Portulaka kapustová

Portulaka kapustová – amulet proti všetkému zlu

Určiť, odkiaľ sa portulaka kapustová rozšírila do sveta, je veľmi ťažké. Niektorí autori pokladajú za pôvodné populácie rastúce v západnej Ázii či severnej Afrike. Analýza semien z archeologických nálezísk v Severnej Amerike však ukázala, že táto rastlina sa v USA vyskytovala už v predkolumbovskej dobe.

portulaka kapustová zvaná portulákVe staroveku sa liečebné vlastnosti portulaky kapustovej považovali za tak spoľahlivé, že Plínius starší odporúčal nosiť rastlinu ako amulet, ktorý nás ochráni pred zlými mocnosťami. Portulaka je bohatá na vitamín C a tak sa v minulosti používala na liečbu skorbutu.
Nie je portulaka ako portulaka

Kým portulaka veľkokvetá (Portulaca grandiflora) býva príjemnou ozdobou preslnených kútov našich záhradiek, jej príbuzná, portulaka kapustová (Portulaca oleracea), zvaná tiež Portulaka či kuria, k obľúbencom záhradkárov väčšinou nepatrí. Zvlášť, pokiaľ sa nejedná o vyšľachtený kultivar.

Portulaka kapustová zvlášť dobre prospieva v piesočnatých pôdach bohatých na živiny. Má rada slnečná stanovište, v tieni sa jej nedarí. Na rozdiel od portulaky veľkokveté kvitne iba krátko, drobnými žltými kvietkami. Ale za svoje reprodukčné schopnosti sa naozaj nemusí hanbiť: jediná rastlina dokáže vyprodukovať tisícky semien, s veľmi dobrou klíčivosťou. Zradné je aj to, že klíčivosť semien je veľmi vysoká niekoľko rokov. Niet teda divu, že komu sa raz začne v záhradke portulaka kapustová semenit, neveriacky zíza na jej množenie aj na rýchlosť jej rastu. Najväčšie problémy pôsobí na zeleninových záhonoch v teplejších oblastiach. Ale nepekne dokáže zaneřádit aj trávnik.

Portulaka hromadne klíči až nasledujúcom rokom po premrznutí v pôde, neskôr na jar pri vyšších teplotách pôdy z povrchových vrstiev. Patrí medzi neskoro jarné dvojklíčnolistové buriny. Jej likvidácia je veľmi obtiažna. Dôležité je nenechať dozrieť semená. Ďalším možným opatrením proti jej šírenie je neponechávať po zbere zeleniny prázdne záhony. Ideálne obranou je dôsledné striedanie plodín, prípadne výsev zeleného hnojenia.
portulaka kapustová ako zeleninaŠrucha do šalátov, polievok i k mäsu

Kým divoko rastúce portulaka kapustovú sa snažíme čo najrýchlejšie zo záhradiek vyhnať, v niektorých krajinách sa jej kultivary s obľubou pestujú ako zelenina. Ako listová zelenina sa portulaka používala naozaj veľmi dávno – archeologicky je doložená z prvej polovice 1. tisícročia.

V súčasnosti sa v Holandsku pestuje podobne ako žerucha. V Turecku Portulaka kapustovú nazývajú semizotu a pridávajú ju hlavne do šalátov. Aj v Nemecku získava na obľube. Surové lístky sa pridávajú do zeleninových šalátov, používa sa aj ako korenie do polievok alebo k mäsu.

(Visited 307 times, 1 visits today)
Share