indianske mesiace

Názvy mesiacov podľa indiánov

Vedeli ste, že každý spln v mesiaci má svoje meno? Domorodí Američania pomenovali každý spln. Vedeli preto, aká energia k ním príde.

Hoci domorodí Američania nezaznamenávali čas tak ako my, pomocou gregoriánskeho kalendára. Sledovali nebo, stromy, hviezdy a pozorovali zmeny v priebehu času. Niektoré kmene mali 4 roné obdobia a niektoré až 5 na základe toho, čo zažili. Niekedy tam bolo 13 mesiacov v roku, pretože existujú rozdiely v lunárnych cykloch, prestupné roky a tak ďalej.

Pomenovanie mesačných splnov a mesiacov

Január – Mesiac vlka – v okolí osád často vyjú vlci. V rozhľahlých údoliach sa ich vytie veľmi rozliehalo.

Február – Snežný mesiac – v tomto mesiaci zvyčajne najviac snežilo. Niektoré kmene ho tiež nazívali „Hladný spln“, pretože v tomto mesiaci sa najťažšie zháňala potrava.

Červí mesiac – aj tak sa nazíval marcový spln. Blížil sa príchod jari, príroda ožívala. Všetko začínalo rásť. Znamenalo to znovuzrodenie prírody.

Apríl – Ružový mesiac  – abstraktné pomenovanie po kvetinách. Kvety sú v puku a začína nový životný cyklus.

Máj – Mliečny mesiac – rovnako ako jar prináša aj tento mesiac nové rastiliny, nový život. Tento mesiac je pomenovaním rastu z matky Zeme.

Jún – Jahodový mesiac – doba kedy rastú parohy. Tento mesiac bol tiež známy ako Mesiac bleskov, pretože v tomto období sa vyskytovali časté búrky.

Júl – Mesiac opačnej sily – najlepší čas pre zber jahôd. Tento mesiac sa tiež nazíva mesiacom ruží.

August –  Mesiac jesetera – jeseter je spoločný názov pre 27 rôznych druhov rýb. Práve v tomto esiaci sa najlepšie chytali. Jazerá bolli bohaté na tieto ryby.

September – mesiac zrna –mesiac jesennej rovnodennosti. Bolo treba pracovať dlho do noci, aby sa pripravila úroda na zimu.

Október – Mesiac lovcov – padá lístie zo stromov, to je ideálny čas pre poľovníkov a ich pasce. Cez koruny stromov je tiež lepšie loviť vtáky.

November – Mesiac pôvodného obyvateľstva, mesiac ľadu – v tomto mesiaci sa začala valiť prvá poriadna zima

December – Mesiac ľadu – tento mesiac reprezentuje celú zimu

(Visited 1 276 times, 1 visits today)
Share