Získajte životnú energiu

Stáva sa vám, že ste grogy, vystavený, trápi vás únava a ste bez energie? Cítite sa malátni, unavení a pod psa? Potrebujete rýchlo „dobiť baterky“ a neviete ako? Skúste naše vychytávky!

Jeseň prepukol v plnej sile, a mnohým z nás sa práve tých síl a energie nedostáva.

Nedostatok elánu pociťujeme nielen o sychravých a hmlistých jesenných dňoch, ale počas roka únava potrápia snáď každého. Stále sa však jeseň radí k obdobím, kedy nám energia chýba najviac. Obzvlášť preto, že ubúda slnečných dní, pribúda chladu, deň sa kráti a čas, kedy je tma naopak narastá. A s víziou vianoc a zhonom pred nimi, to nie je moc dobrý štart do akcie. Akékoľvek. Zatočte s tým! Poradíme vám ako! Čo všetko nám teda rýchlo dobije baterky?
Predýchajte sa!

Pri napätí a únave máme tendenciu dýchať prerývane, krátko a plytko. To je zle. Snažte sa dýchať hlboko a pokojne. Sadnite si so vzpriameným chrbtom, nosom sa pomaly nadýchnite a potom ústami pomaly vydýchnite. Opakujte 3 – 5x. Viac k správnemu dýchaniu nejdete v článku S dychom na Škorpiónovi.
Dobite baterky jedlom!

Hlavnú úlohu hrá správna a výdatné raňajky plná energie, vďaka ktorej máme dostatok síl minimálne na celé dopoludnie. Podstatné sú tuky a bielkoviny. Tie sú zdrojom energie a paliva pre telo (müsli s ovocím v mlieku alebo jogurte, celozrnný chlieb s maslom a medom, ovocie). K tomu dostatok tekutín – čaj, džús, voda. A v prípade nedostatku síl cez deň a v práci, sú prvou pomocou figy, obilné klíčky, listová zelenina, mandle, oriešky, ananásový melón. A čaj so zázvorom, alebo zeleninové šťavy.
Dodržujte pitný režim

Predovšetkým pite vodu, bylinné a ovocné čaje. Nedostatok tekutín vedie k vyššej únave, preto majte po ruke stále fľašu s vodou. A keď si do nej pridáte pár kvapiek citrónu, podporíte trávenie a s ním zvýšite aj hladinu svojej energie.
Hýbte sa!

Áno, málo pohybu spôsobuje únavu a nedostatok energie. Ak teda pocítite (napríklad v práci) že ste akosi vyhasnutý, skúste sa zdvihnúť a prejsť (ak to teda dá), treba po kancelárii, po priestoroch či chodbe, alebo bicykel budovy.
Uvoľnite sa!

Nejedná sa priamo o cvičenie, ale aj v pracovnom procese sa veľakrát nájde chvíľka, kedy sa dá pretiahnuť, oprieť do stoličky a uvoľnene zavrieť oči napríklad len na 2 minúty. A keď si k tomu vizualizujete radosť, pohodu a smiech, je to dokonalé.
minútová meditácie

Meditácia je skvelý odbúravač únavy. A tak rovnako ako uvoľnenie, možno aplikovať na minútku, či dve meditáciu. Proste zavrieť na chvíľočku oči a zhlboka sa niekoľkokrát nadýchnuť. Predstaviť si niečo príjemné – nebo, slnko, lúku, les, more. To je náboj pre ďalšie hodiny.
K zeleni a za slnkom

Aj krátka – napríklad obedňajšiu pauza (alebo jej časť), strávená namiesto vnútri prepchaté jedálne na lavičke v parku a zeleni, sa desiatou, je energetický doping. Spolu so slnečnými lúčmi vás naisto naštartuje.

Energiu je dobré dobíjať práve a ideálne prírodnou cestou, bez podpory chémie, farmaceutických prípravkov a energetických drinkov. To je zradná a veľmi krátkozraká (a tiež krátkodobá) cesta. Naopak naše vychytávky ako dobiť baterky majú okamžitý a veľmi príjemný účinok. Veď jedlo, príroda, smiech a pohyb sú prima! Tak prečo to neskúsiť?

(Visited 56 times, 1 visits today)
Share