Vône pre váš domov

Vôňa majú veľkú silu. Môžu ovplyvniť naše pocity, náladu i chuť komunikovať. Môžu nás povzbudiť, ale aj utlmiť. Každý z nás je však vníma inak. Vôňa, ktorá je jednému príjemná, môže byť pre druhého nepríjemná. Je to dané tým, že si s vôňami, hoci nevedomky, spájame spomienky a zážitky.

Nasledujúci text je teda skôr informatívne a nemusia sa zhodovať s názorom každého z nás.

Vôňa, ktoré upokojí

Mali ste náročný deň a potrebujete vypnúť, oddýchnuť si a relaxovať. Pomôže vám levandule, ktorá má schopnosť odbúravať stres. Tiež uvoľňuje napätie, upokojí telo i myseľ. Použiť môžete éterické oleje alebo vonné vosky v aromalampách, ale podobnú službu urobí aj zväzoček sušených kvetov umiestnený blízko miesta, kde odpočívate.

Ďalšie vône, ktoré môžete použiť sú tie, ktoré si spájame s domovom a pohodovou atmosférou. Môže to byť napríklad hrejivá škorice, vône kávových zrniek, sladkej korenia. Postačí niekoľko kvapiek vonného oleja do vody v aromalampe.

Vôňa pre pozitívnu náladu

Chcete vyvolať dobrú atmosféru pre nadchádzajúce návštevu? Vyskúšajte jemne ovocné vône miešajúca sa s ľahkou kyslosťou – letné jablká, višne či lesné jahody. Vyskúšať môžete nielen vonné oleje, ale aj sviečky či potpourri.

Vôňa, ktorá povzbudí

Už sa vidíte v posteli, ale napriek tomu ešte musíte pracovať a oči sa vám klíží? Vyskúšajte vôňu citrusov (pomaranč alebo grep). Tiež by mohla fungovať citrusová tráva. Pozor, nech to nepreženiete s jej intenzitou, aby vám jej sila nepripomínala upratanú toaletu.

romantická atmosféra

Tu voľte vôňa z kategórie jemných kvetín ako sú ruže, ľalie, fialky alebo orgovány. Ale pozor, tu platí, že menej je niekedy viac. Ťažké vône vyvolávajú negatívne emócie a bolesti hlavy. Kvetinové vône by mali byť skôr v pozadí, nedráždiť naše čuchové bunky a zbytočne na seba neupozorňovať.

(Visited 65 times, 1 visits today)
Share