Ako investovať do zlata pre ďalšiu recesiu

Ako investovať do zlata

Naučiť sa, ako investovať do zlata, je skvelý spôsob, ako diverzifikovať svoje portfólio a pripraviť vás na pokles na trhoch.

Existuje staré príslovie: „Zlato sú peniaze kráľov, striebro sú peniaze pánov, výmenný sú peniaze roľníkov – ale dlh sú peniaze otrokov.“

Hoci v 21. storočí ľudia už viac nepoužívajú zlato ako pravú menu, zlato bolo vždy spájané s bezpečným rajom pre tých, ktorí majú peniaze.

Napriek tomu existuje veľa dobrých dôvodov, prečo by ste mali zvážiť pridanie investícií do zlata do svojho portfólia.
Ako zlato funguje ako komodita

Príťažlivosť zlata siaha až do staroveku, keď sa používal v šperkoch aj pri razení skorých mincí. V spojení so skutočnosťou, že zlato bolo zriedkavé a ťažko vyťažiteľné zo zeme, dávalo zmysel, prečo skoré civilizácie uprednostňovali tento žltý kov.

Ceny zlata, podobne ako väčšina ostatných komodít, sú určené ponukou a dopytom, pričom existujúce zlaté bane poskytujú čerstvú zlatú rudu, ktorá sa neskôr použije na priemyselné a obchodné účely.

Približne 50% všetkého dopytu po zlato pochádza zo šperkárskeho priemyslu, ale na rozdiel od mnohých iných druhov komodít masívny kus všetkého dopytu po zlato pochádza z fyzického nákupu zlata, ktorý sa má používať v zlatej tyčinke, minciach, medailách atď.

Ďalším významným nákupcom zlata v posledných rokoch boli rôzne centrálne banky vrátane centrálnych bánk Ruska a Číny. Samotný nákup centrálnej banky predstavuje asi 10% celosvetového ročného dopytu.
Ako zlato môže chrániť vaše bohatstvo

Ak očakávate výrazný hospodársky pokles, nemusí byť najlepšou stratégiou udržiavanie hotovosti na bankovom účte a mimo investícií. Aj keď by vaše bohatstvo bolo chránené pred poklesom, ak by sa akciový trh zrútil, nebude to robiť nič iné. Spolu s možnosťou zvýšenia inflácie môžu vaše peniaze ľahko nájsť svoju erodujúcu hodnotu.

Na druhej strane, ceny zlata dosahujú dobré výsledky, keď sú hospodárske časy ťažké. Vo väčšine hospodárskych kolapsov v posledných niekoľkých desaťročiach zlato nielen prekonalo ekonomiku na medvedom trhu, ale v mnohých prípadoch presne predchádzalo recesii.

Na druhej strane má zlato tendenciu bojovať na býčích trhoch.

V polovici 90. rokov sa ceny zlata snažili zostať nad vodou uprostred rastúceho HDP a zvyšujúcej sa úrokovej sadzby. Nedávno ceny zlata za posledných niekoľko rokov po roku 2011 klesali, keďže sa americký akciový trh vrátil na býčie trhy, zatiaľ čo ceny sa v posledných niekoľkých mesiacoch pohybujú okolo 1 500 dolárov za uncu.
Ako kúpiť zlato

Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako môžete investovať do zlata, vrátane:

Nákup zlata ETF
Kúpte si skutočný zlatý prameň alebo šperky
Investujte do spoločností ťažby zlata

Snáď najjednoduchším spôsobom, ako si jednotlivec kúpiť zlato, by bolo získať nejaké šperky. Do hodiny od odchodu z domu môžete vlastniť zlato v hodnote tisíc dolárov. Ako vážna investícia je to však celkom zlý spôsob nákupu drahých kovov.

Šperky môžu mať nielen statné prirážky, ale je ťažké aj vyhodnotiť hodnotu ich ďalšieho predaja a účinne zaručiť, že v tomto procese prídete o peniaze, keď chcete zlato predať.

Oveľa lepší spôsob je kúpiť ho od certifikovaných predajcov. Môže to mať formu drahých kovov – zlaté prúty alebo zlaté mince. Tieto druhy fyzického zlata sa dajú pomerne ľahko previesť na hotovosť, keď sa cena zlata mení. S týmto však existuje niekoľko problémov.

Prvým z nich je nájsť miesto na ukladanie zlata, či už vo vašom suteréne, v trezore u vás doma alebo trezore tretej strany. Druhým problémom je však to, že peniaze, ktoré boli spojené s nákupom zlata, vám okrem zmien ceny zlata už nebudú môcť priniesť viac výnosov.

Poslednou formou priamej, aj keď nie fyzickej formy vlastníctva zlata sú zlaté certifikáty. Tieto vám umožňujú kupovať zlato bez toho, aby ste sa museli niekde fyzicky skladovať. Keďže tieto osvedčenia majú tendenciu vydávať niektorí primárne súkromní emitenti, tieto osvedčenia sú však platné len pre spoločnosti, ktoré ich podporujú.

(Visited 22 times, 1 visits today)
Share