yin a yang

Základné princípy Yin a Yang

Yin Yang je považovaný ako najviac zdokumentovaná koncepcia v rámci taoizmu.

Východiskom definície: Yin / Yang je: dve polovice, ktoré dohromady tvoria kompletnú celistvosť. Yin a yang je tiež východiskovým bodom pre zmenu. Ak je niečo ako celok podľa definície je nemenné a úplné.  Rovnako, ako keď niečo rozdelíme na dve polovice yin / yang – to naruší rovnováhu celistvosti. Tým sa obe polovice pustia do naháňania a navzájom hľadajú novú rovnováhu medzi sebou navzájom.

Slovo Yin znamená „tienistú stranu“ a Yang „slnečnú stranu“.

Ying Yang je koncept o dualite jedného celku. Stretávame sa s príkladmi yin a yang v každodennom živote.  Napríklad noc – yin a deň – yang. Samica yin – samec – yang. V priebehu rokov boli roztriedené a zoskupené do rôznych klasifikačných systémov.

Symbol pre Yin Yang sa nazíva Taijitu. Väčšina ľudí ho ale nazýva symbol jin jang. Symbol Taijitu bol nájdený v kultúre taoizmu.

 

Základné koncepty definície povahy Yin Yang

Ani yin yang nie sú absolútne. Nič nie je úplne Yin Yang. Každý aspekt obsahuje počiatočný  bod pre ďalší aspekt. Napríklad: deň sa stáva v noci a potom v noci sa stáva deň… Yin a Yang sú vzájomné závisle na sebe, takže definícia jedného vyžaduje definíciu druhého za ukončenú.

Yin Yang nie je statická. Povaha Yin a Yang sa časom mení. Jednoduchým príkladom je premýšlanie o tom, ako sa deň premení v noc. Aj dĺžka dňa a noci sa mení. Takže ani deň a noc nie sú statické. Niekedy môžu byť zmeny vo vzťahu medzi Yin a Yang dramatické,

Bilancia Yin Yang môže byť skreslený kvôli vonkajším vplyvom. Štyri možné nerovnováhy existujú:

Existujúc štyri možné nerovnováhy Yin Yang

Deficit Yang

Deficit Yin

Nadbytok Yang

Nadbytok Yin

Tieto nerovnováhy možno spárovať: tak prebytok Yin možno simulovať nedostatok Yang

Príkladom tejto koncepcie sú napríklad čínske liečebné postupy. Prebytok Yang má za následok horúčku. Nadbytok Yin môže znamenať hromadenie tekutínv tele. Čínska liečba skúma zdravotný stav človeka z hľadiska ôsmich zásad: vnútorne a vonkajšie podnety, nedostatok a nadbytok, studené a teplé a yin a yang.

 

 

(Visited 391 times, 1 visits today)
Share