symboli mieru

Symbol mieru

Symbol mieru

 

V rôznych kultúrach existuje mnoho symbolov mieru. Tie súvisia aj s históriou. V tomto článku vám prinášame krátky prehľad tých známych aj menej známych symbolov.

Znak holubice a olív

Vetvočla olivy a holubice bola používaná prvými kresťanmi. Propragoval ho napríklad Pablo Picasso a po roku 1949 sa stal široko používaným symbolom mieru v povojnovom období. Holubica predstavuje Ducha Svätého

Znak mieru

 

Je jedným z najznámejších symbolov na svete. Bol vynájdený Betrandom Russellom, riaditeľom protijadrovej organizácie, ako symbol pre kampaňa za jadrové odzbrojenie.

Pax kultúra

 

Nicholas Roero bol zakladateľom hnutia na ochranu kultúrnych artefaktov, ktorých symbolom boli gaštany v bielom znaku, skladajúci sa z troch pevných kruhov. V roku 1935 pakt incioval dohodu Spojených štátov a latinskoamerickými krajina súhlas, že historické pamiatky, múzeá, vedecké a umelecké inštitúcie majú byť chránené a to v čase mieru aj vojny.

Kvety bieleho maku

 

Mak je symbolom mieru, vedie k ukončeniu vojen a nosí sa na pamiatku vojenských aj civilných obetí vojen. Je to znak toho, že zabíjať cudzincov nie je najlepší spôsob riešenia konfliktov. Biely mak sa nosí ako alternatíva k červenému maku.

Dúhová vlajka

 

Vznikla v Taliansku na znak velebenia rýchleho mieru. Prvý krát bola použitá v roku 1961 pri mierovom pochode z Perugie do Assisi, organizovanom pacifistom a filozofom Aldo Capitinim.

Olivové vetvičky

Boli používané ako znak mieru v západnej civilizácii od pradávna. Boli nájdené u rôznych náboženstiev a kultúr, ktoré prekvitali v stredomorí.Tento symbol mieru pochádzal z gréckych zvykov. Gréci považovali olivovník za znak hojnosti a verili, že odpudzuje zlých duchov.
 

(Visited 2 570 times, 1 visits today)
Share