Najlepšie bylinky na imunitu

Ak ste častejšie chorí, mali by ste posilniť obranyschopnosť svojho tela. Pomoc nájdete aj v prírode. Imunita je čiastočne podmienená geneticky a najviac sa formuje v detstve. V dospelosti jej sila do značnej miery závisí od spôsobu života, najmä na stravovanie, fyzickej aktivite a dávky každodenného stresu.
Ak cítite, že vaša obranyschopnosť kolíše alebo už nie je taká, ako bývala, snažte sa urobiť nápravu. Prehodnoťte svoj denný režim a čo môžete, zmeňte k lepšiemu. Nič predsa nemôže byť dôležitejšie ako vaše zdravie. A sú tu ešte malí, ale silní pomocníci – bylinky. Ktoré bylinky sú pre imunitu super? Pozrite sa na náš prehľad byliniek pre lepšiu imunitu.

echinacea

Asi najznámejší „posilňovačka“ imunity je nielen úžasnú prevenciou chorôb z nachladnutia, ale využíva sa aj pri vážnejších ochoreniach. Obsahuje komplex látok, ktoré posilňujú obranyschopnosť základných stavebných jednotiek tela – buniek. Echinacea aktivuje biele krvinky chrániaci telo pred nebezpečnými látkami a škodlivými mikroorganizmami. Dá sa kúpiť v podobe tinktúry, kvapiek alebo čaju. Prvé pozitívne účinky môžete očakávať už za tri až štyri týždne.
žihľava

Dokonale prečistí telo, zaženie jarnú únavu a posilní obranyschopnosť. Obsahuje veľa vitamínov A a C, betakaroténu, vápnika a železa. Žihľava je vhodná pri chudokrvnosti, akné, ekzémoch a pri reumatizme. Ak si dáte žihľavovú kúru, nemala by trvať dlhšie ako dva týždne.

Mladé listy žihľavy môžete využiť aj v kuchyni. Sparené a pokrájané pridajte do šalátov, zapekané zeleniny, omeliet, plniek a do polievok. Mladé listy upravené ako špenát sa hodí k mäsu. Alebo si uvarte čaj a na zlepšenie chuti pridajte šípky, mätu, šalviu a med. Žihľava je tiež super bylinka do kúpeľa.
Kozinec (Astralagus)

Oslabenú imunitu reštartuje astralagus, čiže kozinec. V koreni tejto bylinky sa nachádza zmes polyfenolických látok, ktoré majú silné antioxidačné vlastnosti. Výťažok z kozinca dvakrát denne zaistia dostatočnú podporu imunitnému systému, aby zvládol nutnú obranu aj proti sezónnym ochoreniam.
podbeľ

Žlté kvietky vonia ako sladkého drievka. Otvárajú sa iba za slnečného počasia, preto si ich často nevšimnete. Podbeľ zaručene vylieči kašeľ, vriedky a zápaly. Kvety podporujú imunitu a pomáhajú pri kataru, kŕčoch a pri zápaloch. Listy sú bohaté na vitamín C a zinok. Listy a kvety môžete využiť aj do šalátov a polievok. Obsahujú stopy alkaloidov, preto je potrebné najprv spariť vriacou vodou.
Rakytník

V drobných bobulkách sa nachádza unikátny komplex bioaktívnych látok, ktoré podporujú očistné mechanizmy v tele. Množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov zmierňuje stres, zlepšuje pamäť, chráni pred vírusmi a baktériami. Antioxidanty, napríklad karotenoidy a flavonoidy, chráni bunky pred oxidačným stresom. Plody rakytníka môžete využiť v akejkoľvek úprave – sušené, vylisovanej aj spracované na olej, sirup alebo na džem.

Rakytník je vitamínová bomba vhodný pre všetky vekové kategórie-športovcov, deti, starších ľudí. Listy aj plody obsahujú veľké množstvo flavonoidových sterolov a sú vynikajúcim zdrojom lycopenu, a sú to antioxidanty. Plody s veľmi kyslou chuťou obsahujú provitamín A, vitamín C (10x viac ako pomaranč), vitamíny B1, B2, B6, E, K1, F a organické kyseliny. Práve vďaka tomuto zloženiu má rakytník silné biostimulačné účinky. Silne podporuje imunitný systém a odporúča sa preto pri virózach, chrípkach a angínach. Je užitočný aj pri rekonvalescencii.
Všehojovec ostnatý – Sibírsky ženšen

Je jedným slovom imunitnom stimulátorom organizmu, pôsobí hlavne ako rastlinné tonikum, adaptogén a harmonizátor. Viac si o sibírskom ženšenu môžete prečítať v tomto článku.
Kapucínka

Hlavnou účinnou látkou je isothyokyanát benzylnatý, zaradený medzi prírodné antibiotikum. Vďaka tejto látke pôsobí kapucínky proti všetkým kmeňom stafylokoka (napr. Na zlatého stafylokoka), veľa druhov streptokoka a iným druhom baktérií a vírusov. Kapucínka neničia prirodzenú mikroflóru zažívacieho traktu a iných slizníc, tak ako chemické antibiotiká. Je výborným prostriedkom na boj s akútnymi a predovšetkým chronickými zápaly močového mechúra, obličiek a močových ciest. Vďaka vylučovanie pľúcami sa užíva pri zápaloch dýchacích ciest – ale neodporúča sa pri astme.

TIP: Tieto bylinky sú super na trávenie
grapefruit

Výťažok z grepových jadierok výrazne pomáha v boji proti výskytu baktérií a vírusov. Je vhodný pre respiračné trakt pri nachladnutí aj pri problémoch s kĺbmi, obmedzuje nežiaduce bakteriálnej procesy v tele.
Materina dúška

Čaj z materinej dúšky je účinný prí ochoreniach horných dýchacích ciest (kašeľ, chrípka, zápal priedušiek), pôsobí protizápalovo, dezinfekčne a antisepticky. Aktívne zložky účinne odhlieňuje, napomáhajú vykašliavanie hlienu, tlmí kašeľ. Čaj posilňuje organizmus, uvoľňuje kŕče v tráviacom trakte. Zvonka sa používa ako kloktadlo pri infekciách ústnej dutiny a zápachu z úst.
leuzea saflorová

(Visited 86 times, 1 visits today)
Share