Ako meditovať

Urob si čas meditovať. Vyčistite dostatok času vo svojej každodennej rutine na meditáciu. Účinky meditácie sú najrozšírenejšie, keď to robíte pravidelne a dôsledne, a nie sporadicky.

Niektorí ľudia nájdu päťminútovú meditáciu za to, že za iných, výhody dlhšieho meditácie sú veľmi dobre.

Môžete meditovať kedykoľvek počas dňa; niektorí ľudia chcú začať svoj voľný čas meditáciou, iní radi skončia deň tým, že uvoľnia svoju myseľ a niektorí radšej hľadajú útočisko v meditácii uprostred náročného dňa. Vo všeobecnosti však najjednoduchší čas na meditáciu je ráno, predtým, ako sa denné udalosti vylepšujú telo a dávajú vašej mysli viac o premýšľaní.

Nemyslite si okamžite po jedle, alebo keď máte pravdepodobne hlad. Tráviaci systém tela môže byť veľmi rušivý.

Nájdite alebo vytvorte tiché, relaxačné prostredie. Je obzvlášť dôležité, keď začínate, aby ste sa vyhli akýmkoľvek prekážkam. Vypnite všetky televízne prijímače, telefón (y) alebo iné zvukové zariadenia. Ak hráte hudbu, uistite sa, že je to pokojné, opakujúce sa a jemné, aby ste neporušili vašu koncentráciu. Meditovanie vonku môže byť priaznivé, pokiaľ nebudete sedieť pri rušnej ceste alebo inom zdroji hlasitého hluku.

Posaďte sa na rovinu. Posaďte sa na vankúš, ak je krajina nepríjemná. Nemusíte krútiť svoje končatiny do pozície lotosu alebo prijať neobvyklé postoje. Dôležité je udržať si chrbát rovno, pretože to pomôže s dýchaním neskôr.

Môžete tiež meditovať na stoličke. Uistite sa, že chrbát je rovný (či už sa opierate o stoličku alebo sedíte voľne, nezáleží na tom). Vaše nohy by mali pevne ležať na zemi.

Každá pozícia, v ktorej ste uvoľnená, ale máte pravú chrbát, je prípustná, dokonca aj ležať, ale dávajte pozor, aby ste neboli tak uvoľnený, že usnete. Počas teplého počasia zvážte sledovanie oblakov.

Udržujte oči napoly otvorené bez toho, aby ste sa sústredili na nič. Ak je to príliš rušivé alebo ťažké, zatvorte ich alebo nájdite niečo stabilné, aby ste sa mohli sústrediť napríklad na plameň malých sviečok.

Dýchajte hlboko a pomaly z brucha skôr než z hrude. Mali by ste pocítiť, že váš žalúdok stúpa a klesá, zatiaľ čo vaša hruď zostáva relatívne pokojná. Zdravé, dýchanie znižujúce stres sa môže uskutočniť pomocou inhalácie pre počet 3, vydychovanie pre počet 6, opakovanie znova a znova po dobu 15 až 20 minút. Toto vylučuje použitý vzduch a úplne okysličuje vašu krv, znižuje srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Mnoho pacientov s vysokým krvným tlakom znížilo krvný tlak až o 50 bodov, čo im umožnilo znížiť alebo eliminovať potrebu liekov. Toto dychové cvičenie by sa malo vykonávať pravidelne.

Relaxujte každý sval v tele. Nespěchejte to, pretože to trvá určitý čas, kým sa úplne uvoľníte. Urobte to trochu po kúsku, začínajúc od prstov a až kým sa napätie rozplyne.

Zamerajte svoju pozornosť. Môžete si všimnúť, že vaša myseľ sa chce túlať, odrážať od myslenia k myšlienke, robiť pozorovania o iných veciach. Opatrne pritiahnite svoju pozornosť na jediný bod, kým sa tam prirodzene nezotaví. Cieľom je umožniť, aby sa vo vašej mysli začalo pomaly miznúť. Nájdite „kotvu“, aby ste utišili vašu myseľ.

Nechajte svoju pozornosť odpočívať na toku vášho dychu. Počúvajte to, nasledujte to, ale nerobte žiadne úsudky na to (ako napríklad „Znie to trochu trpko … možno som ochladil?“).

Ak chcete prekonať slovný rozhovor, recite mantru (opakovanie posvätného slova). Jedno slovo ako „aum“ vyslovené ustavičným rytmom je najlepšie. Môžete to prednášať ústne alebo len s hlasom vo svojej mysli. Začiatočníci môžu ľahšie spočítať dych. Pokúste sa počítať dych od 1 do 10, potom jednoducho začať znovu na 1.

Ak chcete obísť obrazy, ktoré stále narážajú na vaše myšlienky, predstavte si miesto, ktoré vás upokojuje. Môže to byť skutočné alebo imaginárne. Predstavte si, že ste na vrchole schodiska vedúceho k pokojnému miestu. Spočítajte si kroky po krokoch, kým nebudete pokojní a uvoľnený.

Pre niektorých ľudí sa sústredenie pozornosti na bod alebo objekt deje presne naopak, čo je meditácia. V tomto prípade, ako alternatíva k vyššie uvedeným postupom, niektorí meditujúci odporúčajú, aby ste nezaostrili pozornosť .Namiesto zamerania pozornosti na bod alebo objekt, tento spôsob meditácie sa dosiahne dosiahnutím nulového stavu.Zoberte svoju pozornosť pred všetkými myšlienkami až do chvíle, keď stratíte všetku pozornosť a všetky myšlienky.

Utiahnite svoju myseľ. Akonáhle ste vycvičili svoju myseľ, aby ste sa sústredili iba na jednu vec naraz, ďalším krokom je zamerať sa na nič vôbec, v podstate „vyčistiť“ svoju myseľ. To vyžaduje obrovskú disciplínu, ale je vrcholom meditácie. Po zaostrení na jediný bod, ako je to popísané v predchádzajúcom kroku, môžete ho buď odhodiť alebo ho pozorovať nestranne a nechať ho prísť a potom ísť bez toho, aby ste ho označili ako „dobrý“ alebo „zlý“.


Ako meditovať

(Visited 115 times, 1 visits today)
Share