talizman: nefritový diskV Číne je možné uvidieť symboly úspechu takmer všade – od vreckoviek počnúc, končiac náhrobnými doskami. Veľké množstvo priaznivých symbolov je v zhode s čínskymi znakmi, ktoré sú spojené so šťastím, prosperitou a dlhovekosťou. Nežiaduce symboly – sú homonymný „smrti“ a „neúspech“.
Niet pochýb o tom, že tradícia a kultúra nefritu je najznámejšie a najpopulárnejšie práve v Číne a je stará ako čínska civilizácia. Archeológovia našli na území Číny nefritové predmety z obdobia raného neolitu (približne 5000 rokov pred naším letopočtom), ktoré reprezentovali kultúru Hemudu (Zhejiang), ďalej artefakty kultúry Longshan (3000 – 2000 l. Pr. Nl – podľa toku Žltej rieky) a kultúry Liangzhu (3400-2250 delta Yangtze, Taihu).
Prvopočáteční nefritové disky „bi“ predstavovali rituálne predmety, ktoré pomáhali dušiam nájsť cestu do neba, rovnako tak symbolizovali zdravie, vojenskú moc a výnimočnosť.
Nefrit – ochrana, zdravie, sila.
nefrit – Feng Shui symbol zdravíVe starovekej Číne bol pevný a hladký nefrit (po vyleštení) považovaný za najvznešenejšie drahokam a bol cenený viac ako zlato či slonovina. Číňania ho nazývali „yuj“, slovom, ktoré malo význam ako: vznešený, vzácny, čistý. Podľa legendy sa narodil kameň počas búrky, a z toho dôvodu majú všetci v Číne kúsok kameňa v dome, aby sa „blesk bál.“
Ďalšie legenda hovorí, že nefrit vykryštalizoval mesačný svit, ktorý „vzišiel“ zo svätých hôr. Niet divu, že „yuj“ považovali za kameň hodný bohov a bol tiež v širokom meradle používaný pri obradoch u cisárskeho dvora.
Nefrit bol používaný rovnako pri pochovávanie, pretože panovala domnienka, že kameň zabraňuje rozkladu tela. Figúrky nefritových cikád boli preto vkladané zosnulým do úst. Číňania verili, že sa hmyz dostane z mŕtveho tela preč až po dlhej dobe zrenia. Čínski cisári boli pochovávaní v nefritových rubáš (lamely nefritu sa prilepovali na tkanou látku).
Nefrit je stelesnením kozmického princípu. Disponuje piatimi osud tvoriacimi schopnosťami v súlade s čínskou filozofiou, ktorými sú: súcit, pokora, odvaha, spravodlivosť a múdrosť. Bola mu tiež pripisovaná láskavosť, vedomosti, mravnosť, bezúhonnosť, vytrvalosť, spontánnosť, morálka a muzikálnosť. Konfucius videl v nefritu „všetku krásu a vznešenosť, s ktorými by malo korešpondovať ľudské správanie. Kameň symbolizoval myšlienku“ TUN-Či „-“ ušľachtilého Človeka „. Taoistickí kúzelníci miešali elixíry s mletým nefritom ako elixír nesmrteľnosti.
Nefrit predpisovali tiež ako magický prostriedok schopný odraziť zlo a v otázkach ľudského organizmu prisúdili nefritu netušené možnosti – napríklad, že dokáže odsať jed z tela.
Čínski básnici prirovnávali kožu krásavíc k „voňavému nefritu“ a určitú časť tela nazývali „nefritové bránou“.
Avšak viera v zázračnosť nefritu pretrváva v Číne do dnešnej doby.
Amulet: nefritový diskNefritová „hrčka“ (nefritový disk bi alebo pi – 璧) bol čínsky tradičný darček pre novorodencov. Nefritové „pozornosti“ uprednostňovali najmä čínski úradníci. V športe vždy dostal víťaz nefritové „cenu“, zatiaľ čo ostatným umiestneným na stupňoch víťazov bola udelená cena zo zlata či slonoviny.
Ako hold drahocennému nefritu navrhli klasickí čínski filozofi vytvorenie „ministerstva nefritu.“
Presne povedané, nefrit čiže „Yu“ – je všeobecným výrazom pre dva drahokamy – nefrit a jadeit. V Číne bol známy len mäkký nefrit (Ruan Yu), až do doby, než bol dovezený jadeit – tvrdý nefrit (Ying Yu) z Barmy, a to za vlády dynastie Jüan (1217-1368).
„Zhen Yu,“ je označenie v prvom čínskom slovníku Shuowen Jiezi pre „pravý nefrit“, využitie nefritu a jadeitu až do začiatku 19. storočia.
Nefrit je známy pod názvom „Lao-Yu“ – starý nefrit a „Bai-Yu“ – biely nefrit.
Jadeit (Feicui-Yu)
Jadeit sa v čínštine nazýva „Feicui-Yu“, „nefrit rybárikov“ a v súčasnej dobe je cennejšie ako nefrit.
V čínštine má mnoho slov slovotvorný základ práve v nefritu. Napríklad pojem „mier“ a „priateľstvo“ obsahuje „yu “ rovnako ako nefritové hodváb -“ yu-po „. Kedysi boli tieto dve hodnoty spoločne využívané počas náboženských obradov alebo diplomatických rokovaní.
V súčasnej Číne sa z nefritu robia figúrky folklórnych a mytologických postáv, ozdoby, amulety symbolizujúce rôzne ľudské kategórie a priania. Nefritový kohút alebo hus znamená vernosť a obetavosť, motýľ – lásku, bambus – rodinnú pospolitosť, nefritové prasiatko – rozkvet, prosperitu. Nefritové náramky nosia tí, ktorí veria v ich pomoc pri reumatizme