Nový slovenský objav: spisovateľ Stano Orava

Dnes chcem privítať nový slovenský objav, spisovateľa Stana Oravu. Stano Orava, spolu s kamarátkou, napísal knihu pre deti Poetkove dobrodružstvá, ktorá je v najkrajšej podobe vo forme hodinovej audioknihy a už sú na ceste jeho ďalšie knihy, píše básne, poviedky, detektívky, každý si môže nájsť to svoje.

Stano, povedz nám niečo o sebe?

Ahojte, takže umelecky sa volám Stano Orava. Prečo som si dal takýto pseudonym? Ako ste sa možno dočítali na mojej stránke www.stanoorava.sk, som rodák z Oravy, z Trstenej. Oravu mám veľmi rád, strávil som na nej doposiaľ väčšinu života, všímal si osudy jej obyvateľov, ich bežné starosti, aj radosti, viem veľmi dobre, o čom je život a mentalita ľudí v tomto regióne Slovenska. No a tá oravská príroda je ešte stále nádherná a ešte stále si myslím, že ,,na Orave zdravo…..“ (smiech)

Na svojich profiloch zverejňuješ ukážky zo zbierky básní ,,Kde sa vzalo, aj sa vzdalo“. Mne osobne sa veľa z Tvojej tvorby páči. Naozaj si talentovaný. Kedy a ako si objavil v sebe tento pisateľský talent?

Oficiálne som začal písať v roku 2019, keď som zmenou životných okolností priam omladol. Schopnosť kreatívne písať som v sebe objavil, vtedy som však ešte netušil, že pôjdem s tým na širokú verejnosť, keď som bol na základnej škole. Vtedy sa písali prísne diktáty a žiaci mali za úlohu tvoriť slohové práce. A mne to šlo, napriek vtedajšej lenivosti, keď som sa do písania pustil, tak som to napísal. A vyzeralo to dobre. Prvé dielo, ktoré som vytvoril s mojou vtedajšou priateľkou, ako Ste spomenuli v úvode, sa naozaj podarilo. Pozitívne ho hodnotí aj moja 6 ročná dcéra, ktorej sa Poetkove dobrodružstvá v podobe audioknihy veľmi páčia. V súčasnosti mám už pripravenú na vydanie Zbierku básní Kde sa vzalo, aj sa vzdalo. Premietol som do nej veľa z môjho vnútorného sveta, ako vidím vonkajší svet v súčasnosti aj nadčasovo, ale čerpal som aj z mojich osobných zážitkov.
Pripravujem aj skvelú detektívku, odohrávajúcu sa na Ukrajine roky dozadu. Pozdravujem ľudí z Ukrajiny a želám im všetko dobré, nech sa všetko zlé na dobré obráti!

Prezraď nám, na čo máš ešte talent?

Taktiež som v sebe objavil, teda upozornili ma na to ľudia z okolia, schopnosť napodobňovať zvuky, ústne a pantomimické prejavy jednotlivých ľudí. V súčasnosti som sa rozhodol využiť aj tieto talenty v šoubiznise, dabovaní.
Vraj aj hudobný sluch, ako samouk som sa naučil hrať na ústnej harmonike.

Znie to perfektne, držíme palce, nech to všetko vyjde! Pracuješ niekde?

Áno, a aj študujem popri zamestnaní na vysokej škole. Pracujem ako marketingový špecialista, konzultujem veci týkajúce sa digitálneho marketingu. Ako som spomínal, mierim aj do šoubiznisu.

Ovládaš, okrem slovenčiny, aj nejaké iné jazyky?

Áno, rozprávam plynule česky, anglicky, nemecky a poľsky.

Tak to je skvelé! Nemýlia sa Ti toľké jazyky?

Nie, nemýlia, možno aj preto, že som sa učil každý jeden jazyk prirodzenou formou. To znamená, obraz, zvuk, titulky a komunikácia s rodenými hovorcami v tom ktorom jazyku.
Ale ďalší jazyk si už neprosím. (smiech)

Si ženatý?

Nie, ešte nie, ale mám priateľku, ktorú milujem a chcel by som, aby sme sa vzali.

Čo Tvoji rodičia, sú umelci?

Nie, kdeže, venujú sa súkromnému podnikaniu.

Čo by si chcel odkázať čitateľom?

V prvom rade, aby si vážili svoje zdravie a ďakovali zaň. Nie je to samozrejmosť. Ďalej, aby si vážili a milovali svojich najbližších, rodina je to najbližšie, čo nás vytrháva s izolácie a pocitu samoty. A prajem nám všetkým, aby bol mier a každému sa darilo v rámci jeho možností čo najlepšie.
Všetkým čitateľom a ľudom, ktorí mi fandia, chcem úprimne poďakovať a zaželať veľa zážitkov pri čítaní mojich prichádzajúcich titulov.

Aj ja Ti ďakujem za rozhovor, Stano Orava a želám Ti všetko dobré! Maj sa pekne.

(Visited 23 times, 1 visits today)
Share