Zbavte sa závislosti na sladkom

Sacharóza, fruktóza – skrátka jednoduchý cukor. To je látka, ktorej konzumácia za posledných sto rokov vzrástla raketovým tempom. Predtým boli pre ľudí sladké pochúťky vzácnosťou, teraz tvoria jednu z najlacnejších zložiek sortimentu supermarketov. Ako sa cukru brániť?

Stačí znížiť toleranciu

Patríte k ľuďom, ktorí si nevedia predstaviť deň bez sladkých desiat a dezertov? Ovláda vás túžba po sušienkach či čokoláde? Mali by ste sa svojej závislosti zbaviť. A nebude to pre vás znamenať neustále odriekania a trápenia sa. Na sladkú chuť totiž vzniká tolerancia a len pár týždňov mnohokrát postačí na to, aby si organizmus odvykol. Skoršie obľúbené dobroty vám náhle budú pripadať presladené. Telo si samo povie o zdravšie náhradu. Dôležité je len začať – a nevzdať sa predčasne. Epidémia obezity, cukrovky, vysokého cholesterolu a srdcových ochorení, s ktorou sa dnes spoločnosť čelí, je totiž dôsledkom zlej životosprávy. Poradíme, ako v 4 krokoch sa sladkým skoncovať.

 

1. Čistka v kuchyni

Najprv treba zistiť, kde sa cukor ukrýva, a odstrániť ho z chladničky, mrazničky a špajze preč. U čokolády, zmrzliny či sladkých sušienok nie je o jeho obsahu pochybnosti, u iných výrobkov bude potrebné preštudovať zloženie. To, čo vás zaujíma a čoho sa chcete vyvarovať, je pridaný cukor. Nie teda ten prirodzený, ktorý je telu prospešný a ktorý sa vyskytuje v ovocí či mlieku. Akonáhle objavíte slová ako glukózofruktózový sirup, slad, cukor, med alebo ovocný koncentrát, môžete si byť istí, že ide o dosladzované výrobok. Vysoký obsah cukru by vás mohol prekvapiť v produktoch, ako sú:

ochutené minerálne vody,
ovocné džúsy,
ochutené jogurty,
ovocné kompóty,
sušené ovocie,
raňajkové cereálie,
cereálne a müsli tyčinky,
instantná ovsená kaša,
kečup.
Všetkých, alebo aspoň drvivej väčšiny týchto potravín sa radšej zbavte.

2. Nákup zdravých náhrad

Vaše kuchyne po predchádzajúcej prebierke zíva prázdnotou, naplňte ju teda „dovolenkami“ potravinami. Už viete, kde sa skrýva cukor, vyvarujte sa teda nákupu predmetných potravín. Ak budete na pochybách, študujte etikety. Aby ste sa vyhli impulzívnemu kupovanie laskomin, chodievajte na nákup najedení a s vopred napísaným zoznamom. Pokúste sa vo svojej strave nájsť za sladké produkty náhradu. Namiesto sladených minerálok pite čistú vodu s plátkom citróna, desiatovú tyčinku nahraďte krabičkou zeleniny. Sladké cereálie vystriedajte poctivú ovsenou kašou z vločiek a mlieka či vody a dochuťte ju čerstvým ovocím.

3. Ovládnutie baženie po sladkom

Naučte sa odlišovať hlad od chuti. Ak máte hlad, bude sa vám páčiť aj predstava poriadneho zdravého jedla. Sladkému tak nebude problém sa vyhnúť. Vo chvíľach, kedy váš mozog len zaplaví neskrotná túžba po sladkosti, nezostáva než „počkať, až to prejde“. Nájdite si aktivitu, ktorá vás rozptýli – môže to byť krátka prechádzka, počúvanie hudby, dobrá kniha alebo napríklad hrnček zeleného čaju. Nedovoľte si ani najmenší výnimky. Silná vôľa v tomto kroku je základným predpokladom úspechu.

4. Prijatie nového štýlu

Pridaný cukor samozrejme nemožno z života odstrániť navždy. Nie je to ani potrebné, sladkosť raz za čas zdravie neuškodí. Kľúčové je poznať mieru a dať si pozor, aby sa závislosť nevrátila. Firemné večierky s rauty alebo týždennej dovolenka, na ktoré „si dovolíte hrešiť“, to sú rizikové momenty. Držte svoju chuť preto na uzde. Prípadná pošmyknutia si však nemá cenu vyčítať – skrátka sa zdvihnite a začnite znovu.

(Visited 91 times, 1 visits today)
Share