Elektrická zubná kefka – Prečo by ste si ju mali kúpiť?

Ústna hygiena je mimoriadne dôležitá a elektrická zubná kefka je skvelý spôsob, ako udržať váš úsmev zdravý a žiarivý. Ale, keď je na trhu toľko rôznych modelov, ako viete, ktorý je pre vás ten pravý?

Vaša zubná kefka je dôležitým nástrojom pri ochrane pred zubným povlakom a zubným kazom. Bez kvalitnej zubnej kefky riskujete zlú dentálnu hygienu a následne to môže ovplyvniť vaše celkové zdravie.

V skutočnosti existuje množstvo štúdií, ktoré spájajú zlú ústnu starostlivosť so srdcovými chorobami, cukrovkou a respiračnými ochoreniami. Takže teraz je čas, aby ste si zo svojej zubnej kefky urobili najlepšieho priateľa.

Druhy elektrických zubných kefiek

Oscilačné-rotačné

Oscilačné zubné kefky majú okrúhlu hlavu, ktorá osciluje tam a späť, zatiaľ čo rotačné kefky majú hlavu, ktorá sa točí dookola. Rotačný alebo oscilačný pohyb zvyšuje čistiaci účinok bez použitia ďalšej sily na vaše zuby.

Sonické zubné kefky

Sonické zubné kefky vyžarujú vysokofrekvenčné vibračné vlny, ktoré ovplyvňujú dynamiku tekutín okolo vašich zubov. To pomáha odstraňovať povlak a baktérie účinnejšie ako iné zubné kefky. Sonické zubné kefky spôsobujú menšie odieranie ďasien ako manuálne zubné kefky.

Výhody elektrickej zubnej kefky

Používanie elektrickej zubnej kefky v porovnaní s manuálnou má skutočne veľa výhod. Niektoré z výhod zahŕňajú:

  • Viac efektívne

Oscilačný alebo vibračný pohyb elektrickej zubnej kefky je pri odstraňovaní zubného povlaku účinnejší, ako pohyb tam a späť, alebo kruhový pohyb manuálnej zubnej kefky.

  • Aplikuje správne množstvo tlaku

Mnoho ľudí pritláča príliš tvrdo pri čistení zubov manuálnou zubnou kefkou. To môže spôsobiť recesiu ďasien a citlivé zuby. Pri elektrických sa správny tlak aplikuje ľahkým držaním kefky v ruke.

  • Skvelé pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou

Keďže sa s elektrickými zubnými kefkami ľahko manévruje a väčšinu čistenia urobia za vás, sú užitočným nástrojom pre ľudí, ktorí majú obmedzenú pohyblivosť rúk.

  • Časovače poskytujú zvýšenú informovanosť

Pri čistení zubov by ste sa mali sústrediť na každý kvadrant úst po dobu 30 sekúnd, celkovo teda dve minúty. Vaša elektrická zubná kefka vám pomôže sledovať tento čas a upozorní vás na to každých 30 sekúnd. Po dvoch minútach sa automaticky vypne.

Nevýhody elektrickej zubnej kefky

Zatiaľ, čo elektrická zubná kefka má zoznam plný výhod, existujú aj isté negatíva. Niektoré nevýhody elektrickej zubnej kefky sú:

  • Zvýšené náklady

V závislosti od toho, čo v elektrickej zubnej kefke hľadáte, môžete minúť až do 150 eur.

  • Cestovanie

Väčšina elektrických zubných kefiek bude fungovať niekoľko dní bez nabíjania, na dlhšie cesty si budete musieť vziať so sebou nabíjačku.

  • Nie je ľahko dostupná

Ak cestujete a zabudnete si pribaliť manuálnu zubnú kefku, čo robíte? Elektrické zubné kefky nie sú také dostupné, a keďže môžu stáť dosť veľa, možno si nebudete chcieť kupovať inú.

  • Ťažko si zvyknúť

Vibrácie z vašej zubnej kefky môžu byť na vašich zuboch smiešne. Väčšina ľudí si na to zvykne, no niektorí to nedokážu prekonať a z tohto dôvodu sa rozhodnú nepoužívať elektrickú zubnú kefku.

  • Náhradné hlavy

Hlava kefky, ktorá sa zaklapne alebo priskrutkuje k základni, je to, čo vymieňate každých pár mesiacov. Niektorí výrobcovia vyrábajú kefy a hlavice, ktoré sú si navzájom špecifické a nie je možné ich kúpiť od nikoho iného ako od nich.

Elektrické aj manuálne zubné kefky sú účinné pri čistení zubov, ak používate správnu techniku a čistite dostatočne dlho. Celkovo môže elektrická zubná kefka uľahčiť čistenie zubov, čo vedie k lepšiemu odstraňovaniu zubného povlaku. Porozprávajte sa so svojím zubným lekárom, ak máte otázky o tom, ktorá zubná kefka by mohla byť pre vás najlepšia.

(Visited 16 times, 1 visits today)
Share