Aj keď sú šperky vyrobené z odolného zlata a diamantu, čo je najtvrdší nerast na Zemi, neznamená to, že sú nezničiteľné a že sa im nič nemôže stať. Pokiaľ má ich žiarivosť a krása vydržať, je potrebné dodržať niekoľko zásad nosenia šperkov a starostlivosť o nich.
Šperky skladajte, keď sa chytáte robiť hrubšie manuálne práce alebo pracovať s chemikáliami, napríklad čistiacimi prostriedkami na báze chlóru (Savo apod.). Chlór spôsobuje sčernenie striebra a ani zlato sa jeho vplyvu nemusí vždy ubrániť.
Nenoste šperky na šport. Drahé kamene aj kov môžu pri športových aktivitách utrpieť mechanické poškodenie.
Ani styk s kozmetikou nerobí šperkom najlepšie. Drahé kovy a drahé kamene nemajú rady farby na vlasy či parfumy – kozmetika môže zanechať na šperkoch povlak, ktorý sa zle odstraňuje. Neberte si šperky na kúpanie v termálnych kúpeľoch ani chemicky ošetrovaných bazénoch.
Keď šperk zložíte, uložte ho do látkou vystlanej kazety či šperkovnice tak, aby sa nedotýkal ostatných Vašich klenotov, zabránite tým ich vzájomnému poškrabaniu.
Čistenie a opravy šperkov
Čistenie aj opravy šperkov zverte odborníkom v klenotníctve a zlatníctve.
Domáca skúška rýdzosti kovov
Medzi maminkami, ktoré vyberajú prvé náušnice pre svoje dievčatka, kolujú rôzne rady, ako poznať, či je zlato dostatočne kvalitné a nespôsobí deťom kožné problémy. Vyvarovanie je ale to najhoršie, čo môžete zlatým šperkom urobiť. Na ich povrchu býva často špecifická vrstvička kovov, ktorá chráni ľudskú pokožku pred možným uvoľnením kovových prímesí, ktoré boli pri výrobe zlatej zliatiny použité. Vyvarením šperku sa táto vrstva môže narušiť a to môže mať za následok možné alergické reakcie.
Preto platí: šperky kupujte od spoľahlivých výrobcov, ktorí ako Danfil Jewellery používajú výhradne kvalitné šperkárske zlato, u ktorého vďaka starostlivému technologickému postupu a čistote prímesí nežiaduce uvoľňovanie prímesových kovov nehrozí.