Bicyklovanie a blahodarný vplyv na mentálne zdravie

Výskum ukázal, že začlenenie bicyklovania do nášho každodenného života nie je zdravé len pre vaše telo, ale je dobré aj pre mozog. Ak ste išli niekedy do práce na bicykli, a zistili, že vaša nálada a duševné schopnosti sa cítia lepšie ako obvykle, boli ste vlastne usvedčený o pozitívnom vplyve cyklistiky na duševné zdravie.

Mnohí ľudia berú cyklistiku ako spôsob, ako sa dostať do formy a žiť zdravšie. Avšak, aj tí, ktorí už majú dobré fyzické zdrravi, môžu zlepšiť duševnú silu prostredníctvom pravidelnej cyklistiky. Iba 30 minút bicyklovania na ceste alebo stacionárnom bicykli môžu zlepšiť pamäť, uvažovanie a plánovanie. Je tiež vedecky dokázané, že cyklistika má výhody pre emočné duševné zdravie a pomáha bojovať proti depresii a úzkosti.

Jazda na bicykli tiež napomáha rastu mozgu. Rovnako ako rastú vaše svaly. Krv ktorá prúdi do svalov rovnako pôsobí aj na mozog. Jazda na bicykli zlepšuje kardiovaskulárny systém a napomáha prísunu kyslíka a živín do mozgu, zlepšujú tak jeho výkon.

Náš mozog pri jazde tie zvyšuje produkciu proteínov využívaných na tvorbu mozgových buniek. Pravidelná cyklistika má teda skvelý efekt. Zlepšuje tiež neurotrasmisiu – zlepšuje naše poznávacie schopnosti.

Výhody bicyklovania sú obzvlášť dôležité pre starnúci mozog. Prirodzené procesy poklesu funkcie mozgu sú zlepšované. Vedci porovnávali mozog dospelých vo svojích 60. a 70. rokoch a zistili, že mozog tých, ktorí sa pravidelne zúčastňovali fyzických aktivít, ako je jazda na bicykli bol v skutočnosti lepší, ako tých ktorí nevykonávali inú športovú aktivitu. Bicyklovanie techa napomáha udržiavať myseľ sviežu aj v neskoršom veku.

Ľudia všetkých vekových kategórii si môžu vyskúšať výhodu cyklistiky na psychickú pohodu bez ohľadu na fyzické zdravie. To môže zlepšiť vnímanie vlastnej pohody a mať teda lepšiu sebaúctu. Tieto zlepšenia sú ešte silnejšie u pacientov s depresiami a potencionálne môžu byť rovnako účinné aj pri duševných problémoch.

Jazda na bicykli tiež zlepšuje subjektívnu náladu, znižuje úzkosť a umožňuje nám efektívnejšie zvládať stres. To zvyšuje hladinu serotonínu a dopamímu v našom mozgu. Sú to chemikálie, vďaka ktorým sa cítime “happy”. Telo tie produkuje pri cyklistike viac endorfínov a kanabinoidov – áno, kanabinoidy sú rovnaká chemická rodina v spojitosti s užívaním marihuany, hoci táto látka je prirodzene produkovaná v našom tele.

Cyklistika má tiež vplyv na zlepšovanie schopnosti regulovať hormóny, ako je kortizol a adrenalín. To má za následok lepšie zvládať stres. Hormonálna nerovnováha spôsobí, že naše telo reaguje na stres negatívne a preto pravidelná jazda na bicykli umožňuje telu lepši zvládať stres.

(Visited 557 times, 1 visits today)
Share