Ako zariadiť novú kanceláriu?

Pracovné miesta, v ktorých trávite celkom veľa z vášho drahocenného času, sa menia už od nepamäti. Čo bolo „in“ pred niekoľkými rokmi, už dnes vzbudzuje gýčový pocit. Kancelária prezradí veľa o celej firme. Je to akási vnútorná tvár firmy. Najväčším orieškom tak býva, ako zariadiť novú kanceláriu…

Len si spomeňte na kancelárie najznámejších mužov planéty – Winstona Churchilla, Alberta Einsteina či Nicolu Teslu. Dominantnú súčasť ich pracovne vtedy tvorila obrovská knižnica, mohutné závesy, mosadzné a zlaté kované ozdoby na stenách či nesmierne veľké, ale i drahé obrazy. Toto všetko už v dnešnej dobe možno považovať za nevkusné. Mohutnosť totiž nahradila čistota dizajnu, minimalizmus, elegancia a moderné umenie.

Základným pilierom vkusnej a dobrej kancelárie je, samozrejme, priestor. Ten musí očariť. Už od prvej chvíle musíte vedieť, že miesto, ktoré vidíte, je to pravé pre vašu kanceláriu. Musí vás chytiť za srdce. Pri prvom pohľade budete vedieť, že to miesto je niečím zvláštne a vedeli by ste si predstaviť sedieť tam celé hodiny.

Nábytok a vybavenie

Hlavné gro celej kancelárie je potom nábytok a jej vybavenie. Kladiete si otázku, ako zariadiť novú kanceláriu vkusne, účelne a reprezentatívne? Nepodceňte najmä výber farieb, odtieňov, veľkosti a dizajnu. Do módy však vstupujú hlavne tmavšie odtiene dreva, kombinácia dreva so sklom alebo kovmi, elegancia, no pri tom jednoduchosť. Kancelária musí pôsobiť sebaistým dojmom. Nie je to predsa obývačka, ani hocijaká izba. Je to miestnosť, ktorá vás prezentovať. Preto by mala zaujať hneď na prvý dojem.

Osvetlenie

Jedným z dôležitých aspektov je osvetlenie. Či už ide o osvetlenie celkovej miestnosti, rôzne lustre, lampy, LED pásiky alebo osvetlenie pracovného stola. Na tento fakt ľudia najčastejšie zabúdajú a neprikladajú mu až takú dôležitosť. Pri výbere stolných lámp by ste však mali byť nesmierne poctiví. Výber zlej lampy totiž nemusí ovplyvniť len celkový výzor kancelárie, no môže vám taktiež spôsobiť prípadné problémy so zrakom.

Na trhu nájdete hneď niekoľko dych vyrážajúcich kúskov. Lampy od údivu sveta majú moc oživiť priestor a dodať mu tak neopísateľnú iskru. Preto by ste ju mali vyberať nielen srdcom, ale aj rozumom. Často sa totiž stáva, že lampa je až tak úchvatne nadizajnovaná, že vlastne stráca svoju základnú funkciu – svietiť.

Farebné kombinácie

Tento rok je kráľom farieb Greenery, symbolizujúca nové začiatky. Výber farby je podstatným faktorom pri zariaďovaní kancelárie. Farba totiž musí dokonale ladiť s nábytkom a celkovo by mala kancelária pôsobiť ako jeden celok. Preto by ste mali výber farby dobre zvážiť. Ideálne sú tmavšie alebo pastelové farby, ku ktorým ľahko doladíte nábytok z tmavšieho dreva či svetlé odtiene nábytku.

Výhľad, ktorý očarí

K lepšiemu osvetleniu kancelárie vám dopomôže orientácia kancelárie či rozmiestnenie okien. V dnešnej dobe sú moderné priestranné a veľké okná, často vysoké ako sama stena, prípadne s panoramatickým výhľadom. Nielenže sú elegantné a moderné, ale hlavne dokonale presvietia miestnosť denným svetlom. Pri práci v kancelárii je to denné oveľa lepšie  ako umelé svetlo zo žiaroviek. Ak sa k presvetlenému priestoru pridá dokonalý výhľad, môže to byť vskutku motivujúce. Veď čo môže byť lepšie ako rokovanie s klientom pri pohľade na krásu prírody či pulzujúce mesto?

Dobrá rada nad zlato…

Ak máte tú možnosť, nenechávajte výber a zariaďovanie kancelárie len na seba. Môžte mať skreslený pohľad na vec. Ideálne je sa poradiť s niekým, komu na 100 percent dôverujete.  Pri výbere sa tak môžte obrátiť na vášho kolegu, kamaráta či partnera. To, čo sa vám môže zdať ako super vec, by v skutočnosti mohlo pokaziť pekný dojem z vašej novej kancelárie.

Ak si neviete rady, motivujúce môže byť jednoducho nahliadnuť na web stránky firiem ako Decodom, Möbelix prípadne Asko-nabytok.sk predávajúcich kancelársky nábytok a doplnky.

Na zahodenie, samozrejme, nie je ani pomoc dizajnéra či bytového návrhára, ktorí by vám  určite dobre poradili. Často totiž vidia veci inak ako bežní smrteľníci a vedia odporučiť zaujímavé riešenia.

Trendy kancelárie slávnych korporácií

Kancelária je, dá sa povedať, druhý domov vás a vašich zamestnancov. Preto by sa tam mali cítiť čo najpríjemnejšie. Príklad si môžete zobrať aj zo známych medzinárodných korporácií ako Google, Facebook, Apple či Amazon.

Rozľahlé priestory majú zariadené tak, aby sa  nich pracovalo čo najlepšie. Sedacie vaky, obrazy, biliard a iné stolné hry, minibar,  to je len zlomok vybavenia špičkových kancelárií. Pracovať v moderných priestoroch je  radosť, vďaka ktorej sa zvýši produktívnosť a nadšenie z práce. Práve preto je zariaďovanie kancelárie také dôležité.

(Visited 308 times, 1 visits today)
Share