Ako sa zbaviť kašľa

Je jeseň a prichádzajú kašľa a iné podobné neduhy. Nesiahajte hneď po chemických prípravkoch, ale skúste niečo z našich byliniek. Zaberú rovnako a bez vedľajších účinkov.

Čajová zmes proti detskému kašľu

Urobíme ju z rovnakých dielov kvetu divozelu, slezu, prvosienky a lupienkov ruže. Čaj ochutíme medom a pomarančovou šťavou, vlažný dávame deťom po lyžičke v priebehu celého dňa, aby čaj stále pôsobil v prieduškách.

Čajová zmes na uľahčenie vykašliavania hlienov

Ku dvom dielom vňate tymianového pridáme po jednom dieli listu skorocelu, koreňa prvosienky a semena anízu. Dve lyžice zmesi dáme do 1/2 1 teplej vody a necháme cez noc macerovať. Ráno pomaly uvedieme do varu a prikryté vylúhujeme 15 minút. Scedíme, osladíme medom a vlažný čaj užívame po lyžiciach počas celého dňa.

Ďalší recept

Čajovú zmes pripravíme a užívame podľa predchádzajúceho receptu z rovnakých dielov kvetu slezu, vňate materinej dúšky, tymiánu a semena feniklu.

Žihľava na sennú nádchu

Najlepším prostriedkom je žihľavová tinktúra. Čerstvé koncové výhonky rozmixujeme s vodkou na riedku kašu, necháme stáť a prefiltrujeme. Užívame po lyžičke 3-5krát denne a zapíjame vodou.

Orientálna medový nápoj

Do 1/2 l vody dáme 10 klinčekov, 5 bobuliek celého čierneho korenia, lyžičku nastrúhaného zázvoru a mletej škorice. Uvedieme do varu a 5 minút povaríme. Pridáme po 1 lyžici vňate mäty a ľubovníka a necháme prikryté 15 minút vylúhovať. Scedíme, pridáme lyžicu medu a šťavu z 1/2 citróna. Nápoj pijeme pri prechladnutí, pomaly, horúci, v zime aj ako pochúťkový čaj.

Skorocelový sirup

Desať lyžíc nakrájaných listov skorocelu rozmixujeme v 1/2 1 vody. Pridáme 1 dl bieleho destilátu a necháme 1-2 dni stáť. Prefiltrujeme, pridáme 4 lyžice medu, trochu ohrejeme, rozmiešame a uložíme do tmavej pohára na chladné miesto. Užívame 3-5 krát denne po 1 lyžičke, po jedle. Tento sirup súčasne čistí krv.

Ďalší recept

Z skorocelových listov vytlačíme čerstvú šťavu a zmiešame ju s rovnakým množstvom teplého medu.

Lipové víno

Štyri hrste čerstvých lipových kvetov zalejeme 4 1 vody, prevarenej s 1/2 kg cukru. Pridáme 1 olúpaný, na kolieska nakrájaný citrón, 1/2 kg medu a vínne kvasinky. Necháme týždeň nakvasit. Potom scedíme a necháme vykvasiť, najlepšie v demižóne s kvasnú zátkou. Pijeme po 1/2 pohára trikrát denne, hlavne v chrípkovom období.

mrkvový sirup

Do väčšieho kastróla dáme 1/2 1 čerstvej mrkvovej šťavy a 4 lyžice medu. Na platničke a veľmi miernom ohni, len za občasného miešania zahustíme na hustotu sirupu, nevaríme. Užívame 1 lyžičku päťkrát denne. Je to starodávny osvedčený recept na kašeľ a všetky choroby priedušiek.

Popencové mlieko

Dve lyžice popence privedieme do varu v 1/2 1 mlieka a prikryté necháme vylúhovať 20 minút. Scedíme, pridáme lyžicu medu, pijeme horúce, pomaly, po dúškoch, celý večer, hlavne pred spaním. Toto mlieko pomáha pri astme a všetkých ťažkostiach dýchacích orgánov.

Čaj proti chrapotu

Dve lyžice kvetu bazy krátko povaríme v 1/2 1 vody a necháme pomaly prikryté vychladnúť. Scedíme, pridáme podľa chuti citrón a med. Vlažný čaj pijeme v častých malých dávkach počas celého dňa.

(Visited 71 times, 1 visits today)
Share