Prečo rastú ceny nehnuteľností na Slovensku

Napriek očakávaniam investorov, realitných agentov ceny bytov nezastavili svoj výrazný trend zdražovania. Aj keď v niektorých regiónoch je badateľné spomalenie, len sotva je možné očakávať ich spomalenie v regiónoch, kde sú ohlásené opäť nové investície. Priemerná cena bytov na predaj na Slovensku bola v októbri 2017 vo výške 1 613 Eur na m2 bez novostavieb. Priemerná cena za novostavby bytov na Slovensku bola v októbri 2017 vo výške 1 672 Eur na m2. Zrýchlil sa teda rast cien bytov, ale aj zdražovanie domov. Priemerné ceny bytov už takmer dosiahli svoje rekordy z polovice roku 2008.

Tradične vysoké ceny sú v Bratislave. Napríklad najvyššia ponuková cena v BA II, na domy bola v 3. kvartáli 2017 vo výške 1 827 EUR/m2.. Najnižšia ponuka 3-izbových bytov na predaj bola v 3. kvartáli 2017 vo výške 2 334 EUR/m2.

Rýchlim rastom kopírované v Nitre a celej spádovej oblasti. Rovnako výrazne ovplyvňujú nové investície do výrobných závodov ceny v okolí Trnavy a okolitých miest.

Netreba zabudnúť, že rovnako silným regiónom je okolie Trenčína, kde v poslednom období pribúdajú investície. Priemerná ponuková cena v okrese Trenčín, domy v období od apríla do septembra 2017 bola 664 EUR/m2.
Aj keď mnohý očakávajú, že na trhu vzniká cenová bublina, nakoniec môže byť všetko inak. V porovnaní s inými krajinami, ktoré čiastočne ekonomicky dobiehame, je cena nehnuteľností  oveľa nižšia. Vysokým cenám na trhu tiež nahráva fakt, že v niektorých lokalitách vznikajú pracovné príležitosti, ktoré miestny pracovný trh už nepokryje. Z tohto dôvodu budú musieť výrobné závody pracovníkov dovážať z iných regiónov a zo zahraničia.

Nadobudnuté byty a aj domy tak bude možné prenajať práve týmto pracovným silám.

Netreba opomenúť ani Airbnb. Najmä v turisticky atraktívnych lokalitách rastie počet nehnuteľností, ktoré sú určené na prenájom prostredníctvom tejto celosvetovej siete sprostredkujúcej ubytovanie.

 

(Visited 54 times, 1 visits today)
Share