Pestujte bylinky doma

Bylinky si môžete pestovať ľahko aj doma a nepotrebujete k tomu pritom veľkú plochu. Nie všetkým bylinkám však vyhovuje prostredie interiérov, je treba voliť na pestovanie také bylinky, ktoré vyžadujú tieň a vlhkosť.

Pre výsadbu v interiéri sú vhodné bylinky: mäta, tymián, petržlen, rozmarín, koriander, pažítka a oregano. Môžete ich pestovať zo semienok aj z odrezkov. Pre dobrý výnos je potrebné vybrať kvalitnú semená. Ak si kupujete rastlinu, vyberajte tie, ktoré vyzerajú zdravo. Listy by mali byť lesklé a zdravé, bez prítomnosti činnosti hmyzu.

Výber pôdy je ďalším dôležitým krokom. V obchodoch zoženiete často substráty priamo pre bylinky. Pôdu je vhodné vydezinfikovať v rúre. Na hnojivá choďte pomaly a opatrne, aby ste bylinkám neublížili a nezačali hniť.

Na pestovanie sú k dostaniu aj špeciálne kontajnery. Je lepšie zasadiť bylinky do viac ako jednej nádoby. Uistite sa, že rastliny alebo semená budú mať okolo seba dostatok priestoru k šíreniu.

Odporúčané bylinky nevyžadujú priame slnečné svetlo. Môžete ich umiestniť na okenný parapet, najlepšie južným smerom. Kvetináče sem tam pootáčajte a presúvajte, pomôžete rastlinke rast rovnomerne.

Kľúčové je aj správne zalievanie. Zalievajte bylinky často, ale vylejte prebytočnú vodu z kvetináča. Bylinkám však nesvedčí ani preliatie. Skontrolujte pre istotu pôdu – zaryjte prst 2-3 cm do pôdy. Ak je pôda Vlha, zalievanie nie je nutné. Taktiež doprajte rastlinám spŕšku z rozprašovač, nebudú im žltnúť listy.

Určite sa budete tešiť, až si nejakú bylinku prvýkrát odrežete. Je však potrebné chvíľu počkať, príliš skoré skrátenie by mohlo spôsobiť, že bylinka zakrpatie. Počkajte, až stonky dosiahnu dĺžku aspoň 15 cm. Odrežte potom maximálne 1/4 dĺžky a čakajte, až rastlina dorastie, než budete rezanie opakovať.

(Visited 54 times, 1 visits today)
Share