Detské autosedačky

Detská autosedačka je hlavnou ochranou detí pri autonehode. Pri výbere kvalitnej autosedačky je dôležité vyberať podľa nie podľa ceny, ale podľa jej skutočnej kvality.

Detská autosedačka by mala byť čo najlepšie pripevnená k automobilu, pretože pri náhlom zastavení, alebo v prípade nehody je dokonalé istenie veľmi dôležité. Pri nehode je dieťa, ktoré nie je dôkladne pripútané vymrštené a dôjde k silnému nárazu, ktorý môže mať fatálne následky. Sila takéhoto náraz je niekoľkokrát väčšia, ako telesná hmotnosť deti.

Kvalitná autosedačka zabráni, aby bolo dieťa zo svojho miesta vymrštené. Pri náraze vo vyššej rýchlosti nie je možné dieťa udržať na kline.

Autosedačky sa delia na niekoľko kategórii, podľa hmotnosti – nie veku

skupina 0 – od narodenia do 10 kg – približne do 1 roka

skupina 0+ – od narodenia do 13 kg – približne do 12 až 18 mesiacov

skupina I – od 9 do 18 kg – približne od 1 roka do 4 rokov

skupina II – od 15 do 25 kg – od 3 do 7 rokov

skupina III – od 22 do 36 kg – od 6 do 12 rokov

 

Nazabúdajte na pohodlie dieťaťa. Najmä pri dlhej jazde je dôležité, aby bola sedačka pohodlná.  Vyhnite sa nákupu použitých autosedačiek, môžu mať skryté vady, ktoré sa prejavia až pri autonehode.

Ak kupujete autosedačku so systémom isofix, tento systém by mal byť univerzálny a kompatibilný s vaším automobilom. Univerzálne modely musia byť vybavené tretím úchytom určeným k obmedzeniu rotácie sedačky..

Malé deti nemusia používať sedačky umiestnené proti smeru jazdy, ochráni sa tak krčná chrbtica v prípade čelného nárazu. Odborníci tento systém po novom odporúčajú aj pre staršie deti až do 4 rokov.

Pri výbere autosedačky si v prípade nejasností nechajte poradiť v špecializovanom obchode.

 

(Visited 103 times, 1 visits today)
Share