Kamene podľa znamenia

Kamene podľa znamenia zverokruhu:

baran znamenia BARAN (21.3 – 20.4) – Oheňa metyst, diamant, granát, hematit, červený jaspis, karneol, rubín

byk znameniBÝK (21.4 – 21.5) – Oblasť
achát, aventurín, citrín, chryzokol, koral, malachit, ruženín, zafír, smaragd

Blíženci znameniBLÍŽENCI (22.5 – 21.6) -Vzduch
achát, akvamarín, citrín, chalcedón, jantár, karneol, krištáľ, ruženín, tigrie oko, topás zlatý, tyrkys

rak znameníRAK (22.6 – 22.7) -Vody
aventurín, howlit biely, chalcedón, jadeit, karneol, koral, mesačné kameň, opál, smaragd, perly, zelený jaspis

znamenie levLEV (23.7 – 22.8) -Oheň
citrín, diamant, granát, jantár, krištáľ, pyrit, rubín, ónyx, topás, tigrie oko

znamenie pannaPANNA (23.8 – 22.9) – Oblasť
achát sivý, ametyst, citrín, jantár, jaspis, karneol, lapis lazuli, zafír modrý, sodalit, tigrie oko

znamenie váhyVÁHY (23.9- 23.10) -Vzduch
akvamarín, howlit modrý, chryzokol, jadeit, jaspis, kunzit, perly, ruženín, ružový koral, ružový turmalín, zafír

škorpión znameniŠŤÍR (24.10 – 22.11) -Vody
achát, ametyst, býčie oko, granát, hematit, heliotrop, jaspis, malachit, obsidián, opál čierny, ónyx, rubín, turmalín červený a čierny

znameni strelecSTŘELEC (23.11 – 22.12) – Oheň
ametyst, aventurín zelený, chalcedón, chryzokol, kremeň, lapis lazuli, obsidián, opál, zafír, sodalit, topaz, tyrkys

znameni kozorohKOZOROH (22.12 – 20.1) -krajina
achát, ametyst, diamant, chalcedón, jaspis, krištáľ, mesačný kameň, obsidián, ónyx, perla čierna, turmalín čierny, záhneda

znameni vodnarVODNÁR (21.1 – 20.2) – Vzduch
akvamarín, fluorit, howlit modrý, chryzokol, opál, sodalit, sokolie oko, zafír, topás modrý, tyrkys

znameni rybyRYBY (21.2 – 20.3) -Vody
ametyst, akvamarín, fluorit, jadeit, koral, kremeň, kunzit, mesačný kameň, opál, perla biela, zafír, tyrkys

Kamene podľa znamenia:
Liečivé kamene podľa znamenia

Kamene podľa znamenia

Moc drahých kameňov spojená s planétami a hviezdami súvisela vždy s vierou v súvislosti a vzťahy všetkých nebeských i pozemských telies. Sledovanie hviezdneho neba a jeho vplyvu na chod vecí pozemských patrí k záujmu človeka po tisícročia. Kultúry všetkých kontinentov opísali vlastnými menami „nebeské javy“ a svoje kozmologické predstavy začlenili pevne do obrazu fungovania sveta. Praktické dôvody ich viedli k sledovaniu nebeských zákonitostí a snahám veštiť z postavenia hviezd a podrobiť si ich silu vo svoj prospech.

Prepojenie drahých kameňov sa zverokruhom má pôvod v gréckej helenistickej astrológiu, ktorej horoskopy sú doložené od 4. storočia př.n.l. Gréci obohatili vlastné predstavy o astrologické a ezoterické tradície starovekej Mezopotámie, Egypta, Indie i Židov. Akékoľvek poznanie Grékov o starovekej astrológii zhrnul vo 2.storočí Ptolemaios, astrológ, matematik a hlavné knihovník v Alexandrii, centre antickej helenistickej vzdelanosti. Jeho dielo Tetrabiblos je zdrojom celej modernej astrológia.
Grécky zverokruh je sled súhvezdí, na ktorých pozadí prechádza svojou dráhou (ekliptika) Slnko a tiež mesiac a ďalšie planéty. Už Babylončania rozdelili cyklus ekliptiky do dvanástich znamení a prijali ho ako svoj kalendár. Gréci ich systém prebrali, niekoľko znamení nahradili vlastnými symbolmi a vytvorili schému klasického, dodnes používaného zverokruhu. Tak ako iné kultúry, verili Gréci vo vplyv hviezd na človeka. Zverokruh pre nich symbolizoval vzťah vesmíru (makrokozmu) a človeka (mikrokozmu), ktorý vyjadrili v obraze tzv. Kozmického muža. Každému hviezdnemu znamenie priradili časť ľudského tela (gr. Malothesia), na ktorú má znamenie vyžarovať svoj astrálne vplyv. Prikladali veľký význam dátume narodenia a verili, že je z neho možné vyčítať osobné dispozície aj životný osud človeka.

Za pozemské objekty, ktoré sú svojou podstatou najbližšie hviezdam, boli považované kamene. Každé znamenie, planéta a hviezda má mať na zemi kameň alebo kov zhodných vlastností (kamene podľa znamenia zverokruhu). Preto boli kamene považované vo všetkých starobylých kultúrach za priama médiá astrálnych síl. Gréci používali drahé kamene na vyjadrenie osobného horoskopu. Konštelácii hviezd v čase narodenia zodpovedali konkrétne drahé kamene a skrze ich pôsobenia bol účinok hviezd na človeka bezprostredné. Kamene pozitívne ovplyvňovali vlastnosti, s ktorými človek prišiel na svet a ktoré je z postavenia hviezd možno vyčítať.
Sila hviezdneho vplyvu bolo možné ďalej zvyšovať rôznymi magickými praktikami rytie symbolov, ktoré sa odohrávali za pôsobenia príslušného znamenie. Takzvané magické gemy (ryté kamene) sľubovali viac ako kamene podľa narodenia. Niesli na sebe magické symboly a formuly, ktoré mali prispieť k splneniu konkrétneho priania. V Grécku boli vlastnosti a účinky hviezdnych znamení symbolizujú božstvami a mýtickými hrdinu. Hlavné staroveká produkcia magických gem bola však v helenistickej Egypte, kde vznikali talizmany so symbolmi rôznych starovekých kultúr a náboženstiev. Lacnejšie talizmany sa vyrábali z obyčajných materiálov, typickým pozostatkom do dnešných čias je sadrový skarabeus imitujúci tyrkys.

(Visited 639 times, 1 visits today)
Share