Zelený čaj je elixír života

Zelený čaj sa používa v tradičnej čínskej medicíne už celé stáročia na liečenie všetkého, od bolesti hlavy až po depresiu.

Listy sú údajne bohatšie na antioxidanty ako iné druhy čaju, pretože sú spracované.

Zelený čaj obsahuje vitamíny B, folát (prirodzene sa vyskytujúca kyselina listová), mangán, draslík, horčík, kofeín a ďalšie antioxidanty, najmä katechíny.

Všetky druhy čaju – zelené, čierne a oolongové – sa vyrábajú z rastliny Camellia sinensis pomocou rôznych metód. Čerstvé listy z rastliny sú v pare na výrobu zeleného čaju, zatiaľ čo listy čierneho čaju a oolong zahŕňajú kvasenie.

Zelený čaj údajne zvyšuje úbytok hmotnosti, znižuje hladinu cholesterolu, bojuje proti kardiovaskulárnym ochoreniam a predchádza rakovine a Alzheimerovej chorobe.

Spojili sme sa s britskou Dietetickou asociáciou (BDA), aby sme preskúmali, či sa nesúhlasí s množstvom zdravotných tvrdení týkajúcich sa zeleného čaju.
Dôkazy o zelenom čaji
Pitie zeleného čaju vás chráni pred rakovinou?

Neexistuje žiadny dôkaz, že konzumácia zeleného čaju chráni proti rôznym druhom rakoviny. Hodnotenie z roku 2009 zahŕňajúce 51 štúdií s viac ako 1,6 miliónom účastníkov hľadalo spojenie medzi konzumáciou zeleného čaju a rakovinou čriev, prostaty, prsníkov, úst a pľúc. Autori prieskumu dospeli k záveru, že spojenie medzi zeleným čajom a rakovinou je slabé a „veľmi protirečivé“.

Nedávna štúdia z roku 2015 sa zamerala na účinok zlúčenín nachádzajúcich sa v zelenom čaji v kombinácii s liekmi nazývanými Herceptin, ktorý sa používa na liečbu rakoviny žalúdka a prsníka. Počiatočné výsledky v laboratóriu boli sľubné a ľudské pokusy sa plánujú.

Ale toto by sa nemalo brať ako oficiálna rada, že konzumácia zeleného čaju počas užívania Herceptinu bude účinnejšie.
Môže zelený čaj pomoc chudnutie?

Je pravdepodobné, že antioxidanty katechín a kofeín, ktoré sa nachádzajú v zelenom čaji, môžu zohrávať úlohu v tom, ako pomôcť telu spáliť viac kalórií – niekedy označované ako zrýchlenie metabolizmu – ktoré môžu pomôcť pri chudnutí.

Prípravky zo zeleného čaju používané na zníženie hmotnosti sú výťažky zo zeleného čaju, ktoré obsahujú vyššiu koncentráciu katechínov a kofeínu ako typický nápoj zo zeleného čaju pripravený z vrecka na čaj a vriacej vody.

Dobre vykonaná revízia od roku 2012 z 18 štúdií zahŕňajúcich 1 945 ľudí nezistila významný vplyv na úbytok hmotnosti pri pití zeleného čaju.
Znižuje sa zelený čaj cholesterol?

Kvalitná revízia z 11 štúdií zahŕňajúcich 821 ľudí, ktoré zistili, že denná konzumácia zeleného a čierneho čaju (ako nápoj alebo kapsula) môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a krvný tlak vďaka čaju a jeho katechínom. Autori revízie upozorňujú, že väčšina štúdií je krátkodobých a je potrebných kvalitnejšie dlhodobé testy na zálohovanie ich zistení.

Ďalšie kvalitné hodnotenie od roku 2011 ukázalo, že pitie zeleného čaju obohateného katechínmi viedlo k malému zníženiu cholesterolu, hlavnej príčine srdcových ochorení a mŕtvice. Z dôkazov však stále nie je jasné, koľko zeleného čaju budeme potrebovať na pitie, aby sme pozitívne ovplyvnili naše zdravie alebo aké dlhodobé účinky pitia zeleného čaju majú na celkové zdravie.
Môže zelený čaj pomôcť zabrániť alebo oddialiť Alzheimerovu chorobu?

Dôkaz o pozitívnom vzťahu medzi konzumáciou zeleného čaju a Alzheimerovou chorobou je slabý. V laboratórnej štúdii z roku 2010, v ktorej sa použili živočíšne bunky, sa našiel prípravok na zelený čaj bohatý na antioxidanty chránené pred smrťou nervových buniek spojeným s demenciou a Alzheimerovou chorobou.

Či tieto laboratórne výsledky môžu byť reprodukované v ľudských skúškach, je potrebné vidieť. Zistenia ako také nekonkurenčne dokazujú, že zelený čaj bojuje proti Alzheimerovej chorobe.

(Visited 106 times, 1 visits today)
Share