Bylinky a chudnutie

V prípravkoch na podporu chudnutia sa môžeme stretnúť s rôznymi výťažky z liečivých rastlín. Jednou z týchto liečivých rastlín je Paulínia nápojová, ktorej výťažok je známy pod názvom Guarana. Táto bylina je pôvodom z oblastí povodia Orinoka a Amazonky v Južnej Amerike. Indiáni túto bylinu konzumujú už po stáročia.
Bylinky a chudnutie

To, že je v prípravkoch na chudnutie, je vďaka obsahu kofeínu, ktorý bol predtým označovaný ako guaranín, pričom sa ešte občas môžeme stretnúť s týmto názvom. Teraz je obvykle termín guaranín používaný pre jemnejšiu formu kofeínu obsiahnuté v Paulinia nápojovej. Kofeín funguje tým spôsobom, že blokuje enzým, ktorý za normálnych okolností odbúrava adrenalín a noradrenalín. Vyplavenie adrenalínu a noradrenalínu do krvi je bežne záležitosťou desiatok sekúnd.

V normálnej situácie sa nadbytočné množstvo týchto stresových hormónov okamžite deaktivuje tak, aby nemohlo dôjsť k „predávkovaniu“ organizmu z nadprodukcie. Kofeín stimuluje centrálny nervový systém, zrýchľuje tep, zvyšuje kyslosť žalúdka a pôsobí ako diuretikum. Rozširuje tepny, preto pomáha ľuďom postihnutých astmou.

Tým, že kofeín stresuje telo pôsobením na jeho nervový systém, dochádza k odbúravaniu tukov aj v „kľudovom“ stave. Bohužiaľ na kofeín vzniká tolerancia, takže nemožno na tento účel používať dlhodobo.

Avšak dôležité je, že kofeín obsiahnutý v guarane, nie je klasický kofeín, aký poznáme z kávy, ale je označovaný ako jeho jemnejšia forma. Preto sa objavuje v prípravkoch na rozdiel od klasického, čistého kofeínu. Podporuje dočasný prirodzený vzrast telesnej teploty a metabolickú termogenézu. Tento proces prispieva k rozkladu a uvoľneniu telesného tuku a týmto umožňuje premenu uskladneného tuku na energiu a podporuje výdaj energie. Ideálne je užívanie prípravkov obsahujúcich výťažky byliniek obsahujúcich formy kofeínu pri intenzívnom telesnom cvičení či aspoň primeranom pohybovom režime, pretože tiež odbúrava kyselinu mliečnu zo svalov, čím umožňuje vyšší výkon.

Látky zo skupiny kofeínu sa vyskytujú v rade ďalších liečivých rastlín. Jedným z nich je napríklad zelený čaj.

Príbuzný čajovník čínsky podporuje enzymatický proces okysličovania tukov a ich vyvedenie z organizmu, znižuje schopnosť tukov a uhľohydrátov usadzovať sa v organizme a tým znižovať kalorickú výdatnosť stravy.

Ďalšia je známy ako Yerba maté a pripravuje z vysušených, ľahko opražených a rozomletých lístkov cezmíny paraguajskej. Yerba Mate je stále zelený ker dosahujúci výšku 15 až 20 metrov, rastúce na území Argentíny, Brazílie, Paraguaja, Peru a Čile. Herba maté je predovšetkým obľúbená kvôli svojim povzbudzujúcim účinkom, ale okrem kofeínu obsahuje aj celý rad ďalších účinných látok. Okrem týchto menovaných existujú aj rastliny obsahujúce aj iné látky ako kofeín.

Jedným z nich je Garcinia cambogia. Obsahuje vysoký podiel hydroxycitrónovej kyseliny. U tejto kyseliny bola v štúdiách pozorovaná schopnosť ovplyvňovať metabolické procesy, ktoré vedú k zníženiu syntézy tukov a ich zvýšenej oxidácii. Súčasne výťažok z tejto rastliny podporuje pocit nasýtenia, ktorý môže viesť k nižšiemu príjmu potravy.

Energetický výdaj podporuje tiež suchý extrakt z plodov schizandry čínskej.

Extrakt tzv. Horkého pomaranča (Citrus aurantium) je prírodnou alternatívou efedrínu, zrýchľuje metabolizmus, a tak podporuje spaľovanie tukov. Príčinou je izolovaný synefrín, čo je alkaloid selektívne stimulujúci tukové tkanivo na produkciu energie cestou jej odbúravania. Vzhľadom na spomínané selektivite je tak dnes synefrín jednou z najobľúbenejších látok určených na chudnutie.

Proces vzniku nových prípravkov stále nie je u konca a tak sa dá očakávať, že sa objavia aj ďalšie výťažky z liečivých rastlín, ovplyvňujúcich proces chudnutia.

(Visited 99 times, 1 visits today)
Share