraz, ktorý prasa má. V tradícii Feng shui tiež symbolizuje bezpeční, obzvlášť potom to materiálne. Od pradávna zaisťovalo rodinám prísun potravy, peňazí a života.

Symbol prasaťa sa hodí pre obchodníkov a podnikateľov, ktorí si želajú profesijný rast. Tiež je dobrý na ochranu rodiny a jej majetku. Často je jeho sila zvýšená nejakým symbolom. Prasa môže sedieť na čínskych minciach šťastie alebo zlatých ingotoch, čo symbolizuje hojnosť financií, tiež môže mať okolo krku obvázanou rudou stužku, čo navyšuje jeho schopnosť prinášať majiteľovi šťastie. Pokiaľ ide o prasnicu s malými prasiatkami okolo seba, navyšuje to jej plodivú silu.

(Visited 722 times, 1 visits today)
Share