Môže vypnutie svetla ovplyvniť videnie?

V podmienkach zatemnenia a používania nekvalitného osvetlenia v tme sa môže zhoršiť zrak.

V noci sa zvyšuje zaťaženie očí, človek bliká menej často. Vo vnútri môže byť pocit piesku, nepohodlie, náhle slzenie, začervenanie. Tma môže viesť k náhodnému poraneniu očí, čo môže spôsobiť zhoršenie zraku.

Pri slabom osvetlení je ťažšie správne zaostriť oči, ale to nemá trvalý vplyv na štruktúru očí, aktivita znižuje frekvenciu žmurkania a vedie k nepohodliu a suchu.
Taktiež nesprávne osvetlenie sa u človeka prejaví rýchlou únavou, bolesťami hlavy atď.

Rizikovou skupinou v podmienkach blackoutu sú ľudia s existujúcimi poruchami zraku: krátkozrakosť, ďalekozrakosť, strabizmus, glaukóm a pod. Oči sa rýchlejšie unavia nekvalitným svetlom. Preto sa môžu objaviť choroby, ktoré boli predtým nepovšimnuté. Konzultácia s lekárom v takýchto podmienkach je životne dôležité.

Je veľmi škodlivé používať gadgety v tme. Sú hlavným zdrojom modrého svetla . To ovplyvňuje sietnicu a môže viesť k progresii očných ochorení.

Ohrození sú ľudia s poruchou zraku, ako je glaukóm. Koniec koncov, choroba môže viesť k úplnej slepote. Preto očný lekár odporúča pacientom s takouto diagnózou, aby starostlivo sledovali osvetlenie v podmienkach vypínania svetiel.

Hlavnou skupinou ohrozenou poruchou zraku bez svetla sú deti
Victoria Ratushniuk hovorí, že oči tých najmenších stále rastú a vyvíjajú sa. Nedostatok svetla je preto pre nich oveľa horší ako pre dospelých.

Keď je dieťa v horších svetelných podmienkach, namáha zrak oveľa viac, pretože sa pozornejšie pozerá a nakláňa sa bližšie.

Dôležité je brať do úvahy podľa lekára genetickú predispozíciu na vznik očných ochorení. Napríklad krátkozrakosť, astigmatizmus alebo iné anomálie sa v podmienkach nekvalitného osvetlenia prejavia oveľa rýchlejšie. Najviac môžu trpieť tie deti, ktoré už majú zrakové postihnutie.
Dôležité je skrátiť čas strávený s telefónmi, tabletmi alebo pri počítači.

Aký druh osvetlenia je najlepšie použiť?
Najlepšie sú dve lampy v jednej miestnosti súčasne. Takéto osvetlenie je potrebné na prácu s prístrojmi, čítanie, ako aj na odpočinok alebo správu domácich záležitostí.

Odporúča sa pridať aj lokálne osvetlenie, aby človek nesedel v úplnej tme len pri svetle monitora počítača alebo inej pomôcky.

Za pozornosť stojí aj skratka CRI (color rendering of light). Poctiví výrobcovia to označujú. Čím vyššie je toto číslo, tým lepšie. Najlepšia možnosť je 80-90. Menej povedie k skresleniu okolitých predmetov, čo môže poškodiť váš vlastný zrak.

Najlepšie je používať vysokokvalitné LED alebo nabíjateľné lampy, ktoré neblikajú a dávajú rozptýlené svetlo. Čelovky či iné baterky, novoročné girlandy či sviečky sú vhodné len na vybavovanie naliehavých záležitostí na pár minút.

Ako znížiť škody spôsobené zlým osvetlením na minimum?
Je veľmi dôležité starať sa o alternatívne osvetlenie. Ak to nie je možné a cítite sa unavení, potom je lepšie odpočívať alebo odložiť všetky záležitosti na deň alebo keď sa objaví normálne osvetlenie.

Ak máte podľa nej pocit, že sú vaše oči unavené, suché, bolia alebo máte pocit piesku, mali by ste začať používať zvlhčujúce kvapky . Aby ste si vybrali tie potrebné, musíte sa poradiť s lekárom.

Aby ste znížili únavu očí , mali by ste podľa oftalmológa robiť cvičenia : posúvať pohľad do diaľky a striedavo do blízka, častejšie žmurkať. To poskytne dočasný efekt, ale nevyrieši to problém slabého osvetlenia.

Existuje veľa štúdií, ktoré potvrdzujú, že pre rozvoj zraku dieťaťa a jeho zachovanie u dospelých je najlepšie tráviť počas dňa čo najviac času vonku . Predchádza sa tak aj vzniku krátkozrakosti,“ dodáva očná lekárka.

Aby ste si udržali dobrý zrak, mali by ste prehodnotiť svoj jedálniček . Potraviny obsahujúce antioxidanty – luteín a zeaxantín – budú užitočné. Obe sa nachádzajú najmä v zelenej zelenine (brokolica, špenát, šalát atď.). Druhý – v jasne žltej a ovocie (mrkva, citrusové plody, šafran, paprika, tekvica). Je potrebné pamätať na vlastné alergické reakcie na samostatnú skupinu produktov.

Je veľmi dobré navštíviť očného lekára, aj keď nie sú žiadne problémy. V tele je jednoducho veľa skrytých problémov, vzhľadom na zdroje nášho tela ich jednoducho nevnímame. V podmienkach slabého osvetlenia sú všetky patológie sa môže objaviť a stať sa problémom.

(Visited 6 times, 1 visits today)
Share