zdravé potraviny

Potraviny, ktoré napomôžu znížiť krvný tlak

U mnohých potravín sa zistilo, že účinne pomáhajú znížiť krvný tlak. Patrí k nim aj sója a jej produkty, ktoré obsahujú veľké množstvo potrebných látok.

Pravidelná konzumácia obilných vločiek pomáha znižovať krvný tlak a tiež priaznivo pôsobí pri niektorých chorobách srdca a po infarkte.

Zázračný elixír, ktorý sa odporúča užívať pri vysokom krvnom tlaku, je čerstvá šťava z červenej repy zmiešaná s medom.

Zeler je skutočný poklad, ktorý v mnohých smeroch priaznivo ovplyvňuje ľudský organizmus. Všetci pacienti s vysokým krvným tlakom by mali čo najčastejšie konzumovať zeler, ktorý má silné účinky proti hypertenzii.

Uhorka, prípadne uhorková šťava, pri pravidelnom užívaní pomáha znižovať krvný tlak.

Cibuľa znižuje vysoký krvný tlak a obsah tuku v krvi, navyše rozpúšťa krvné zrazeniny. Preto je skvelým prostriedkom proti srdcovému infarktu.

V Grécku sa vysoký krvný tlak už tisíce rokov úspešne liečia zvýšenou konzumáciou cesnaku. Aj pre nás je cesnak ľahko dostupný. Pravidelné užívanie cesnaku prináša výrazné a často úplne uspokojivé zníženie tlaku. Za rozumnú dávku sa uvádza 1 strúčik na osobu a deň alebo po 2-3 týždne 1-2 strúčiky cesnaku s týždennou prestávkou.

Chorým s vysokým krvným tlakom sú doporučované grapefruity, pretože je v nich veľa draslíka, ktorý pôsobí proti hypertenzii. Pri skladovaní vydrží grapefruity podstatne dlhšie než ostatné citrusové plody a pritom nestrácajú chuťové ani nutričné ​​zložky.

Aj skromná jablká si určite zaslúži viac pozornosti. Znižujú krvný tlak. Vedci prestížnej univerzity v Yale uvádzajú, že k zníženiu krvného tlaku stačí na jablkám čuchať. Vôňa jablká má vraj upokojujúce účinky, čo následne znižuje krvný tlak.

Do čela potravín určených osobám trpiacim vysokým krvným tlakom patrí banány s veľkým množstvom dôležitého draslíka. Jeden banán obsahuje dostatočné denné množstvo draslíka, potrebné k udržaniu normálneho krvného tlaku a funkcie srdca.

Včelí med nie je len chutným sladidlom do čaju, ale aj potravinou s liečivým účinkom. Okrem hodnotných minerálnych látok obsahuje aj enzýmy, napr. Acetylcholín, znižujúce krvný tlak.
Liečivé účinky vitamínov, minerálov a ďalších látok

Niektoré vitamíny môžu pomáhať pacientom s hypertenziou. Predovšetkým to sú vitamín E a vitamín B3. Okrem znižovania krvného tlaku dokážu znižovať aj hladinu cholesterolu. Vápnik, ktorého dôležitosť pre zdravé kosti a zuby je všeobecne známa dosahuje rovnaké slávy aj ako látka znižujúca krvný tlak. Z niektorých štúdií vyplýva, že ak sa v mladšom veku konzumuje dostatok potravín s obsahom vápnika, môže byť spolu s príslušnými ďalšími zdravotnými návyky účinnou zbraňou proti vysokému tlaku v neskoršom veku. Dostatočný príjem vápnika chráni pred vznikom hypertenzie a pred bolesťami chrbtice. Rastlinné zdroje (mak, sója, listová zelenina, mrkva, petržlen, sušené figy, mandle) majú väčší obsah vápnika ako mlieko.

Tiež draslík je mocný ochranca pred vysokým tlakom. Rad štúdií zhodne preukazuje, že ľudia, ktorých potrava obsahuje veľa draslíka, majú nižší krvný tlak než tí, ktorí ho v potrave majú málo. Ak zvýšite množstvo draslíka v strave, môžete znížiť množstvo liekov potrebných na zníženie vysokého krvného tlaku. Draslík pôsobí priamo na cievy a rozťahuje je, čím znižuje krvný tlak.

„Srdcové“ minerál horčík sa tiež účinne spolupodieľa na znižovanie krvného tlaku. Tento prvok, nevyhnutný ako prostriedok proti starnutiu, je obsiahnutý v mnohých potravinách. Majte teda na pamäti, že proti vysokému tlaku musíte jesť potraviny so zvýšeným obsahom horčíka.

Liečivo rutín s ostatnými bioflavonoidy sa odporúča pri vysokom krvnom tlaku a ateroskleróze. Veľké množstvo rutínu nám dodá pohánka. Účinný efekt tejto látky sa zvyšuje vitamínom C, preto je vhodné na pohánke konzumovať surovú zeleninu.
Rady na záver

Predovšetkým obmedzte konzumáciu tukov, najmä živočíšnych, čo by malo mať vplyv na zníženie vysokého tlaku. Vyhýbajte sa tiež príliš sladkým pokrmom, zákuskom a sladeným nápojom. Pozor na kofeín a alkohol! Obmedzte pitie kávy, všetkých kofeínových nápojov a alkoholu, pretože mnohé štúdie potvrdzujú, že majú vplyv na zvýšenie krvného tlaku. Ak máte nadváhu, chudnite! Ak máte nadváhu, neexistuje účinnejší cesta, ako znížiť krvný tlak. Nezabúdajte na pohyb! Cvičenie i relaxačné techniky sú overené spôsoby, ako znížiť riziká všetkých cievnych a srdcových ochorení.

(Visited 505 times, 1 visits today)
Share