Pravda o bolesti päty

Plantárna fascititída, známa aj ako bolesť na pätách alebo päta, je stav muskuloskeletálneho pôvodu, ktorý spôsobuje bolesť pod pätou alebo do vnútorného oblúka nohy. Podmienka sa bežne mýlia za nárazovú traumu alebo náhlu na päte, ale v skutočnosti je spôsobená mechanickým preťahovaním vláknitého tkaniva v oblúku.

Bolesť päty sa môže časom vyvíjať alebo postupne vyvíjať. Môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií, ale je častejšie po 4. dekáde života, v stálych povolaniach, u osôb s nadváhou a tých, ktorí sa podieľajú na pravidelnom namáhavom cvičení.

Na rozdiel od mnohých nadmerných svalových a kostných zranení sa plantárna fasciitída vo všeobecnosti nedokáže zlepšiť s časom a odpočinok. Dôvodom je skutočne dosť jednoduchý; je takmer nemožné zastaviť chôdzu. Pri takom stave, akým je tenisové lakeť, je všeobecne možné nakladať akciu s inou končatinou alebo imobilizovať v praku. To nie je možné s našimi nohami, a preto nedostatok zložitého hojenia, ku ktorému môže dôjsť pri opakovaných dňoch a týždňoch selektívneho odpočinku.

Plantar Fasciitis a Plantar Fascial SplintVäčšina ľudí trpiacich plantárnou fasciitídou trpí extrémnou citlivosťou v päte v prvých krokoch ráno. Vnútri sa telo pokúša opraviť štruktúru, ktorá beží paralelne s chodidlom nohy. Toto opravovanie (ako vnútorná chrastavitosť) ešte nie je dostatočne silné na to, aby bolo pod tlakom a okamžite sa roztrhne, keď je pod plnou silou státia. Podobne, zvážte, že každý deň sa roztrhne kožná škrabka – samozrejme, že pasienka sa nezdraví, pretože sa neustále zhoršuje. Rovnakým spôsobom sa zhoršenie stavby pod nohou zhoršuje zakaždým, keď stojíte na nej. Navyše zápal môže spôsobiť opuch pod pätou, ktorá je stláčaná pri stojacom zvyšovaní bolesti.
Deväť vecí, ktoré musíte vedieť o bolesti päty
1. Diagnóza bolesti päty

Zatiaľ čo plantárna fasciitída je zďaleka najbežnejšou formou bolesti päty, existujú iné príčiny podobných symptómov, ktoré sú v skutočnosti spôsobené nervovým nárazom, tendonitídou a zápalovou artritídou. Len s dôkladnou históriou, fyzikálnym vyšetrením a službami skúseného klinického lekára môže byť vykonaná presná diagnóza.
2. Vysoký oblúk, plochá noha alebo medzi nimi?

Plantárna fasciitída je bežná u všetkých troch typov päty. Skutočnou zručnosťou je identifikovať príčinu ochorenia a potom stanoviť správny plán liečby. Vo všeobecnosti vyššie klenuté nožičky vyžadujú prísny program naťahovania a ploché nožičky vyžadujú postupný posilňovací program a väčšiu podporu. Dokonca aj ľudia s normálnymi nohami môžu trpieť plantárnou fasciitídou a potrebujú správny plán diagnostiky a liečby.
3. Pätkové vankúše

Silikónové alebo penové vankúšiky na päty, ktoré sú bežne k dispozícii v lekárňach, nič nevykonávajú na vyliečenie tohto stavu a v najlepšom prípade poskytujú dočasný komfort. Na druhej strane tvrdé a ploché chodiace plochy určite nie sú priaznivé.
4. Nie všetky ortoptiky sú rovnaké

Jednoduchá podpora oblúka nefunguje. To všetko je podráždenie nohy, agresívne tlačiť do oblúku namiesto podpory celej nohy vo svojej optimálnej funkčnej pozícii. Na prekonanie takmer všetkých foriem plantárnej fasciídy je dôležitá mäkká, plná dĺžka, vysoko tvarovaná noha orthotická. Vyhýbajte sa tvrdým plastovým ortotikom, ktoré sa vyrábajú prostredníctvom omietky, pretože sú menej presné a môžu podráždiť podráždenú pätu. Zistili sme, že sme za posledných 20 rokov zaobchádzali s takmer 100 000 prípadmi plantárnej fasciitídy, že mäkké, ale vysoko odolné ortézy EVA gumenej nohy vyrobené z počítačových skenerov True 3D spoločnosti Orthema sú najpresnejšie, pohodlnejšie a efektívnejšie dostupné.
5. Kompresia

Toto bol zabudnutý aspekt liečby tejto choroby, je však jedným z najdôležitejších. Takmer všetky kĺby, šľachy a súvisiace stavy sú prínosom z kompresie, aby sa zabránilo nadmernému zápalovému edému. Dlaň plantárnej fasciitis vyvinutá práve tu v Austrálii je teraz k dispozícii pre túto úlohu a je neoceniteľným nástrojom pri liečbe plantárnej fasciitídy.
6. Barefoot Prevenience

Musíte sa prísne vyhnúť tomu, aby ste boli bosí pre čo najefektívnejšie zotavenie z plantárnej fasciídy. Topánky s vlastnou ortoptikou a príležitostné použitie podiatry predpísané remienok podporné remienok musia byť vždy nosené, aby sa umožnilo, aby sa zložený liečebný účinok vyskytol najrýchlejšie.
7. Obuv

Príliš ploché, príliš vysoké, príliš tlmiace alebo príliš tvrdé topánky môžu zhoršiť bolesť päty. Váš podiatok vám poskytne poradenstvo na základe vašich okolností.
8. Injekcie

Historicky mnohí lekári obhajovali injekciu lokálneho anestetika a kortikosteroidov na zmiernenie príznakov bolesti na pätách. Zmiernenie príznakov však môže mať taký krátkodobý účinok ako niekoľko týždňov a samotná injekcia môže byť veľmi bolestivá a poškodiť tkanivo, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť prasknutia až o trikrát. V súčasnosti sú injekcie vo všeobecnosti vyhradené pre prípady nespavosti v spojení s inými liečbami.
9. Bolesť päty je vyliečiteľná!

(Visited 714 times, 1 visits today)
Share