Zabráni prahy pod dverami prievanu v byte či dome alebo sú zbytočné? Pozrite sa na ďalší bytový mýtus

Prah sa používa v prípade, keď je medzi priestormi zmena úrovne alebo materiálu podlahy a medzi priestory s rozdielnou teplotou. Trendom je prepojenie miestností rovnakou podlahovou krytinou, takže u interiérových dverí už prah nie je potreba. Ak však predsa len potrebujete inú podlahu v miestnostiach, použite namiesto prahu prechodovou lištu. Tá netvorí komunikačné prekážku, takže priechod bude vlastne bezbariérový.

Prechodová lišta by mala byť u zatvorených dverí úplne skrytá pod dverovým krídlom, takže ešte pred položením podláh sa rozmyslite, aký typ dverí budete inštalovať. Lišty sú väčšinou samolepiace alebo skrutkovacie a vyrába sa z dreva, MDF i hliníka. Niektoré sú inštalované už počas realizácie podláh. Pri vchodových dverách (napríklad do garáže) môžete použiť nízky hliníkový prah.

Ako zabránite prievanu pod dverami?

Ak ste citlivý na prievan a vadí vám vysoké prahy, kúpte si k dverám kefové tesnenie, ktoré medzeru zakryje. Tesnenie býva vyrobené prevažne zo syntetických vlákien, špeciálne antistatické kefy potom môžu byť aj z konských vlasov. U niektorých variantov sú štetiny nahradené pružnou gumovou lištou. V obchodoch nájdete kefy rôznych šírok, dĺžok i hustôt a niektoré skrátiť na potrebnú dĺžku sami. Štetiny bývajú pripevnené k lište, ktorú nalepíte alebo priskrutkujete na dverné krídlo. Existujú však aj samolepiace kefky, ktoré prilepíte na spodnú hranu dverí.

Lišty lepte na suchý a hladký povrch zbavený prachu a mastnoty a najviac namáhané časti kefiek pre istotu prichyťte ešte pomocou klinčekov alebo sponiek. Kefové tesnenie je vhodné ako pre rovné, tak aj pre nerovné podlahy, pretože štetiny kopírujú všetky nerovnosti. Štetiny bývajú dlhé 5 – 30 mm, v špeciálnych prípadoch až 100 mm.

Medzeru medzi dverami a podlahou možno utesniť aj špeciálne penovou lištou, ktorá má tvar dvojité role. Tú nožom skrátite na požadovanú dĺžku a jednoducho nasuniete na spodnú hranu dverného krídla. Jedná sa o lacné a rýchle, ale nie príliš estetické riešenie. Penová lišta sa totiž vyrába iba v jednej farbe, a to sivé. Lišta vyplní medzery až do 22 mm a je vhodná pre hladké podlahové plochy, ako sú parkety a drevené či dlaždicové podlahy.

Mechanický prah miesto klasického

Ak vám vadí aj minimálna medzera pod dverami a chcete sofistikované riešenie, kúpte si dvere s mechanickým prahom (automatickým spúšťacím prahom, padacie dverové lištou). Mechanizmus padacieho tesnenie sa montuje do vyfrézovanej drážky v spodnej hrane dverného krídla, ale existujú aj varianty pre dodatočnú montáž lišty na spodnú hranu krídla bez nutnosti frézovania. Tesniace profil býva z mäkkého silikónu. Po zatvorení dverného krídla sa prah mechanicky aktivuje, vysunie a utesní priestor pod krídlom.

(Visited 540 times, 1 visits today)
Share