Tipy feng shui pre bývanie v malom byte

Aj v malom byte sa môžete riadiť zásadami feng shui. A to aj napriek tomu, že klasické rozdelenie bytu do jednotlivých zón je tu trochu zložitejšie. Ale nie je to nemožné. V článku sa dozviete niekoľko užitočných tipov, ako to dosiahnuť.

Najdôležitejšia zásada feng shui

Najdôležitejším pravidlom je rozdeliť celý priestor bytu na jednotlivé zóny (sekcie). Pochopiteľne, v menšom byte ste limitovaný menším priestorom.

Z toho dôvodu nie je riešením stavanie priečok. Avšak môžete si pomôcť vytvorením optickým ilúzií. Tie vám naznačia, či ste v zóne pokoja, zábavy alebo pracovného prostredia.

V tomto smere by napríklad mala spacia časť upokojovať. To znamená, že by ste nemali mať pred očami veci, ktoré vám znemožňujú zdravý oddych – počítač, televízor… Radšej priestor spálne investujte do drevenej postele 120 x 200 cm. Okrem funkčnosti tým dosiahnete aj estetické skrášlenie priestoru spálne, pretože dokonale udržiava prirodzenú štruktúru dreva.

Tip

Elegantným riešením je od pracovnej časti posteľ oddeliť paravánom, závesom alebo rastlinou.

Nepotrebné veci zbytočne nevystavujte

Pamätajte, že podľa zásad feng shui poriadok upokojuje myseľ. V malom byte je preto zvlášť dôležité nehromadiť zbytočne veci, alebo ich aspoň skryť pred zrakom. Ideálnym pomocníkom sú napríklad drevené šuflíky pod posteľ, kde si môžete odložiť nepoužívané posteľné prádlo alebo oblečenie.

Pochopiteľne, ak nemáte dostatočný úložný priestor na ich uskladnenie, tak čo môžete a nepoužívate, darujte radšej charite alebo niekomu z blízkych. Pravidlom je, že ak danú vec celý rok nepoužijete, pokojne sa jej môžete zbaviť.

Bývanie s domácimi maznáčikmi

Pokiaľ v malom byte plánujete bývať so psom, vytvorte mu malý kútik iba pre seba, kde sa bude cítiť najlepšie. Zabezpečte mu nový peliešok, misku, doprajte mu kvalitné krmivo, napríklad obľúbené granule Acana a dajte mu čas adaptovať sa. Pochopiteľne, podobne treba postupovať aj v prípade mačiek či iných obľúbených domácich zvierat.

Ako si zariadiť obývačku?

Pri zariaďovaní obývačky si treba dať pozor najmä na to, aby priestor nestratil svoju funkčnosť. Pamätajte, že obývačka by mala vyvolávať pocit bezpečného útočiska a vytvárať príjemnú atmosféru pre rôzne rodinné aktivity.

Užitočné tipy v tomto smere sú nasledovné:

  • Rozumné využívanie farieb – pre podlahu je ideálna zemitá farba. Nábytok a bytové doplnky už môžu byť aj v sýtejších farbách. Sedaciu súpravu nezabudnite doplniť pestrými dekoračnými vankúšmi.
  • Dostatok svetla – počas dňa sa prirodzene snažte využívať denné svetlo v čo možno najväčšej miere. Večer si môžete pomôcť využívaním sviečok, náladového osvetlenia či rôznych LED svetelných reťazí.
  • Prúdenie vzduchu – miestnosť obývačky vetrajte tak často, ako sa len dá. V lete zapínajte ventilátor alebo klimatizáciu. Samozrejme dbajte aj na čistou a príjemnú arómu vzduchu (vonné lampy, vonné sviečky…).

Nezabudnite tiež na dostatok zelene v podobe bytových rastlín, ktoré vytvárajú útulné prostredie a navodzujú dobrú náladu.

Udržiavajte symetriu v priestore

Napríklad v spálni je dôležité nechať na oboch stranách postele rovnaký voľný priestor. Ide tu o súvis s nastolením rovnováhy v partnerskom živote. Vyvarujte sa tiež nadmerného využívania zrkadiel, pretože ich nadbytok bráni kvalitnému spánku. Zrkadlá v spálni preto umiestnite iba na vnútornú stranu dverí skrine alebo tam, kde nebudú príliš na očiach.

Symetriu v priestore dosiahnete aj umiestňovaním predmetov vo dvojiciach. Napríklad dve sviečky, dve rovnaké dekorácie na poličku…

Rady na záver

Žiaden roh v byte by nemal byť prázdny. Iba tak môže energia voľne a harmonicky prúdiť. Ak nemáte rohy zaplnené nábytkom, stačí ak do nich umiestnite napríklad rastlinu alebo lampu.

Pracovný stôl v pracovni alebo v detskej izbe umiestnite v najvzdialenejšom rohu od vchodu do miestnosti. Dbajte na to, aby ste mali za chrbtom stenu a zároveň priamy výhľad na dvere.

Pokiaľ vaša spálňa susedí s kúpeľňou, je dôležité, aby sa čelo postele neopieralo o stenu, cez ktorú vedú vodovodné trúbky.

(Visited 44 times, 1 visits today)
Share